Gå til hovedindhold

Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks

GigabyteVideokort og -adaptereEAN: 4719331355494
Pris fra 9.990 krtil 13.299 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 3.309 kr (25% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 9990 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort
-9%9.990 kr
Før 10.990 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
GIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5080 Overclocked (Core clock 2300 MHz / Boost clock 2730 MHz), 10752 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 16GB GDDR7 (Memory clock 30 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 16-Pins strømstik (1 x 16-pins -> 3 x 8-pins adapter kabel inkluderet), anbefalet strømforsyning: 850 Watt, kortlængde: 340mm, PCI-Port bredde: 3.5 slots, Gigabyte WindForce 3X low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med Gigabyte Fusion 2.0 RGB, inkludere grafikkort støtte, model nummer: GV-N5080GAMING OC-16GD...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: GIGABYTE
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: GV-N5080GAMING OC-16GD
EAN: 4719331355494
Varenr.: 3330175
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks
10.588 kr
Til butik
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM
10.744 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
Gigabyte Geforce RTX 5080 GAMING OC 16GB Grafikkort - GEEKD.dk
11.944 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Gigabyte Gaming Oc Geforce Rtx 5080 16gb
11.999 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM
12.429 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC 16G grafikkort - 16 GB GDDR7, PCIe 5.0
-2%13.299 kr
Før 13.599 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK9.990 kr9.990 krKøb
2CS MEGASTORE DK10.588 kr10.588 krKøb
3CompuMail DK10.744 kr10.744 krKøb
4Geekd11.944 kr11.944 krKøb
5Dustin DK11.999 kr12.085,25 krKøb
6Ultrashop12.429 kr12.429 krKøb
7Boligcenter DK13.299 kr13.299 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks

PriceData har fulgt prisen på Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks i 173 dage. Laveste pris i perioden er 9.689 kr (registreret d. 22. december 2025), højeste er 11.745 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 10.985 kr.

Den nuværende pris på 9.990 kr er 9% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 23 prisfald og 16 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 40 prisændringer for Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 40 prisændringer for Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G - Grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 3 x DisplayPort, HDMI - boks de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 20269.990 kr939 kr (9%)
28. apr. 202610.929 kr202 kr (2%)
22. apr. 202610.727 kr463 kr (5%)
21. apr. 202610.264 kr274 kr (3%)
11. apr. 20269.990 kr1.000 kr (9%)
27. mar. 202610.990 kr9 kr (0%)
25. mar. 202610.981 kr9 kr (0%)
7. mar. 202610.990 kr329 kr (3%)
6. mar. 202611.319 kr61 kr (1%)
5. mar. 202611.380 kr71 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret