Gå til hovedindhold

HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304)

HeroSanitetRustfrit stål AISI 304VVS installationer og rørfastgørelseEAN: 5703560100603

Professionelt spændebånd fra HERO i rustfrit stål AISI 304. Ideel til sikker fastgørelse af rør og slanger i VVS-installationer. Læs mere

Pris fra 7,53 krtil 19 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 11,47 kr (60% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304) og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 7.53 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Rustfri spændebånd, 45-60mm
7,53 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304)
-20%8,01 kr
Før 10 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Spændebånd, 45-60 mm, rustfri
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Spændebånd, 45-60 mm, rustfri
10 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Spændebånd, rustfri, 45-60 mm
10,23 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Spændebånd, rustfri, 45-60 mm
19 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVærktøj7,53 kr7,53 krKøb
2Globaltools.dk8,01 kr8,01 krKøb
3CompletVVS9 kr9 krKøb
4BilligVVS DK10 kr10 krKøb
5EL-GROSSISTEN10,23 kr10,23 krKøb
6CS MEGASTORE DK19 kr58 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

HERO Spændebånd 45-60 mm Rustfrit Stål AISI 304

Hero

Professionelt spændebånd fra HERO i rustfrit stål AISI 304. Ideel til sikker fastgørelse af rør og slanger i VVS-installationer.

• spændebånd
• rustfrit stål
• AISI 304
• VVS beslag
• rørbeslag
• slangeklemme
• installation
• VVS installationer og rørfastgørelse
• Rustfrit stål AISI 304

Beskrivelse

HERO Spændebånd 45-60 mm er fremstillet af højkvalitets rustfrit stål AISI 304, der sikrer optimal modstandsdygtighed mod korrosion og lang levetid. Med en båndbredde på 12 mm og justerbar 7 mm skrue tilbyder dette spændebånd en pålidelig fastgørelsesløsning til VVS-installationer, ventilationssystemer og industrielle anvendelser. Det kompakte design gør det let at montere selv i trange rum, mens den slidstærke konstruktion sikrer vedvarende høj kvalitet. Perfekt til professionelle håndværkere og private gør-det-selv projekter, hvor sikkerhed og holdbarhed er afgørende.

Specifikationer

Diameter:45-60 mm
Materiale:Rustfrit stål AISI 304
Anvendelse:VVS og installationer
Båndbredde:12 mm
Skruestørrelse:7 mm
Temperaturområde:-40°C til +120°C
Overfladebehandling:Rustfri finish
Korrosionsbestandighed:Høj

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilken diameter passer dette spændebånd til?

HERO spændebåndet passer til rør og slanger med diameter mellem 45-60 mm, takket være den justerbare konstruktion.

Er spændebåndet bestandigt mod korrosion?

Ja, det er fremstillet af rustfrit stål AISI 304, som giver fremragende korrosionsbestandighed og lang levetid.

Kan det bruges til udendørs installationer?

Absolut, det rustfri stål AISI 304 er perfekt til både indendørs og udendørs brug, også i fugtige miljøer.

Hvor kraftigt kan spændebåndet strammes?

Med 7 mm skruen kan det strammes sikkert og fast, uden risiko for at beskadige røret eller spændebåndet selv.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304)

PriceData har fulgt prisen på HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304) i 177 dage. Laveste pris i perioden er 7,53 kr (registreret d. 21. januar 2026), højeste er 8,01 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 8 kr.

Den nuværende pris på 7,53 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 8 prisfald og 6 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 15 prisændringer for HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 15 prisændringer for HERO Spændebånd 45-60 mm (rustfri 304) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. maj 20267,53 kr
8. maj 20268,01 kr
21. mar. 20267,53 kr
20. mar. 20268,01 kr
14. feb. 20267,53 kr
13. feb. 20268,01 kr
5. feb. 20267,53 kr
3. feb. 20268,01 kr
2. feb. 20267,53 kr
31. jan. 20268 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret