Gå til hovedindhold

GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort

GigabyteVideokort og -adaptereEAN: 4719331355791
Pris fra 24.124 krtil 37.709 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 13.585 kr (36% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 22.990 kr 22. apr.

Sammenlign priser på GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 24124 kr. 3 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Gigabyte Gaming Oc Geforce Rtx 5090 32gb
24.124 kr
Til butik
Gigabyte Gaming Oc Geforce Rtx 5090 32gb billede

Produktinformation

32 GB GDDR7-hukommelse reducerer indlæsningstiderne og håndterer store 4K- og 8K-assets Overclocket kerne på 2,550 MHz holder billedfrekvenserne høje under lange sessioner WINDFORCE 3X-køling med tre blæsere holder temperaturerne stabile under belastning En HDMI 2.1b- og tre DisplayPort 2.1b-udgange forenkler opsætningen af flere skærme PCIe 5.0 x16-interface og medfølgende 16 pin kabel gør systemintegration nemmere...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Gigabyte
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: GV-N5090GAMING OC-32GD
EAN: 4719331355791
Varenr.: 5020038121
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort
26.990 kr
Til butik
GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5090 Overclocked (Core clock 2010 MHz / Boost clock 2550 MHz), 21760 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 32GB GDDR7 (Memory clock 28 GHz) - 512-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 16-Pins strømstik (1 x 16-pins -> 4 x 8-pins adapter kabel inkluderet), anbefalet strømforsyning: 1000 Watt, kortlængde: 342mm, PCI-Port bredde: 3.5 slots, Gigabyte WindForce 3X low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med Gigabyte Fusion 2.0 RGB, inkludere grafikkort støtte, model nummer: GV-N5090GAMING OC-32GD BEMÆRK VENLIGST Grundet ekstrem efterspørgsel og mangel på grafikkort, tager vi i øjeblikket ikke imod nye bestillinger. Benyt i stedet funktionen "Modtag Notifikation", så modtager du en e-mail, når grafikkortet igen er tilgængeligt. For produkter "på lager" åbner salget som udgangspunkt hverdage kl. 14.00.

Produktspecifikationer

Mærke: GIGABYTE
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: GV-N5090GAMING OC-32GD
EAN: 4719331355791
Varenr.: 3331129
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 SDRAM
34.932 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Gigabyte Geforce RTX5090 GAMING OC 32GB Grafikkort - GEEKD.dk
37.709 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Dustin DK24.124 kr24.210,25 krKøb
2Proshop DK26.990 kr26.990 krKøb
3CompuMail DK34.932 kr34.932 krKøb
4Geekd37.709 kr37.709 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort

PriceData har fulgt prisen på GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort i 130 dage. Laveste pris i perioden er 21.499 kr (registreret d. 23. januar 2026), højeste er 24.124 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 22.845 kr.

Den nuværende pris på 24.124 kr er 6% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 4 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 12 prisændringer for GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 12 prisændringer for GIGABYTE GeForce RTX 5090 GAMING OC - 32GB GDDR7 RAM - Grafikkort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 202624.124 kr625 kr (3%)
25. apr. 202623.499 kr509 kr (2%)
22. apr. 202622.990 kr509 kr (2%)
13. apr. 202623.499 kr437 kr (2%)
10. apr. 202623.062 kr437 kr (2%)
8. apr. 202623.499 kr509 kr (2%)
4. feb. 202622.990 kr1.491 kr (7%)
30. jan. 202621.499 kr1.491 kr (6%)
29. jan. 202622.990 kr1.491 kr (7%)
28. jan. 202621.499 kr1.491 kr (6%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret