Gå til hovedindhold

Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund

NordluxLoftslampebeslagMoodmaker™ 3-trins dæmperModerne loftbelysningEAN: 5701581415188

Smart påbygningsspot med indbygget LED og Moodmaker™ 3-step dæmper. Perfekt til moderne belysning med hvid/børstet stål finish og 5 års garanti. Læs mere

Pris fra 219 krtil 325 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 106 kr (33% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 206 kr 4. maj

Sammenlign priser på Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 219 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Fallon påbygningsspot, hvid/børstet stål
219 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Nordlux Fallon - Påbygningsspot - Hvid/Stål
259 kr
Til butik
Gå til Lampemesteren DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund
-26%274 kr
Før 370 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Fallon påbygningsspot, hvid/børstet stål
279 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Nordlux Fallon påbygningsspot, hvid/børstet stål
301 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Fallon påbygningsspot, hvid/børstet stål
309 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Nordlux Fallon loftlampe 5,5W LED, 3-step Moodmaker, hvid/børstet stål
325 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LampeGuru.dk219 kr219 krKøb
2Homeshop DK259 kr259 krKøb
3Lampemesteren DK274 kr303 krKøb
4BilligVVS DK279 kr279 krKøb
5LavprisEl301 kr301 krKøb
6Greenline309 kr309 krKøb
7Proshop DK325 kr364 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Nordlux Fallon Påbygningsspot Hvid/Børstet Stål 8.5W LED

Nordlux

Smart påbygningsspot med indbygget LED og Moodmaker™ 3-step dæmper. Perfekt til moderne belysning med hvid/børstet stål finish og 5 års garanti.

• loftspot
• påbygningsspot
• ceiling spot
• downlight
• LED spot
• loftlampe
• spot belysning
• moodmaker
• dæmpbar spot
• nordlux
• fallon
• Moderne loftbelysning
• Moodmaker™ 3-trins dæmper

Beskrivelse

Nordlux Fallon påbygningsspot er den moderne løsning til effektiv loftbelysning med avanceret Moodmaker™ teknologi. Med 8.5W LED og 1050 lumen output leverer den kraftfuldt downlight i varm 2700K belysning. Den smarte 3-trins dæmpning styres gennem almindelig vægkontakt uden behov for særlig lysdæmper. Spottet kombinerer funktionalitet med elegant design i hvid med børstet stål detaljer, perfekt til moderne hjem og erhverv. Med 25.000 timers levetid og 5 års garanti sikres langvarig kvalitet. Inkluderer hukommelsesfunktion der husker sidste lysstyrke, plus mulighed for parallel tilslutning af op til 15 enheder på én kreds.

Specifikationer

Farve:Hvid/Børstet stål
Vægt:0.275kg
Effekt:8.5W LED
Garanti:5 år
Levetid:25.000 timer
IP-klasse:IP20
Lysstyrke:1050 lumen
Materiale:Metal
Spænding:230V
Dimensioner:Ø100mm x 60mm
Energiklasse:F
Farvegengivelse:Ra 80
Farvetemperatur:2700K (varm hvid)
Spredningsvinkel:130°

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvordan fungerer Moodmaker™ 3-trins dæmpningen?

Moodmaker™ dæmpning styres gennem hurtige tryk på din almindelige vægkontakt. Du kan skifte mellem 100% lys, 50% lys, lysring i kanten og lys uden lysring. Ingen særlig lysdæmper påkrævet.

Kan jeg tilslutte flere Fallon spots sammen?

Ja, du kan parallel-forbinde op til 15 Fallon påbygningsspots på én ledning. De inkluderer ekstern terminalblok til nem installation og alle vil følge samme dæmpetrin.

Behøver jeg at skære hul i loftet for installation?

Nej, Fallon er en påbygningsspot der monteres direkte på loftets overflade. Ingen udskæring nødvendig, hvilket gør den perfekt til eksisterende lofter eller steder uden indbygningsplads.

Kan LED lyskilden udskiftes når den går i stykker?

LED lyskilden er indbygget og ikke udskiftelig, men med 25.000 timers levetid vil den holde i mange år. Ved defekt skal hele spottet udskiftes, men det er dækket af 5 års garanti.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund

PriceData har fulgt prisen på Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund i 180 dage. Laveste pris i perioden er 206 kr (registreret d. 4. maj 2026), højeste er 294 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 236 kr.

Den nuværende pris på 219 kr er 7% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er steget 5% den seneste måned. Der er registreret 14 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 26 prisændringer for Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 26 prisændringer for Fallon Påbygningsspot White/Brushed Steel Nordlux - Stue - Metal - Rund de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
24. maj 2026219 kr40 kr (15%)
23. maj 2026259 kr40 kr (18%)
11. maj 2026219 kr13 kr (6%)
4. maj 2026206 kr3 kr (1%)
3. maj 2026209 kr10 kr (5%)
28. apr. 2026219 kr10 kr (4%)
15. apr. 2026229 kr6 kr (3%)
31. mar. 2026235 kr6 kr (3%)
18. mar. 2026229 kr20 kr (8%)
16. mar. 2026249 kr29 kr (13%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret