Gå til hovedindhold

Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7

GainwardVideokort og -adaptereEAN: 4710562245721
Pris fra 4.442 krtil 6.219 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 1.777 kr (29% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 4.395 kr 23. maj

Sammenlign priser på Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7 og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 4442 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Gainward NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 SDRAM
4.442 kr
Til butik
Gainward NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 SDRAM billede

Produktinformation

Gainward Ghost OC - Grafikkort - GeForce RTX 5060 Ti - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - HDMI, 3 x DisplayPort

Produktspecifikationer

Mærke: Gainward
Artikel nr.: NE7506TU19T1-GB2061B
EAN: 4710562245721
Varenr.: 1003632031
Gå til Shark Gaming DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16GB Grafikkort
4.799 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7
6.199 kr
Til butik
Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7 billede

Produktinformation

Fordele ved grafikkort til gaming og kreativt arbejdeFå solid ydelse til moderne spil og kreativt arbejde med Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC. Kortet kommer overclocket fra fabrikken og leverer hurtig rendering og flydende billeder i høje opløsninger op til 7.680 × 4.320. De to store blæsere og aktiv køling sikrer stabil drift, mens det diskrete, sorte Ghost-design passer ind i de fleste builds.Bygget til høj opløsning og flere skærmeMed 16 GB hurtig GDDR7 og 4.608 CUDA-kerner får du et stærkt fundament til krævende titler og GPU-accelererede opgaver. Tre DisplayPort 2.1b og én HDMI 2.1b gør det let at tilslutte op til fire skærme - ideelt til både gaming-setup og produktivitet. Understøtter DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6, HDCP 2.3 og NVIDIA G-SYNC for en jævn og responsiv oplevelse.Grafikprocessor: NVIDIA GeForce RTX 5060 TiCUDA-kerner: 4.608Base/boost-frekvens: 2.407 / 2.602 MHzHukommelse: 16 GB GDDR7, 128-bitHastighed/båndbredde: 28 Gbit/s, 448 GB/sMaks. opløsning: 7.680 × 4.320Udgange: 3 × DisplayPort 2.1b, 1 × HDMI 2.1bMaks. skærme: 4Interface: PCI Express 5.0Køling: Aktiv, 2 blæsere, 2 slotsTDP: 180 W; Ekstra strøm: 1 × 8-pinAnbefalet PSU: 600 WUnderstøttede systemer: Windows 11/10 x64, LinuxMål (H × L × D): 12,63 × 26,21 × 4,01 cm...

Produktspecifikationer

Mærke: Gainward
Kategori: Grafikkort
Vægt: 1.02g
EAN: 4710562245721
Varenr.: 1979564
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7
6.219 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK4.442 kr4.442 krKøb
2Shark Gaming DK4.799 kr4.799 krKøb
3Boligcenter DK6.199 kr6.199 krKøb
4Vivas DK6.219 kr6.298 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7

PriceData har fulgt prisen på Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7 i 180 dage. Laveste pris i perioden er 3.607 kr (registreret d. 4. december 2025), højeste er 5.880 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 4.763 kr.

Den nuværende pris på 4.442 kr er 7% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 12 prisfald og 15 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 28 prisændringer for Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 28 prisændringer for Grafikkort Gainward GeForce RTX 5060 Ti Ghost OC 16 GB GDDR7 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 20264.442 kr357 kr (7%)
29. maj 20264.799 kr404 kr (9%)
23. maj 20264.395 kr5 kr (0%)
22. maj 20264.400 kr34 kr (1%)
13. maj 20264.434 kr140 kr (3%)
15. apr. 20264.574 kr559 kr (11%)
30. mar. 20265.133 kr534 kr (12%)
14. mar. 20264.599 kr41 kr (1%)
12. mar. 20264.640 kr267 kr (5%)
6. mar. 20264.907 kr32 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret