Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN Opus® 66 PIR indsats kombi 180° 230V 10A.

Lauritz KnudsenBelysningEnergieffektivAutomatisk lysstyringEAN: 5703302120715

LK Opus 66 PIR sensor med 230V og 10A til automatisk lysstyring. Dækker op til 180 m² og kan indstilles til timer-, manuel- eller kip-funktion. Læs mere

Pris fra 1.042 krtil 1.499 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 457 kr (30% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 926 kr 3. apr.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN Opus® 66 PIR indsats kombi 180° 230V 10A. og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1042 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Opus 66 PIR sensor 230V 10A, 1 modul
1.042 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
1.080 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK OPUS 66 PIR 230V/10A 180° 1 modul
1.080 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Opus 66 PIR sensor 230V 10A, 1 modul
1.099 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Opus ® 66 Kombi Væg Pir 180f 230v 10a Sensor
1.133 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
OPUS 66 indsats kombi PIR 230 V/10A
1.157,54 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
OPUS 66 indsats kombi PIR 230 V/10A
1.157,54 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 66 pirsensor
1.199 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Opus66 lpir 180 kombi væg
1.233,75 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Opus Kombi Væg Pir 180F 230V 10A
1.406,25 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Opus 66 PIR sensor 230V 10A, 1 modul
1.499 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Opus 66 PIR sensor 230V 10A
1.499 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Opus® 66 PIR indsats kombi 180° 230V 10A. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Opus® 66 PIR indsats kombi 180° 230V 10A. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl1.042 kr1.042 krKøb
2CS MEGASTORE DK1.080 kr1.080 krKøb
3Proshop DK1.080 kr1.080 krKøb
4LavprisVærktøj1.099 kr1.099 krKøb
5Elvvs.dk1.133 kr1.133 krKøb
6EL-GROSSISTEN1.157,54 kr1.157,54 krKøb
7EL-NETSALG1.157,54 kr1.157,54 krKøb
8Greenline1.199 kr1.199 krKøb
9MaintainIt1.233,75 kr1.233,75 krKøb
10vvsfittings.dk1.406,25 kr1.406,25 krKøb
11BilligVVS DK1.499 kr1.499 krKøb
12LavprisVVS1.499 kr1.499 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK Opus 66 PIR sensor 230V 10A

Lauritz Knudsen

LK Opus 66 PIR sensor med 230V og 10A til automatisk lysstyring. Dækker op til 180 m² og kan indstilles til timer-, manuel- eller kip-funktion.

• pir sensor
• bevægelsessensor
• lysstyring
• opus 66
• lauritz knudsen sensor
• automatisk lys
• Automatisk lysstyring
• Energieffektiv

Beskrivelse

LK Opus 66 PIR sensor 230V 10A er en passiv infrarød bevægelsessensor designet til indendørs brug. Sensoren anvendes til automatisk styring af lys i gangarealer, kontorer, mødelokaler og skoleklasser. Med en dækningsvinkel på 180° kan den overvåge et område på op til 19x9,5 meter (~180 m²). Sensoren har tre forskellige funktioner: timer (2,5 eller 20 minutter), manuel og kip-funktion. Den kan monteres i alle typer planforsænkede dåser og har dobbelte skrueløse klemmer for nem tilslutning. PIR-sensoren har indstillelige parametre for dækningsområde, følsomhed, lysniveau (10-1000 lux) og timertid, hvilket gør den ideel til energieffektiv belysningsstyring.

Specifikationer

vægt:129 gram
ip_klasse:IP20
størrelse:1 modul
varenummer:1024000771
dimensioner:9,0 x 9,0 x 6,0 cm
egetforbrug:< 0,8 W
leverandør_nr:506N0306
mærkespænding:230 V AC
timerindstilling:2,5 eller 20 minutter
lysniveau_indstilling:10-1000 lux
dækningsvinkel_lodret:4° op, 56° ned
rækkevidde_bevægelse:9,5 x 19 meter ved 25°C
dækningsvinkel_vandret:180° i 2 zoner á 90°
rækkevidde_tilstedeværelse:5 x 10 meter ved 25°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor stort et område kan PIR-sensoren dække?

PIR-sensoren kan dække et område på op til 19x9,5 meter (~180 m²) til bevægelsesdetektion og 5x10 meter (~50 m²) for stillesiddende personer.

Hvilke funktioner har sensoren?

Sensoren har tre funktioner: Timer (2,5 eller 20 minutter), Manuel og Kip-funktion. Timerindstillingen bestemmer hvor længe lyset forbliver tændt efter bevægelse.

Kan sensoren justeres efter miljøet?

Ja, på fronten kan du indstille dækningsområde, følsomhed, lysniveau (10-1000 lux) og timertid for optimal funktion i det specifikke miljø.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN Opus® 66 PIR indsats kombi 180° 230V 10A.

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN Opus® 66 PIR indsats kombi 180° 230V 10A. i 180 dage. Laveste pris i perioden er 912 kr (registreret d. 6. december 2025), højeste er 1.080 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 947 kr.

Den nuværende pris på 1.042 kr er 10% over normalprisen. Prisen er faldet 4% den seneste måned. Der er registreret 16 prisfald og 19 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 36 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Opus® 66 PIR indsats kombi 180° 230V 10A.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 36 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Opus® 66 PIR indsats kombi 180° 230V 10A. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20261.042 kr38 kr (4%)
30. maj 20261.080 kr38 kr (4%)
12. maj 20261.042 kr38 kr (4%)
11. maj 20261.080 kr38 kr (4%)
30. apr. 20261.042 kr53 kr (5%)
28. apr. 2026989 kr20 kr (2%)
16. apr. 2026969 kr30 kr (3%)
9. apr. 2026939 kr13 kr (1%)
3. apr. 2026926 kr4 kr (0%)
2. apr. 2026930 kr4 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret