Gå til hovedindhold

LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt

Lauritz KnudsenBelysningVindtæt, tripelaflastningElektrisk installation i lofterEAN: 5703302130141

Vindtæt loftdåse til planforsænket installation i alle lofttyper. Kompatibel med lampeudtag, lampestikkontakter og armatur. Læs mere

Pris fra 52 krtil 73,75 kr
13 forhandlere

Prisforskel: 21,75 kr (29% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 49 kr 27. mar.

Sammenlign priser på LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt og køb billigst

13 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 52 kr. 13 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK PL-dåse, Vindtæt, PL 55/16 mm
52 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK PL-dåse for pladelofter type PL 55/16 mm vindtæt, orange
52 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK PL-dåse, Vindtæt, PL 55/16 mm
54 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt
55,61 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK PL dåse vindtæt 55/16 mm
57 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
PL dåse / loftdåse 55/16mm - lufttæt
58,5 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
PL dåse / loftdåse 55/16mm - lufttæt
58,5 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Loftdåse Pl55/16 Vindtæt
59,13 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Loftdåse pl55/16 vindtæt
60 kr
Til butik
Gå til PlusLED.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
LOFTDÅSE PL - 55/16MM - LUFTTÆT
65 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK PL-dåse, Vindtæt, PL 55/16 mm
65 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK loft- og vægdåse vindtæt for pladelofter type PL 55/16 mm
69 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Dåse F/Pladelofter Vindtæt Pl 55/16Mm
73,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 13 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl52 kr52 krKøb
2Proshop DK52 kr91 krKøb
3LavprisVærktøj54 kr54 krKøb
4CS MEGASTORE DK55,61 kr94,61 krKøb
5Greenline57 kr57 krKøb
6EL-GROSSISTEN58,5 kr58,5 krKøb
7EL-NETSALG58,5 kr58,5 krKøb
8Billigelogvvs.dk59,13 kr59,13 krKøb
9MaintainIt60 kr60 krKøb
10PlusLED.dk65 kr65 krKøb
11BilligVVS DK65 kr65 krKøb
12LavprisVVS69 kr69 krKøb
13vvsfittings.dk73,75 kr73,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK PL Loftdåse Vindtæt PL 55/16mm til Pladelofter

Lauritz Knudsen

Vindtæt loftdåse til planforsænket installation i alle lofttyper. Kompatibel med lampeudtag, lampestikkontakter og armatur.

• Elektrisk installation i lofter
• Vindtæt, tripelaflastning

Beskrivelse

LK PL loftdåse vindtæt er en alsidig løsning til installation i pladelofter, gipslofter og rustiklofter. Med 2x3 indføringer og tripelaflastning aflaster den kabler fra 8-15mm diameter. Den vindtætte membran gør den ideel til områder med brud på dampspærren. Dåsen passer til 19mm forskallingsbræt og kan tilpasses 22-25mm ved fjernelse af afstandsrippen. Kompatibel med Ø80/83/84 lampeudtag og lampestikkontakter. Opfylder 85°C glødetrådsprøven for høj sikkerhed. Perfekt til elektriker og byggeentreprenører som ønsker pålidelig installation.

Specifikationer

farve:Orange
højde:55mm
diameter:68-74mm borehul
materiale:Halogenfri plastik
temperaturtest:85°C glødetrådsprøve
kabelaflastning:8-15mm diameter
forskallingsbræt:19mm (22-25mm med justering)

Ofte stillede spørgsmål5 spørgsmål

Hvilken borestørrelse skal jeg bruge til installation?

Til almindelig installation bores et 68mm hul. Ved brug af vindtæt tætningsring skal der bores 74mm hul for korrekt montering.

Kan dåsen bruges i fugtige områder?

Ja, den vindtætte model er specielt designet til områder med brud på dampspærren og fugtige miljøer hvor tæthed er afgørende.

Hvilke kabeltyper kan aflastes i dåsen?

Dåsen kan aflaste PVIKL(J), PVIK(J), PKA(J) og GKA(J) kabler med diameter fra 8-15mm gennem tripelaflastning og vindtæt membran.

Kan dåsen monteres i forskellige lofttyper?

Ja, den er velegnet til pladelofter, gipslofter, listelofter, forsænkede og nedhængte lofter med planforsænket installation.

Hvad skal jeg gøre med den vindtætte membran?

Den vindtætte membran skal gennembrydes inden kabel eller røraflastning monteres. Dette sikrer korrekt tætning omkring kablet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt

PriceData har fulgt prisen på LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt i 183 dage. Laveste pris i perioden er 47 kr (registreret d. 5. december 2025), højeste er 52 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 49 kr.

Den nuværende pris på 52 kr er 6% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 22 prisfald og 21 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 41 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 41 prisændringer for LAURITZ KNUDSEN Loftdåse for pladelofter, PL-dåse type PL55/16 mm halogenfri vindtæt de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
19. maj 202652 kr1 kr (2%)
11. apr. 202651 kr1 kr (2%)
9. apr. 202650 kr1 kr (2%)
27. mar. 202649 kr1 kr (2%)
23. feb. 202648 kr1 kr (2%)
22. feb. 202649 kr1 kr (2%)
21. feb. 202648 kr1 kr (2%)
20. feb. 202649 kr1 kr (2%)
18. feb. 202648 kr1 kr (2%)
17. feb. 202649 kr1 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret