Gå til hovedindhold

Lauridsen Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71

LauridsenSanitetEffektiv tilbageløbsbeskyttelseVVS-installationerEAN: 4026092002315

Staufix tilbageløbsstop model 71 med 1 klap til 110mm afløbsrør. Forhindrer tilbageløb af gråt spildevand i brønde og ved fritliggende rør. Læs mere

Pris fra 2.079 krtil 3.026,25 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 947,25 kr (31% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71 og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2079 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Staufix tilbageløbsstop 110 mm - 1 klap
-17%2.079 kr
Før 2.505 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Staufix tilbageløbsstop m/1 klap Ø110 mm
2.199 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71
2.237 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71
2.437,53 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Staufix tilbageløbsstop m/1 klap Ø110 mm
2.605 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Lauridsen Staufix kontraklap 110mm
3.026,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS2.079 kr2.079 krKøb
2CompletVVS2.199 kr2.199 krKøb
3CS MEGASTORE DK2.237 kr2.237 krKøb
4EL-GROSSISTEN2.437,53 kr2.437,53 krKøb
5BilligVVS DK2.605 kr2.605 krKøb
6vvsfittings.dk3.026,25 kr3.026,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Staufix Tilbageløbsstop 110mm Model 71

Lauridsen

Staufix tilbageløbsstop model 71 med 1 klap til 110mm afløbsrør. Forhindrer tilbageløb af gråt spildevand i brønde og ved fritliggende rør.

• kontraklap
• tilbageløbsventil
• spildevandsventil
• afløbsventil
• staufix
• højvandslukke
• 110mm ventil
• VVS-installationer
• Effektiv tilbageløbsbeskyttelse

Beskrivelse

Staufix tilbageløbsstop model 71 er en pålidelig kontraklap designet til beskyttelse mod tilbageløb af gråt spildevand. Produktet fremstilles i robust plast og er specielt udviklet til 110mm afløbssystemer. Med sin enkle 1-klap konstruktion sikrer den effektiv funktion både i brønde og ved fritliggende rør. Tilbageløbsstoppet er nem at installere og kan udvides med ekstra klapper eller rottesikring efter behov. Den er ideel til private boliger, erhvervsbyggerier og industrielle installationer, hvor beskyttelse mod spildevandstilbageløb er kritisk. Produktet lever op til danske og europæiske standarder for afløbssystemer og sikrer langvarig driftssikkerhed.

Specifikationer

type:Tilbageløbsstop
model:71
vægt:0,97 kg
dimension:110 mm
materiale:Plast
anvendelse:Gråt spildevand
antal_klapper:1
leverandør_nr:192142110
installationssted:Brønde og fritliggende rør
udvidelsesmuligheder:Ekstra klap, rottesikring

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor installeres Staufix tilbageløbsstoppet?

Tilbageløbsstoppet installeres i brønde eller ved fritliggende rør i afløbssystemer for gråt spildevand. Det sikrer mod tilbageløb fra det offentlige kloaksystem.

Kan produktet udvides med flere klapper?

Ja, Staufix model 71 kan udvides med ekstra klapper for øget sikkerhed, samt rottesikring for at forhindre skadedyr i at trænge op gennem afløbet.

Er tilbageløbsstoppet egnet til alle typer spildevand?

Produktet er specifikt designet til gråt spildevand og bør ikke anvendes til sort spildevand eller kemiske afløb uden professionel rådgivning.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71

PriceData har fulgt prisen på Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71 i 160 dage. Laveste pris i perioden er 2.079 kr (registreret d. 30. maj 2026), højeste er 2.333 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.232 kr.

Den nuværende pris på 2.079 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 7 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 13 prisændringer for Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 13 prisændringer for Kessel 110 mm kontraklap til drænvand, 1-klap, model 71 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20262.079 kr165 kr (7%)
3. mar. 20262.244 kr55 kr (2%)
28. feb. 20262.299 kr55 kr (2%)
7. feb. 20262.244 kr55 kr (2%)
24. jan. 20262.299 kr34 kr (1%)
23. jan. 20262.333 kr34 kr (1%)
16. jan. 20262.299 kr34 kr (1%)
15. jan. 20262.333 kr34 kr (1%)
7. jan. 20262.299 kr200 kr (10%)
5. jan. 20262.099 kr162 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret