Gå til hovedindhold

OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K

OsramElpærerVintage design med moderne LED-teknologiDekorativ stemningsbelysningEAN: 4058075808997

Vintage LED-pære med guldfarvet filament design og varm 2400K farvetemperatur. Perfekt til dekorativ belysning med dæmpbar funktion. Læs mere

Pris fra 54 krtil 132 kr
15 forhandlere

Prisforskel: 78 kr (59% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K og køb billigst

15 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 54 kr. 15 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Osram Vintage 1906 E27 globepære, 2400K, 6,5W
54 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Osram LED pære Vintage 1906 Globe 7W/825 (55W) Guld E27
57 kr
Til butik
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Osram Vintage 1906 E27 globepære, 2400K, 6,5W
60 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K
62 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Osram Vintage 1906 E27 globepære, 2400K, 6,5W, Ø12,5 cm
64 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Osram Vintage 1906 E27 globepære, 2400K, 6,5W
-5%71 kr
Før 75 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Vintage 1906 LED Globe 6,5W/824 E27 guld (51W), dmpbar
71 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
1906 Gl 125 6,5W/825 (55W) Guld E27 Dæmp
71,16 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
1906 gl 125 6,5w/825 (55w) guld e27 dæmp
73,75 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Osram Vintage 1906 LED Globepære E27 825 6,5W (6,5W=51W) 650 Lumen Guld - dæmpbar (A+)
76 kr
Til butik
Gå til InkClub DK
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
OSRAM LED pære E27 6,5W 2400K dæmpbar Osram vintage 1906 4058075808997 Modsvarer: N/A
79 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Osram Vintage 1906 E27 globepære, 2400K, 6,5W
80 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Osram Vintage 1906 E27 globepære, 2400K, 6,5W
95 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
OSRAM Vintage LED Globe 7W (55W) E27 guld dæmpbar
103,96 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
OSRAM Vintage 1906 LED ST LED-filament-lyspære 6.5W E 650lumen 2400K Varmt hvidt lys
132 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 15 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 15 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl54 kr54 krKøb
2Proshop DK57 kr96 krKøb
3LampeGuru.dk60 kr60 krKøb
4CS MEGASTORE DK62 kr101 krKøb
5LavprisVærktøj64 kr64 krKøb
6BilligVVS DK71 kr71 krKøb
7WATTOO.DK71 kr71 krKøb
8Billigelogvvs.dk71,16 kr71,16 krKøb
9MaintainIt73,75 kr73,75 krKøb
10Elvvs.dk76 kr76 krKøb
11InkClub DK79 kr79 krKøb
12Greenline80 kr80 krKøb
13LavprisVVS95 kr95 krKøb
14EL-NETSALG103,96 kr103,96 krKøb
15CompuMail DK132 kr132 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Osram Vintage 1906 LED Globepære E27 6,5W 2400K Dæmpbar

Osram

Vintage LED-pære med guldfarvet filament design og varm 2400K farvetemperatur. Perfekt til dekorativ belysning med dæmpbar funktion.

• LED globepære
• vintage pære
• retro LED
• dæmpbar LED
• E27 LED
• guldfarvet filament
• 2400K LED
• dekorativ pære
• Dekorativ stemningsbelysning
• Vintage design med moderne LED-teknologi

Beskrivelse

Osram Vintage 1906 LED globepære kombinerer klassisk vintage design med moderne LED-teknologi. Med sine 6,5W forbruger den kun en brøkdel af energien sammenlignet med traditionelle glødelamper, mens den leverer 650 lumen varmt 2400K lys. Det spiralformede filament i guldfarvet finish skaber en autentisk retro-atmosfære og fungerer som et dekorativt element selv når pæren er slukket. E27 soklen sikrer nem installation i de fleste standardarmaturer, og den dæmpbare funktion gør det muligt at tilpasse lysstyrken efter behov. Med en levetid på op til 15.000 timer og energiklasse A+ er det både en miljøvenlig og økonomisk løsning til stemningsfuld belysning.

Specifikationer

Lumen:650 lm
Effekt:6,5W
Højde:173 mm
Sokkel:E27
Levetid:15.000 timer
Diameter:125 mm
Dæmpbar:Ja
Spænding:220-240V
Energiklasse:A+
Startforhold:Øjeblikkelig tænding
Farvegengivelse:Ra > 80
Farvetemperatur:2400K (Extra varmt hvidt)

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Er denne pære kompatibel med almindelige dæmpere?

Ja, Osram Vintage 1906 LED pæren er fuldt dæmpbar og fungerer med de fleste standard LED-kompatible dæmpere. Kontroller at din dæmper understøtter LED for bedste resultat.

Hvor lang levetid har pæren sammenlignet med traditionelle glødelamper?

Med op til 15.000 timers levetid holder denne LED-pære ca. 15 gange længere end en traditionel glødelampe, hvilket gør den meget mere økonomisk på lang sigt.

Kan pæren bruges udendørs?

Pæren er designet til indendørs brug. For udendørs anvendelse skal den placeres i en lukket armatur med passende IP-klassificering for vejrbeskyttelse.

Hvor meget strøm sparer jeg sammenlignet med en 60W glødelampe?

Med kun 6,5W forbrug sparer du ca. 90% energi sammenlignet med en traditionel 60W glødelampe, mens du får tilsvarende lysmængde og varme farvetemperatur.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K

PriceData har fulgt prisen på OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K i 182 dage. Laveste pris i perioden er 54 kr (registreret d. 14. maj 2026), højeste er 69 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 63 kr.

Den nuværende pris på 54 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 18% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 13 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 30 prisændringer for OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 30 prisændringer for OSRAM Vintage 1906 LED ST - LED-filament-lyspære - form: G125 - klar finish - E27 - 6.5 W (tilsvarende 51 W) - klasse E - varmt hvidt lys - 2400 K de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 202654 kr3 kr (5%)
2. jun. 202657 kr3 kr (5%)
27. maj 202660 kr3 kr (5%)
25. maj 202657 kr3 kr (6%)
14. maj 202654 kr2 kr (4%)
12. maj 202656 kr1 kr (2%)
11. maj 202657 kr4 kr (7%)
10. maj 202661 kr2 kr (3%)
9. maj 202663 kr3 kr (5%)
8. maj 202666 kr3 kr (4%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret