Gå til hovedindhold

KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm

KNIPEXRedskaberPræcisionsprofilerProfessionelle elektrikereEAN: 4003773051893

KNIPEX PreciForce Crimptang med præcisionsprofiler og låsemekanisme. Perfekt til krympning af isolerede kabelsko og stikforbindere 0,5-6 mm². Læs mere

Pris fra 692 krtil 1.079 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 387 kr (36% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 666 kr 17. apr.

Sammenlign priser på KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 692 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
KNIPEX preciforce® crimptang bruneret med flerkomponent-håndtag 220 mm
692 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Knipex PreciForce crimptang til isolerede stikforbindere og kabelsko
748 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
KNIPEX PreciForce crimptang
749 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Knipex PreciForce crimptang til isolerede stikforbindere og kabelsko
789 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm
808 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
PRESSETANG ISOLEREDE FORBINDER 0,5-6,0
828,68 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Krympetang PreciForce 97 52 36 isol. 0,5-6,0 mm ²
-25%863,44 kr
Før 1.151,25 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Knipex PreciForce crimptang for isolerede stikforbindere & kabelsko
869 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Pressetang isolerede forbinder 0,5-6,0
898,75 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
KNIPEX 97 52 36 pressetang til kabelsko 0,5-6,0 mm²
919 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
KNIPEX 97 52 36 pressetang til kabelsko 0,5-6,0 mm²
939 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Knipex PreciForce crimptang til isolerede kabelsko og stikforbindere
-10%1.079 kr
Før 1.199 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK692 kr731 krKøb
2LavprisVærktøj748 kr748 krKøb
3LavprisVVS749 kr749 krKøb
4LavprisEl789 kr789 krKøb
5WATTOO.DK808 kr808 krKøb
6EL-GROSSISTEN828,68 kr828,68 krKøb
7Globaltools.dk863,44 kr863,44 krKøb
8Greenline869 kr869 krKøb
9MaintainIt898,75 kr898,75 krKøb
10Boligcenter DK919 kr919 krKøb
11Vivas DK939 kr1.018 krKøb
12BilligVVS DK1.079 kr1.079 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

KNIPEX PreciForce Crimptang

KNIPEX

KNIPEX PreciForce Crimptang med præcisionsprofiler og låsemekanisme. Perfekt til krympning af isolerede kabelsko og stikforbindere 0,5-6 mm².

• crimptang
• krympetang
• pressetang
• knipex tang
• elektriker værktøj
• kabelsko værktøj
• Professionelle elektrikere
• Præcisionsprofiler

Beskrivelse

KNIPEX PreciForce Crimptang er et professionelt værktøj designet til krympning af isolerede kabelsko, stikforbindere og stødforbindere. Tangen er udstyret med præcisionsprofiler og tvangsspærre med trin, der kan låses op for vedblivende høj crimpkvalitet. Crimptrykket er præcist indstillet og kalibreret fra fabrikken, men kan justeres efter behov. Med kraftforstærkning gennem knæstang sikres arbejde uden anstrengelse, mens den gode grebstilling, lave vægt og ergonomiske design giver optimal håndtering. Fremstillet i krom-vanadium-elektrostål af specialkvalitet, oliehærdet for maksimal holdbarhed. Tangen håndterer kabeltykkelser fra 0,5 til 6 mm² med tre bakker, der sikrer præcise krympninger hver gang. Ideel til professionelle elektrikere og håndværkere, der kræver pålidelige resultater ved elektriske installationer.

Specifikationer

vægt:520 g
bakker:3 bakker
finish:Oliehærdet
længde:220 mm
kapacitet:0,5-6,0 mm²
materiale:Krom-vanadium-elektrostål
kalibrering:Fabrikskalibreret
type_nummer:97 52 36
låsemekanisme:Tvangsspærre med trin
kraftforstærkning:Knæstang

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilke kabeltykkelser kan tangen håndtere?

KNIPEX PreciForce Crimptang kan håndtere isolerede kabler fra 0,5 til 6,0 mm² med sine tre præcisionsbakker.

Er crimptrykket justerbart?

Ja, crimptrykket er fabrikskalibreret men kan justeres efter behov for at sikre optimal crimpkvalitet til forskellige materialer.

Hvad betyder tvangsspærre med trin?

Det betyder at tangen har en låsemekanisme, der sikrer konsekvent crimpkvalitet og kan låses op for at justere positionen under arbejdet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm

PriceData har fulgt prisen på KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm i 182 dage. Laveste pris i perioden er 662 kr (registreret d. 30. januar 2026), højeste er 748 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 699 kr.

Den nuværende pris på 692 kr er tæt på normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 24 prisfald og 12 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 35 prisændringer for KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 35 prisændringer for KNIPEX Preciforce crimptang, isolerede kabelsko stikforbindere, 220 mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 2026692 kr4 kr (1%)
28. maj 2026696 kr52 kr (7%)
25. maj 2026748 kr55 kr (8%)
24. maj 2026693 kr42 kr (6%)
23. maj 2026735 kr42 kr (6%)
19. maj 2026693 kr18 kr (3%)
17. maj 2026711 kr21 kr (3%)
8. maj 2026732 kr55 kr (8%)
7. maj 2026677 kr55 kr (8%)
25. apr. 2026732 kr53 kr (8%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret