Gå til hovedindhold

Lauritz Knudsen LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning

Lauritz KnudsenBelysning2-polet kontrolVandvarmere og 400V apparaterEAN: 5703302159425

LK FUGA 2-polet afbryder 16A til planforsænket montering. Bruges til vandvarmere hvor begge faser skal brydes. Uden afdækning. Fra Schneider Electric. Læs mere

Pris fra 110 krtil 150,76 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 40,76 kr (27% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 102 kr 21. mar.

Sammenlign priser på LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 110 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LAURITZ KNUDSEN FUGA 2-polet afbryder 16A, uden afdækning.
110 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK FUGA 2-polet afbryder 16A UA
110 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
LK Fuga afbryder 2-pol 440V, 1 modul, uden afdækning
114 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
LK Fuga afbryder 2-pol 440V, 1 modul, uden afdækning
119 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning
124 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Fuga 2-Polet Afbryder 16A Ua
124,94 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga afbryder 2-polet 440 V 1 modul, uden afdækning
129 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Fuga 2-polet afbryder 16a ua
130 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
LK Fuga Afbryder 2-pol 440V, 1M, Uden afdækning
135 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Fuga 2-polet afbryder 16A uden afdækning
150,76 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Fuga 2-polet afbryder 16A uden afdækning
150,76 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK110 kr149 krKøb
2Proshop DK110 kr149 krKøb
3LavprisEl114 kr114 krKøb
4LavprisVærktøj119 kr119 krKøb
5Elvvs.dk124 kr124 krKøb
6Billigelogvvs.dk124,94 kr124,94 krKøb
7Greenline129 kr129 krKøb
8MaintainIt130 kr130 krKøb
9BilligVVS DK135 kr135 krKøb
10EL-GROSSISTEN150,76 kr150,76 krKøb
11EL-NETSALG150,76 kr150,76 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

LK FUGA 2-polet afbryder 16A uden afdækning

Lauritz Knudsen

LK FUGA 2-polet afbryder 16A til planforsænket montering. Bruges til vandvarmere hvor begge faser skal brydes. Uden afdækning. Fra Schneider Electric.

• 2-polet afbryder
• FUGA afbryder
• vandvarmer afbryder
• 16A afbryder
• planforsænket afbryder
• el-installation
• Vandvarmere og 400V apparater
• 2-polet kontrol

Beskrivelse

LK FUGA 2-polet afbryder 16A er en professionel el-komponent fra Schneider Electric, designet til pålidelig kontrol af elektriske kredsløb. Med sit 2-polede kontaktsæt kan afbryderen samtidigt bryde to faser (400V) eller fase og nul (230V), hvilket gør den ideel til vandvarmere og andre apparater hvor begge strømførende ledninger skal brydes. Afbryderen er beregnet til planforsænket montage i dåser for indmuring, indstøbning eller forfra-isætning, og kan også monteres på underlag og panelunderlag. Med en kapacitet på 16A og 440V egner den sig perfekt til både private og erhvervsmæssige installationer.

Specifikationer

poler:2-polet kontaktsæt
vægt:0,035 kg
strøm:16A
materiale:Højkvalitets termoplast
spænding:440V AC / 50Hz
anvendelse:Vandvarmere og 400V apparater
montagetype:Planforsænket i dåser
certificering:CE-mærket efter EU-standarder

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvad er forskellen på en 1-polet og 2-polet afbryder?

En 2-polet afbryder kan bryde to kredsløb samtidigt, mens en 1-polet kun bryder ét. 2-polet bruges til vandvarmere og andre apparater hvor både fase og nul skal brydes.

Kan afbryderen bruges til 230V installationer?

Ja, afbryderen kan bruges både til 400V (to faser) og 230V (fase og nul) installationer op til 16A. Den er meget alsidig.

Hvordan monteres afbryderen uden afdækning?

Afbryderen monteres i planforsænket dåse og klikkes i en LK FUGA ramme. Tangent/afdækning skal købes separat for at få en funktionel afbryder.

Er afbryderen kompatibel med gamle LK FUGA systemer?

Ja, den er fuldt kompatibel med LK FUGA systemet, men kan ikke monteres i gamle SV dåser til meget tynde skillevægge eller meget gamle indmuringsdåser.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning

PriceData har fulgt prisen på LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning i 153 dage. Laveste pris i perioden er 98 kr (registreret d. 31. december 2025), højeste er 111 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 105 kr.

Den nuværende pris på 110 kr er 5% over normalprisen. Der er registreret 6 prisfald og 6 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 13 prisændringer for LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 13 prisændringer for LK FUGA ® Afbryder 2 polet 16A (2016 model) - uden afdækning de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
18. apr. 2026110 kr1 kr (1%)
17. apr. 2026111 kr3 kr (3%)
13. apr. 2026108 kr1 kr (1%)
11. apr. 2026109 kr4 kr (4%)
24. mar. 2026105 kr3 kr (3%)
21. mar. 2026102 kr3 kr (3%)
2. mar. 2026105 kr3 kr (3%)
27. feb. 2026102 kr3 kr (3%)
25. feb. 2026105 kr3 kr (3%)
17. feb. 2026102 kr1 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret