Gå til hovedindhold

MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort

MSIVideokort og -adaptereEAN: 4711377344296
Pris fra 2.828 krtil 3.239 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 411 kr (13% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.743 kr 19. apr.

Sammenlign priser på MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2828 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
MSI GeForce RTX 5060 8G Ventus 2X OC Hvid
2.828 kr
Til butik
MSI GeForce RTX 5060 8G Ventus 2X OC Hvid billede

Produktinformation

MSI GeForce RTX 5060 8G Ventus 2X OC - OC - Grafikkort - GeForce RTX 5060 - 8 GB GDDR7 - PCIe 5.0 - 3x DisplayPort, 1x HDMI - Hvid

Produktspecifikationer

Mærke: MSI
Artikel nr.: V537-003R
EAN: 4711377344296
Varenr.: 1003404062
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort
2.990 kr
Til butik
MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5060 Overclocked (Core clock 2280 MHz / Boost clock 2527 MHz), 3840 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 8GB GDDR7 (Memory clock 28 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16 (x8 mode), 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 550 Watt, kortlængde: 197mm, PCI-Port bredde: 2.1 slots, MSI Dual Fan low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), model nummer: RTX 5060 8G VENTUS 2X OC WHITE...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: MSI
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: G5060-8V2CW
EAN: 4711377344296
Varenr.: 3365521
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC White 8 GB GDDR7
-23%2.999 kr
Før 3.899 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Grafikkort MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC White 8 GB GDDR7 billede

Produktinformation

Fordele ved grafikkort til gaming og kreativt arbejdeMSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC White leverer solid ydeevne til moderne spil og skabende arbejde. Med 8 GB GDDR7, DLSS 4 og ray tracing-support fra NVIDIA får du skarp grafik og flydende billedrater i populære titler, mens NVIDIA Studio-funktioner giver ekstra fart i kreative apps. Det kompakte FH/HL-design i hvidt passer elegant i mange builds.Stærk køling og pålidelig tilslutningDet aktive kølesystem med to 12 cm blæsere og MSI TORX FAN 5.0 sikrer effektiv varmeafledning, så kortet kan holde sin boostfrekvens på op til 2.527 MHz. Du får moderne tilslutninger med 3× DisplayPort 2.1b og 1× HDMI 2.1b, så der kan køres op til fire skærme - opløsninger helt op til 7.680 × 4.320. Overclocked-udgaven giver et ekstra skub direkte fra kassen.Ideelt valg til opgraderingRTX 5060 VENTUS 2X OC White er oplagt til dig, der vil opgradere en gaming-pc med et kort, der kombinerer kompakte mål (19,7 × 12,0 × 4,1 cm) med lavt strømforbrug på 145 W. Det kræver kun en 8-pin strømstik og anbefalet strømforsyning er 550 W.GPU: NVIDIA GeForce RTX 5060CUDA-kerner: 3.840Boostfrekvens: 2.527 MHzVideohukommelse: 8 GB GDDR7Hukommelsesbus: 128 bit, 28 Gbit/sMaks. opløsning: 7.680 × 4.320Skærme: Op til 4Grænseflade: PCI Express x16 5.0Udgange: 3× DisplayPort 2.1b, 1× HDMI 2.1bDirectX/OpenGL: 12 Ultimate / 4.6Køling: Aktiv, 2 × 12 cm, TORX FAN 5.0Farve: HvidStrømforbrug: 145 W; Anbefalet PSU: 550 WEkstra strøm: 1 × 8-pinMål (L × H × D): 19,7 × 12,0 × 4,1 cmVægt: 0,511 kgOverclocked-udgave: Ja...

Produktspecifikationer

Mærke: MSI
Kategori: Grafikkort
Vægt: 0.86g
EAN: 4711377344296
Varenr.: 1894154
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC White 8 GB GDDR7
-23%3.019 kr
Før 3.919 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
MSI GeForce RTX 5060 8G Ventus 2X OC Hvid
3.239 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.828 kr2.828 krKøb
2Proshop DK2.990 kr2.990 krKøb
3Boligcenter DK2.999 kr2.999 krKøb
4Vivas DK3.019 kr3.098 krKøb
5Ultrashop3.239 kr3.239 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort

PriceData har fulgt prisen på MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort i 118 dage. Laveste pris i perioden er 2.743 kr (registreret d. 19. april 2026), højeste er 3.090 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.981 kr.

Den nuværende pris på 2.828 kr er 5% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 3% den seneste måned. Der er registreret 16 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 28 prisændringer for MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 28 prisændringer for MSI GeForce RTX 5060 VENTUS 2X OC WHITE - 8GB GDDR7 RAM - Grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20262.828 kr162 kr (5%)
20. maj 20262.990 kr20 kr (1%)
7. maj 20262.970 kr46 kr (2%)
6. maj 20262.924 kr46 kr (2%)
2. maj 20262.970 kr227 kr (8%)
19. apr. 20262.743 kr190 kr (6%)
10. apr. 20262.933 kr21 kr (1%)
8. apr. 20262.954 kr1 kr (0%)
7. apr. 20262.953 kr1 kr (0%)
22. mar. 20262.954 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret