Gå til hovedindhold

Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131

HeatcomEludstyrUltra-tynd 2mmOpvarmning af træ og parketgulveEAN: 5707359514015

Heatcom Alu-mat 560W 7m² er en ultra-tynd elektrisk gulvvarmemåtte designet specielt til træ, parket og laminatgulve. Dansk kvalitet med 10 års garanti. Læs mere

Pris fra 2.300 krtil 3.169 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 869 kr (27% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.272,99 kr 7. maj

Sammenlign priser på Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131 og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2300 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m132
2.300 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Alu-Mat 80 W/m² - 7,0 m² (0,5 x 14,0 m) 560 W
2.338 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Alu-Mat 80 W/m² - 7,0 m² (0,5 x 14,0 m) 560 W
2.362,26 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Heatcom Alu-mat gulvvarmemåtte 560W, 7,0m²
2.499 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m²
2.599 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131
2.999 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m²
3.169 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl2.300 kr2.300 krKøb
2CS MEGASTORE DK2.338 kr2.338 krKøb
3EL-GROSSISTEN2.362,26 kr2.362,26 krKøb
4CompletVVS2.499 kr2.499 krKøb
5Greenline2.599 kr2.599 krKøb
6LavprisVVS2.999 kr2.999 krKøb
7BilligVVS DK3.169 kr3.169 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte 560W 7m²

Heatcom

Heatcom Alu-mat 560W 7m² er en ultra-tynd elektrisk gulvvarmemåtte designet specielt til træ, parket og laminatgulve. Dansk kvalitet med 10 års garanti.

• gulvvarme
• varmemåtte
• el-gulvvarme
• undervarme
• heatcom varmemåtte
• elektrisk gulvvarme
• måtte gulvvarme
• træ gulvvarme
• Opvarmning af træ og parketgulve
• Ultra-tynd 2mm

Beskrivelse

Heatcom Alu-mat er en specialfremstillet elektrisk gulvvarmemåtte til træ-, parket- og laminatgulve. Med sin ultra-tynde profil på kun 2mm kan den monteres direkte på eksisterende stabilt underlag under det nye gulv. Den glasfiberarmerede aluminiumsfolie sikrer jævn varmefordeling og fungerer samtidig som jordforbindelse. Måtten leverer 560W over 7m² (80W/m²) og er ideel til efterisolering af trægulve. Heatcom er en dansk producent med fokus på nordiske forhold, og produktet kommer med 10 års garanti ved korrekt installation. Kræver termostat med max 27°C for trægulve. Anbefales kombineret med reflektorplade for optimal ydeevne og beskyttelse.

Specifikationer

areal:7m²
effekt:560W
garanti:10 år
tykkelse:2mm
koldkabel:3m
spænding:230V 50Hz
kabel_type:2-leder med skærm
dimensioner:50cm x 1400cm
godkendelser:CE, SEMKO
effekt_per_m2:80W/m²
gulv_max_temp:27°C
kabel_diameter:1,2mm
max_temperatur:90°C
producent_land:Danmark

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan måtten bruges under parket og laminat?

Ja, Heatcom Alu-mat er specialfremstillet til træ, parket og laminatgulve. Den ultra-tynde profil på 2mm gør den ideel til disse gulvtyper.

Skal der bruges en særlig termostat?

Ja, det er vigtigt at bruge en termostat der kan begrænses til max 27°C, da dette er den anbefalede maksimale temperatur for trægulve.

Hvor lang garanti gives der på produktet?

Der gives 10 års garanti på Heatcom Alu-mat, forudsat at den installeres korrekt ifølge den medfølgende manual.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131

PriceData har fulgt prisen på Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131 i 182 dage. Laveste pris i perioden er 2.251 kr (registreret d. 6. december 2025), højeste er 2.629 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.346 kr.

Den nuværende pris på 2.300 kr er 2% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 11% den seneste måned. Der er registreret 16 prisfald og 16 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 31 prisændringer for Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 31 prisændringer for Heatcom Alu-mat el gulvvarmemåtte, 560W, 7 m131 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20262.300 kr38 kr (2%)
30. maj 20262.338 kr38 kr (2%)
25. maj 20262.300 kr62 kr (3%)
21. maj 20262.362 kr
19. maj 20262.362,26 kr35,74 kr (1%)
15. maj 20262.398 kr98 kr (4%)
12. maj 20262.300 kr38 kr (2%)
11. maj 20262.338 kr38 kr (2%)
9. maj 20262.300 kr27,01 kr (1%)
7. maj 20262.272,99 kr322,01 kr (12%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret