Gå til hovedindhold

Global Skinne XTS 4300-3 230V, 3-faset, længde 3 meter, hvid.

GlobalBelysning3-faset fleksibilitetProfessionel belysningEAN: 6410014507084

Global 3F strømskinne 3 meter til professionelt 3-faset skinnesystem i hvid aluminium. Solid konstruktion med påbygning til loft eller væg. Læs mere

Pris fra 346 krtil 472,75 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 126,75 kr (27% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Global Skinne XTS 4300-3 230V, 3-faset, længde 3 meter, hvid. og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 346 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
3 meter lysskinne (XTS4300), hvid, 3-faset - GLOBAL Trac Pro
346 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
372 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Global 3F strømskinne, hvid, 3 meter
373 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Global Skinne Xts 4300-3 3F 3M Hv
392,57 kr
Til butik
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Global 3F strømskinne, hvid, 3 meter
399 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Global 3F strømskinne, hvid, 3 meter
399 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Global skinne xts 4300-3 3f 3m hv
408,75 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Global 3F strømskinne, hvid, 3 meter
419 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Global 3F strømskinne, hvid, 3 meter
429 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Global 3-Faset skinne 3 mtr. påbygning - XTS4300-3 hvid
447 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Global 3F Skinne 3M XTS4300-3 hvid
472,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Global Skinne XTS 4300-3 230V, 3-faset, længde 3 meter, hvid. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Global Skinne XTS 4300-3 230V, 3-faset, længde 3 meter, hvid. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1WATTOO.DK346 kr346 krKøb
2CS MEGASTORE DK372 kr411 krKøb
3LavprisEl373 kr373 krKøb
4Billigelogvvs.dk392,57 kr392,57 krKøb
5LampeGuru.dk399 kr399 krKøb
6LavprisVVS399 kr399 krKøb
7MaintainIt408,75 kr408,75 krKøb
8Greenline419 kr419 krKøb
9BilligVVS DK429 kr429 krKøb
10Elvvs.dk447 kr447 krKøb
11VVS.dk472,75 kr472,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Global 3F Strømskinne 3 Meter

Global

Global 3F strømskinne 3 meter til professionelt 3-faset skinnesystem i hvid aluminium. Solid konstruktion med påbygning til loft eller væg.

• strømskinne
• lysskinne
• 3f
• 3-faset
• global trac
• skinnesystem
• loftmontering
• Professionel belysning
• 3-faset fleksibilitet

Beskrivelse

Global 3F strømskinne 3 meter er grundstenen i Global's professionelle 3-fasede skinnesystem. Skinnen fremstilles i solid aluminium med hvid finish (RAL 9010) og måler 31,5 x 32,5 mm i tværsnit. Med 16A kapacitet og 230/400V spænding er den velegnet til både erhvervsinstallationer og større boligprojekter. Systemet tillader tre separate tændinger og understøtter fleksibel placering af spots, pendler og andre armaturer. Skinnen monteres som påbygning direkte på loft eller væg og kan kombineres med Global's omfattende sortiment af tilbehør. IP20 klassificering gør den ideel til indendørs brug i butikker, kontorer, caféer og moderne boliger hvor designfleksibilitet er afgørende.

Specifikationer

farve:Hvid (RAL 9010)
vægt:Cirka 2.5 kg
strøm:16A
længde:3000 mm
ip_klasse:IP20
materiale:Aluminium
spænding:230/400V
tværsnit:31.5 x 32.5 mm
varenummer:4245500060
antal_faser:3-faset
modelnummer:XTS4300-3
monteringstype:Påbygning

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan Global strømskinner kombineres med andre mærkers produkter?

Nej, Global skinnesystemer er kun kompatible med Global tilbehør og armaturer. Systemet har et unikt design som ikke kan blandes med andre mærker.

Hvad er forskellen mellem 1-faset og 3-faset skinnesystem?

3-faset system giver mulighed for tre separate tændinger, så du kan tænde forskellige grupper af lamper uafhængigt. 1-faset har kun én tænding for alle lamper.

Kan skinnen skæres til mindre længder?

Ja, Global strømskinner kan skæres til ønsket længde. Der skal bruges speciel ledbøjningstang (model XTSV12) til at forberede lederne efter skæring.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Global Skinne XTS 4300-3 230V, 3-faset, længde 3 meter, hvid.

PriceData har fulgt prisen på Global Skinne XTS 4300-3 230V, 3-faset, længde 3 meter, hvid. i 163 dage. Laveste pris i perioden er 346 kr (registreret d. 24. december 2025), højeste er 377,43 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 359 kr.

Den nuværende pris på 346 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 8% den seneste måned. Der er registreret 10 prisfald og 9 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 20 prisændringer for Global Skinne XTS 4300-3 230V, 3-faset, længde 3 meter, hvid.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 20 prisændringer for Global Skinne XTS 4300-3 230V, 3-faset, længde 3 meter, hvid. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 2026346 kr27 kr (7%)
1. jun. 2026373 kr27 kr (8%)
27. maj 2026346 kr26 kr (7%)
26. maj 2026372 kr26 kr (8%)
23. maj 2026346 kr26 kr (7%)
22. maj 2026372 kr26 kr (8%)
8. maj 2026346 kr31,43 kr (8%)
7. maj 2026377,43 kr31,43 kr (9%)
30. apr. 2026346 kr31,43 kr (8%)
29. apr. 2026377,43 kr31,43 kr (9%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret