Gå til hovedindhold

Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret

NordluxLamper15 års garanti på overfladeUdendørs facade- og indgangsbelysningEAN: 5701581100046

Enkel og robust udendørs væglampe i galvaniseret stål fra Nordlux. Designet til kystnære områder med IP54 klassificering og E27 fatning til 60W pære. Læs mere

Pris fra 409 krtil 585 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 176 kr (30% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 399 kr 2. maj

Sammenlign priser på Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 409 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Nordlux Malte udendørs væglampe, åben
409 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Nordlux Malte - Væglampe - Galvaniseret Stål
419 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Malte udendørs væglampe, åben
435 kr
Til butik
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Malte udendørs væglampe, åben
439 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Malte udendørs væglampe, åben
459 kr
Til butik
Gå til Lampemesteren DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Malte Væglampe Galvanised Nordlux - Metal
-24%530 kr
Før 700 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret
585 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl409 kr409 krKøb
2Homeshop DK419 kr419 krKøb
3BilligVVS DK435 kr435 krKøb
4LampeGuru.dk439 kr439 krKøb
5Greenline459 kr459 krKøb
6Lampemesteren DK530 kr530 krKøb
7Proshop DK585 kr624 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Nordlux Malte Udendørs Væglampe Galvaniseret Stål

Nordlux

Enkel og robust udendørs væglampe i galvaniseret stål fra Nordlux. Designet til kystnære områder med IP54 klassificering og E27 fatning til 60W pære.

• udendørs væglampe
• galvaniseret lampe
• kystnær belysning
• industriel væglampe
• nordisk design lampe
• robust udendørslampe
• Udendørs facade- og indgangsbelysning
• 15 års garanti på overflade

Beskrivelse

Nordlux Malte er en elegant og robust udendørs væglampe fremstillet i galvaniseret stål, som er specielt designet til at modstå de nordiske vejrforhold. Med sit stilrene industrielle design passer lampen perfekt ved hoveddøren, på plankeværket eller i trappeopgangen, hvor effektiv og indbydende belysning er påkrævet. Den galvaniserede overflade sikrer ekstraordinær holdbarhed og udvikler over tid en smuk patina, som kun forbedrer lampens æstetik. Som en del af Nordlux' "Designed For Seaside"-sortiment er denne væglampe særligt egnet til kystnære områder, hvor den tåler vind, vejr og saltpåvirkning. Med IP54 klassificering og mulighed for dæmpbar funktion ved tilvalg af passende pære, kombinerer Malte funktionalitet med nordisk designtradition og leveres med 15 års garanti på overfladebehandlingen.

Specifikationer

dybde:95mm
vægt:1,596kg
fatning:E27
garanti:15 år på overflade
diameter:240mm
materiale:Galvaniseret stål
spænding:220-240V
anvendelse:Udendørs
maksimal_effekt:60W
ip_klassificering:IP54

Ofte stillede spørgsmål5 spørgsmål

Er lampen egnet til kystnære områder?

Ja, Nordlux Malte er specielt designet som en del af 'Designed For Seaside'-sortimentet og kan modstå vind, vejr og saltpåvirkning i kystnære miljøer.

Kan lampen dæmpes?

Ja, lampen kan dæmpes ved at vælge en dæmpbar E27 pære med maksimalt 60W effekt.

Hvilken garanti følger med lampen?

Nordlux Malte leveres med 15 års garanti på overfladeforringelse samt 2 års standardgaranti på funktionalitet.

Leveres pæren med?

Nej, lampen leveres uden pære. Du skal separat købe en E27 pære med maksimalt 60W effekt.

Hvad betyder IP54 klassificering?

IP54 betyder at lampen er beskyttet mod støv og sprøjtevand fra alle retninger, hvilket gør den ideel til udendørs brug.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret

PriceData har fulgt prisen på Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret i 180 dage. Laveste pris i perioden er 366 kr (registreret d. 14. februar 2026), højeste er 439 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 410 kr.

Den nuværende pris på 409 kr er tæt på normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 11 prisfald og 13 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 25 prisændringer for Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 25 prisændringer for Nordlux Malte udendørs væglampe, galvaniseret de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 2026409 kr10 kr (2%)
30. maj 2026419 kr10 kr (2%)
12. maj 2026409 kr10 kr (2%)
11. maj 2026419 kr10 kr (2%)
5. maj 2026409 kr8 kr (2%)
3. maj 2026401 kr2 kr (1%)
2. maj 2026399 kr20 kr (5%)
3. apr. 2026419 kr20 kr (5%)
31. mar. 2026399 kr20 kr (5%)
18. mar. 2026419 kr2 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret