Gå til hovedindhold

Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter

HeatcomSanitetAutomatisk termostatFrostsikring af vandrør og installationerEAN: 5707359515333

Heatcom FrostSafe frostsikringskabel med automatisk termostat. 300W, 22,5 meter. Aktiveres ved +3°C, slukker ved +13°C. Perfekt til frostsikring af rør. Læs mere

Pris fra 624 krtil 899 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 275 kr (31% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 624 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter
624 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter
-13%669 kr
Før 772 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter
719 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Frost Safe med termostat, 22,5 meter med DK-stikprop
740 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Heatcom frostsikring til vandrør 300W - 22,5 meter
850,8 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter
899 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl624 kr624 krKøb
2LavprisVVS669 kr669 krKøb
3Greenline719 kr719 krKøb
4WATTOO.DK740 kr740 krKøb
5EL-NETSALG850,8 kr850,8 krKøb
6BilligVVS DK899 kr899 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Heatcom FrostSafe frostsikringskabel med termostat 300W 22,5 meter

Heatcom

Heatcom FrostSafe frostsikringskabel med automatisk termostat. 300W, 22,5 meter. Aktiveres ved +3°C, slukker ved +13°C. Perfekt til frostsikring af rør.

• Frostsikring af vandrør og installationer
• Automatisk termostat

Beskrivelse

Heatcom FrostSafe er et intelligent frostsikringskabel fra den danske producent Heatcom, designet til effektiv beskyttelse af vandrør, slanger og tagrender mod frost. Med en konstant effekt på 13W per meter og en total længde på 22,5 meter leverer kablet 300W varme præcis når det er nødvendigt. Den indbyggede termostat aktiveres automatisk ved +3°C og slukker ved +13°C, hvilket sikrer energieffektiv drift året rundt. Kablet er fremstillet i holdbart PVC-materiale med CE-godkendelse og leveres med dansk stikprop klar til brug. Ved montering på plastrør anbefales aluminiumstape for optimal varmefordeling.

Specifikationer

Serie:FrostSafe
Effekt:300W total (13W/m)
Længde:22,5 meter
Stikprop:Dansk (Schuko)
Materiale:PVC
Spænding:230V
Termostat:Indbygget automatisk
Aktivering:+3°C
Deaktivering:+13°C
Godkendelser:CE

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvordan monteres kablet på plastrør?

Ved montering på plastrør skal der først påføres aluminiumstape i hele kablets længde. Tapen sikrer optimal varmefordeling på røret og beskytter plastmaterialet.

Kan kablet bruges til tagrender?

Ja, men det anbefales at montere en ekstern termostat eller manuelt styre tænd/sluk, da den indbyggede termostat måske ikke reagerer optimalt i tagrender.

Hvor meget strøm bruger kablet?

Kablet har en total effekt på 300W (13W per meter) og starter kun ved temperaturer under +3°C, hvilket sikrer energieffektiv drift.

Er kablet sikkert at lade være tilsluttet året rundt?

Ja, den indbyggede termostat regulerer automatisk, så kablet kun er aktivt når temperaturen er under +3°C, hvilket gør det sikkert at lade være permanent tilsluttet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter

PriceData har fulgt prisen på Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter i 182 dage. Laveste pris i perioden er 624 kr (registreret d. 3. juni 2026), højeste er 939 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 698 kr.

Den nuværende pris på 624 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 4% den seneste måned. Der er registreret 48 prisfald og 6 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 54 prisændringer for Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 54 prisændringer for Heatcom FrostSafe frostsikringskabel, med termostat, 300W, 22,5 meter de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 2026624 kr2 kr (0%)
2. jun. 2026626 kr2 kr (0%)
31. maj 2026628 kr41 kr (6%)
30. maj 2026669 kr39 kr (6%)
24. maj 2026630 kr2 kr (0%)
21. maj 2026632 kr2 kr (0%)
19. maj 2026634 kr2 kr (0%)
18. maj 2026636 kr2 kr (0%)
16. maj 2026638 kr2 kr (0%)
14. maj 2026640 kr2 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret