Gå til hovedindhold

Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk

GroheSanitetBerøringsfri betjeningKøkkenhygiejne og praktikalitetEAN: 4005176351235

Grohe FootControl ombygningssæt gør dit køkkenarmatur fodbetjent med elektronisk sensor. Hygiejnisk og praktisk løsning til moderne køkkener. Læs mere

Pris fra 1.799 krtil 2.135 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 336 kr (16% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1799 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Watertrade.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
GROHE footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk
-53%1.799 kr
Før 3.850 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Grohe Footcontrol sensor til køkkenarmaturer
-10%1.889 kr
Før 2.099 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Grohe Footcontrol sensor til køkkenarmaturer med udtræk
-9%1.889 kr
Før 2.065 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk
2.085 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Grohe Footcontrol fodsensor til køkkenarmaturer
2.135 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Watertrade.dk1.799 kr1.799 krKøb
2CompletVVS1.889 kr1.889 krKøb
3LavprisVVS1.889 kr1.889 krKøb
4Elvvs.dk2.085 kr2.085 krKøb
5BilligVVS DK2.135 kr2.135 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Grohe FootControl ombygningssæt til køkkenarmatur

Grohe

Grohe FootControl ombygningssæt gør dit køkkenarmatur fodbetjent med elektronisk sensor. Hygiejnisk og praktisk løsning til moderne køkkener.

• fodsensor
• fodpedal
• berøringsfri armatur
• elektronisk køkkenarmatur
• grohe sensor
• footcontrol
• køkkenhygiejne
• Køkkenhygiejne og praktikalitet
• Berøringsfri betjening

Beskrivelse

Grohe FootControl ombygningssæt er en innovativ elektronisk fodpedal, der gør dit køkkenarmatur fodbetjent. Du kan montere fodpedalen på dit eksisterende Grohe køkkenarmatur med udtræk og derefter tænde og slukke for vandet med foden via en sensor monteret under køkkenskabet. Dette giver dig berøringsfri betjening, hvilket er særligt praktisk, når du har hænderne fulde eller snavsede under madlavning. Sættet er nemt at installere og kræver kun et 6V lithium-batteri. Med automatisk sikkerhedssluk efter 60 sekunder sikrer det både vandbesparelse og sikkerhed. Produktet er CE-godkendt og har IP 44 beskyttelse, hvilket gør det velegnet til køkkenmiljøet. OBS: Passer kun på Grohe køkkenarmaturer med udtræk.

Specifikationer

vægt:1,54 kg
vvs_nummer:724596100
beskyttelse:IP 44
dimensioner:36 x 20,5 x 12 cm
installation:Ombygningssæt
magnetventil:Fast indstillet blandeventil
certificering:CE-godkendt
kompatibilitet:Grohe køkkenarmaturer med udtræk
sikkerhedssluk:60 sekunder
strømforsyning:6V Lithium-batteri CR-P2

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Virker det på alle køkkenarmaturer?

Nej, FootControl passer kun på Grohe køkkenarmaturer med udtræk. Der er ikke garanti for andre producentmærker.

Hvor lang tid holder batteriet?

Produktet bruger et 6V lithium-batteri (CR-P2). Batterilevetiden afhænger af brugsfrekvensen, men lithium-batterier har typisk lang levetid.

Er det vandtæt nok til køkkenbrug?

Ja, FootControl har IP 44 beskyttelse, hvilket gør det velegnet til normale køkkenmiljøer og sikrer beskyttelse mod vandstænk.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk

PriceData har fulgt prisen på Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk i 184 dage. Laveste pris i perioden er 1.599 kr (registreret d. 1. december 2025), højeste er 1.888 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.767 kr.

Den nuværende pris på 1.799 kr er 2% over normalprisen. Der er registreret 13 prisfald og 18 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 29 prisændringer for Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 29 prisændringer for Grohe footcontrol ombygningssæt til køkkenarmatur med udtræk de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
14. apr. 20261.799 kr88 kr (5%)
13. apr. 20261.887 kr88 kr (5%)
2. apr. 20261.799 kr89 kr (5%)
1. apr. 20261.888 kr89 kr (5%)
23. mar. 20261.799 kr89 kr (5%)
22. mar. 20261.888 kr89 kr (5%)
10. feb. 20261.799 kr47 kr (3%)
9. feb. 20261.846 kr47 kr (3%)
6. feb. 20261.799 kr47 kr (3%)
5. feb. 20261.846 kr47 kr (3%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret