Gå til hovedindhold

No brand Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd

No brandEludstyrVejrbestandig plastkappeElektriske installationerEAN: 5703788100669

Professionel jorddåse til montering over jord på jordspyd. Egnet til jordkabler 2,5-6 mm² i kobber eller galvaniseret udførelse med sikker skrueforbindelse. Læs mere

Pris fra 70 krtil 116,68 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 46,68 kr (40% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 70 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd
70 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Jorddse 516 over jord, 6 mm2
71,5 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Doline 516 jorddåse, over jord, 6mm129
72 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Doline 516 jorddåse, over jord, 6mm129
76 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Doline 516 jorddåse, over jord, 6mm125
79 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Doline 516 jorddåse, over jord, 6mm127
79 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Jorddåse 516 Over Jord 2,5-6 Mm Cu/Galv
79,23 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Doline 516 jorddåse, over jord, 6mm²
81 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Doline Jorddåse over jord 2,5-6mm2 cu/galv w5300
81,25 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Jorddåse 516 over jord 2,5-6 mm cu/galv
82,5 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
JORDDÅSE 516 OVER JORD 2,5-6 MM CU/GALV
116,68 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
JORDDÅSE 516 OVER JORD 2,5-6 MM CU/GALV
116,68 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK70 kr109 krKøb
2WATTOO.DK71,5 kr71,5 krKøb
3LavprisEl72 kr72 krKøb
4LavprisVærktøj76 kr76 krKøb
5BilligVVS DK79 kr79 krKøb
6LavprisVVS79 kr79 krKøb
7Billigelogvvs.dk79,23 kr79,23 krKøb
8Greenline81 kr81 krKøb
9vvsfittings.dk81,25 kr81,25 krKøb
10MaintainIt82,5 kr82,5 krKøb
11EL-GROSSISTEN116,68 kr116,68 krKøb
12EL-NETSALG116,68 kr116,68 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Doline 516 Jorddåse Over Jord 2,5-6 mm² Cu/Galv

No brand

Professionel jorddåse til montering over jord på jordspyd. Egnet til jordkabler 2,5-6 mm² i kobber eller galvaniseret udførelse med sikker skrueforbindelse.

• Elektriske installationer
• Vejrbestandig plastkappe

Beskrivelse

Doline 516 jorddåse er en professionel løsning til montering over jord på jordspyd mellem 12-16 mm diameter. Designet til sikker tilslutning af jordkabler fra 2,5-6 mm² i både kobber og galvaniseret udførelse. Jorddåsen har indbygget skrueforbindelse for fast og pålidelig elektrisk kontakt samt beskyttende plastkappe mod vejrliget. Konstruktionen eliminerer behovet for nedgravning af dåsen og gør installationen hurtig og nem. Produktet overholder danske el-standarder og er velegnet til både private og erhvervsmæssige installationer hvor sikker jording er påkrævet.

Specifikationer

Standard:Dansk el-standard
Materiale:Kobber/Galvaniseret
Beskyttelse:Plastkappe
Kabelområde:2,5-6 mm²
Monteringstype:Over jord
Forbindelsestype:Skrueforbindelse
Jordspyd diameter:12-16 mm

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilke kabeltykkelser er jorddåsen kompatibel med?

Doline 516 jorddåsen er designet til jordkabler med tværsnit fra 2,5 til 6 mm² i både kobber og galvaniseret udførelse.

Skal jorddåsen graves ned i jorden?

Nej, denne jorddåse er specifikt designet til montering over jord på jordspyd, hvilket eliminerer behovet for nedgravning og gør installationen mere tilgængelig.

Hvilken diameter jordspyd kan bruges med denne dåse?

Jorddåsen passer til jordspyd med diameter mellem 12-16 mm og kan monteres på både kobber og galvaniserede jordspyd.

Er jorddåsen vejrbestandig?

Ja, jorddåsen er udstyret med en beskyttende plastkappe der sikrer pålidelig funktion under udendørs forhold og beskytter forbindelsen mod vejrpåvirkninger.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd

PriceData har fulgt prisen på Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd i 165 dage. Laveste pris i perioden er 70 kr (registreret d. 20. december 2025), højeste er 78 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 73 kr.

Den nuværende pris på 70 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 3% den seneste måned. Der er registreret 11 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 19 prisændringer for Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 19 prisændringer for Jorddåse til montering over jord, på jordspyd 12-16 mm. Med skrue forbindelse og plast kappe, for kobber og galvaniserede jordspyd de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
21. maj 202670 kr1 kr (1%)
11. maj 202671 kr1 kr (1%)
9. maj 202672 kr1 kr (1%)
1. maj 202671 kr1 kr (1%)
3. mar. 202672 kr
2. mar. 202671,5 kr1,5 kr (2%)
14. feb. 202670 kr1 kr (1%)
12. feb. 202671 kr1 kr (1%)
10. feb. 202672 kr1 kr (1%)
7. feb. 202673 kr1 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret