Gå til hovedindhold

Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO

MakitaRedskaberKulfri motorProfessionel byggeriEAN: 0088381891424

Makita DHK180Z SDS-Plus mejselhammer med kulfri motor og 3,1J slagkraft. Perfekt til professionelle mejselarbejder med 12 vinkelindstillinger. Læs mere

Pris fra 2.848 krtil 4.550 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 1.702 kr (37% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.600 kr 13. maj

Sammenlign priser på Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2848 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Makita DHK180Z Mejselhammer Batteri og lader ikke inkluderet 18V 3.1Joule
2.848 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO
2.859 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Makita 18v mejselhammer sds plus solo
2.859 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Makita Mejselhammer Sds Plus 18v - DHK180Z
4.550 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.848 kr2.848 krKøb
2CS MEGASTORE DK2.859 kr2.859 krKøb
3Proshop DK2.859 kr2.859 krKøb
4Homeshop DK4.550 kr4.550 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Makita DHK180Z Mejselhammer SDS-Plus 18V

Makita

Makita DHK180Z SDS-Plus mejselhammer med kulfri motor og 3,1J slagkraft. Perfekt til professionelle mejselarbejder med 12 vinkelindstillinger.

• mejselhammer
• sds plus
• makita værktøj
• kulfri mejselhammer
• 18v batteri værktøj
• professionelt værktøj
• Professionel byggeri
• Kulfri motor

Beskrivelse

Makita DHK180Z er en professionel kulfri SDS-Plus mejselhammer designet til lettere til mellem mejselarbejde. Med en slagkraft på 3,1 Joule og børsteløs motor leverer den konsistent ydelse til krævende opgaver. Værktøjet tilbyder 12 vinkelindstillinger og justerbart slagantal mellem 0-3.200 slag/min for præcis kontrol. Den ergonomiske design med vibrationsdæmpet håndtag sikrer komfortabel brug selv ved længere arbejdsperioder. Udstyret med overbelastningsbeskyttelse og LED-lys for optimal sikkerhed og synlighed. Leveres uden batteri og lader, kompatibel med Makitas 18V LXT batterisystem.

Specifikationer

motor:Kulfri børsteløs
vægt:3,6 kg
garanti:3 år
slagantal:0-3.200 min⁻¹
slagkraft:3,1 Joule
spænding:18V Litium-ion
dimensioner:368 x 86 x 211 mm
bøsningstype:SDS-Plus
lydtrykniveau:83 dB(A)
lydstyrkeniveau:96 dB(A)
lader_inkluderet:Nej
vibrationsniveau:4,5 m/s² (mejsling)
vinkelindstillinger:12 positioner
batterier_inkluderet:Nej
vibrationsusikkerhed:1,5 m/s²

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Skal jeg købe batteri separat?

Ja, DHK180Z leveres uden batteri og lader. Den er kompatibel med alle Makita 18V LXT batterier.

Hvilke mejsler kan jeg bruge?

Værktøjet bruger SDS-Plus mejsler, som er standard for lettere til mellem mejselarbejde.

Hvor længe holder batteriet?

Batterilevetiden afhænger af batterikapacitet og arbejdsintensitet. Et 5,0Ah batteri giver typisk 30-45 minutter kontinuerlig brug.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO

PriceData har fulgt prisen på Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO i 186 dage. Laveste pris i perioden er 2.600 kr (registreret d. 13. maj 2026), højeste er 3.342 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.054 kr.

Den nuværende pris på 2.848 kr er 7% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er steget 9% den seneste måned. Der er registreret 41 prisfald og 23 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 62 prisændringer for Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 62 prisændringer for Makita DHK180Z - Mejselhammer - ledningfri - SDS-plus - 3.1 Joule - intet batteri - 18 V - SOLO de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 20262.848 kr245 kr (9%)
22. maj 20262.603 kr1 kr (0%)
17. maj 20262.604 kr2 kr (0%)
15. maj 20262.602 kr2 kr (0%)
13. maj 20262.600 kr4 kr (0%)
7. maj 20262.604 kr1 kr (0%)
1. maj 20262.605 kr4 kr (0%)
30. apr. 20262.609 kr3 kr (0%)
28. apr. 20262.612 kr9 kr (0%)
24. apr. 20262.603 kr35 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret