Gå til hovedindhold

HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå

HiluXBelysning200W kapacitet med trefarvet frontStemningsbelysning og LED styringEAN: 5714255003246

HiluX LED Dreje Lysdæmper 200W til LK FUGA. Universal bagkants dæmper der fungerer med alle LED pærer. Inkluderer hvid, lysegrå og koksgrå fronte. Læs mere

Pris fra 181,43 krtil 309 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 127,57 kr (41% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 169 kr 11. apr.

Sammenlign priser på HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 181.43 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Hilux - LED Dreje Lysdæmper - passer i FUGA - 200W
181,43 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hilux - LED Dreje Lysdæmper - passer i FUGA - 200W
190 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
HiluX Hilux - LED Dreje Lysdæmper 200W
192 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Hilux LED drejelysdæmper, 200W
232 kr
Til butik
Gå til DetLED.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå
259 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hilux LED drejelysdæmper, 200W
289 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hilux LED drejelysdæmper, 200W
309 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1EL-GROSSISTEN181,43 kr181,43 krKøb
2CS MEGASTORE DK190 kr229 krKøb
3Proshop DK192 kr231 krKøb
4LavprisEl232 kr232 krKøb
5DetLED.dk259 kr259 krKøb
6BilligVVS DK289 kr289 krKøb
7Greenline309 kr309 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

HiluX LED Dreje Lysdæmper 200W - Trefarvet

HiluX

HiluX LED Dreje Lysdæmper 200W til LK FUGA. Universal bagkants dæmper der fungerer med alle LED pærer. Inkluderer hvid, lysegrå og koksgrå fronte.

• LED lysdæmper
• lysdæmper FUGA
• bagkantsdæmper
• CR dimmer
• HiluX dimmer
• elektronisk lysdæmper
• 200W dimmer
• Stemningsbelysning og LED styring
• 200W kapacitet med trefarvet front

Beskrivelse

HiluX LED Dreje Lysdæmper er en avanceret elektronisk lysdæmper designet specifikt til LED belysning. Med 5-200W belastningskapacitet fungerer den perfekt med alle bagkants dæmpbare LED pærer. Lysdæmperen passer direkte i standard LK FUGA 1-modul dåser og leveres med tre forskellige fronte-farver: hvid, lysegrå og koksgrå. Den har hukommelsesfunktion der gemmer sidste lysniveau og kan dæmpe fra 1-100% afhængigt af LED kildens specifikationer. Tilslutningen sker via fase ind og fase ud, hvilket gør installationen enkel. Perfekt til moderne hjemmeautomatisering og stemningsbelysning i alle rum.

Specifikationer

Frekvens:50-60 Hz
IP-klasse:IP20
Montering:LK FUGA 1 modul
Spænding:220-240V AC
Frontfarver:Hvid, lysegrå, koksgrå
Effektområde:5-200W LED belastning
Dæmpningstype:Universal bagkants dæmper (CR)
Kompatibilitet:Alle dæmpbare LED pærer
Dæmpningsområde:1-100%
Hukommelsesfunktion:Gemmer sidste niveau

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilke LED pærer er kompatible med denne lysdæmper?

Lysdæmperen fungerer med alle bagkants dæmpbare LED pærer (CR Dim), både 230V direktedrevet og lavvolt via dæmpbar driver. Den kan dæmpe HiluX R7, R8, R9 pærer ned til 5% lysstyrke.

Passer lysdæmperen i min eksisterende FUGA installation?

Ja, lysdæmperen er designet til LK FUGA 1 modul og passer i standard indmurings- eller påbygningsdåser. Tilslutning sker via fase ind/ud uden nul-leder.

Hvilke frontfarver følger med i pakken?

Der følger tre forskellige fronte med: hvid, lysegrå og koksgrå, så du kan vælge den farve der passer bedst til dit hjem.

Kan lysdæmperen bruges i korrespondance installation?

Ja, lysdæmperen kan anvendes sammen med fjedertryk/kiptryk kontakter (PUSH) i korrespondance, hvilket giver fleksibel betjening fra flere steder.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå

PriceData har fulgt prisen på HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå i 167 dage. Laveste pris i perioden er 169 kr (registreret d. 11. april 2026), højeste er 226 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 189 kr.

Den nuværende pris på 181,43 kr er 4% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 5% den seneste måned. Der er registreret 9 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 15 prisændringer for HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 15 prisændringer for HiluX To-Dim-LED 200W LED Lysdæmper - Hvid, Koksgrå, Lysegrå de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
7. maj 2026181,43 kr9,57 kr (5%)
6. maj 2026191 kr9,57 kr (5%)
21. apr. 2026181,43 kr12,43 kr (7%)
11. apr. 2026169 kr12,43 kr (7%)
21. mar. 2026181,43 kr2,57 kr (1%)
20. mar. 2026184 kr2,57 kr (1%)
17. mar. 2026181,43 kr6,57 kr (3%)
16. mar. 2026188 kr6,57 kr (4%)
4. mar. 2026181,43 kr8,57 kr (5%)
3. mar. 2026190 kr8,57 kr (5%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret