Gå til hovedindhold

Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel

GrundfosPumperEAN: 5700391115523
Pris fra 2.707 krtil 3.900 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 1.193 kr (31% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.699 kr 2. jun.

Sammenlign priser på Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2707 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Grundfos KP150A-1 kælderpumpe, 10 meter kabel
-7%2.707 kr
Før 2.899 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Grundfos KP150A-1 kælderpumpe, 10 meter kabel billede

Produktinformation

Drænpumpefra Grundfosmed automatisk svømmeafbryder. Pumpen er velegnet tilkonventionelle drænings/spildevandsopgaver - specielt til pumpning af snavset, gråt spildevand, grundvand samt regnvand. AlleUnilift KP-pumperne er fremstillet af rustfrit stål, hvi...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Grundfos
Kategori: Afløb & kloak
EAN: 5700391115523
Varenr.: 391215016
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Grundfos klderpumpe KP150A-1, 10 m kabel, 230V
2.707 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Grundfos UNILIFT KP 150A-1 kælderpumpe, 10 meter kabel
2.761 kr
Til butik
Grundfos UNILIFT KP 150A-1 kælderpumpe, 10 meter kabel billede

Produktinformation

Vertikal ettrins-dykpumpe af rustfrit stål med vertikal afgangsstuds og indbygget 1-faset spalterørsmotor i isolationsklasse F med termisk beskyttelse. Pumpen har indløbssi og løftebøjle og leveres med et 10 m netkabel og svømmeafbryder for automatisk start/stop. Løberen er en halvåben løber med frit gennemløb på 10 mm egnet til pumpning af grundvand, overfladevand, regnvand og lignende medier. Pumpen har dobbelt akseltætning bestående af to læberingstætninger med fedt imellem. Den ydre kappe på pumpen sikrer konstant køling af motoren ved hjælp af pumpemediet. Rotorakslen kører i to vedligeholdelsesfrie kullejer, som køles af pumpemediet. Motoren er fyldt med en ugiftig væske.

Produktspecifikationer

Mærke: Grundfos
Kategori: Pumper
Artikel nr.: 011H1800
EAN: 5700391115523
Varenr.: 3370749
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel
2.853 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Grundfos KP150A-1 kælderpumpe, 10 meter kabel
3.099 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Grundfos Unilift KP 150 A 1 lænsepumpe, 10 m
3.233 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Dykpumpe kp150a-1 auto stop/start
3.500 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Grundfos Unilift KP 150 A 1 lænsepumpe
3.900 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS2.707 kr2.707 krKøb
2WATTOO.DK2.707 kr2.707 krKøb
3Proshop DK2.761 kr2.761 krKøb
4CS MEGASTORE DK2.853 kr2.853 krKøb
5BilligVVS DK3.099 kr3.099 krKøb
6Elvvs.dk3.233 kr3.233 krKøb
7MaintainIt3.500 kr3.500 krKøb
8vvsfittings.dk3.900 kr3.900 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel

PriceData har fulgt prisen på Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel i 135 dage. Laveste pris i perioden er 2.699 kr (registreret d. 24. januar 2026), højeste er 2.761 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.717 kr.

Den nuværende pris på 2.707 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 4 prisfald og 4 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 9 prisændringer for Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 9 prisændringer for Grundfos kælderpumpe/spildevandsDykpumpe KP150A-1 391215.016 automatisk stop/start med 10 meter kabel de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 20262.707 kr8 kr (0%)
2. jun. 20262.699 kr62 kr (2%)
1. jun. 20262.761 kr62 kr (2%)
27. maj 20262.699 kr62 kr (2%)
26. maj 20262.761 kr62 kr (2%)
18. mar. 20262.699 kr28 kr (1%)
17. mar. 20262.727 kr28 kr (1%)
24. jan. 20262.699 kr5 kr (0%)
20. jan. 20262.704 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret