Gå til hovedindhold

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort

ASUSVideokort og -adaptereEAN: 4711387837917
Pris fra 11.990 krtil 15.699 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 3.709 kr (24% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 11990 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS GeForce RTX 5080 ROG Astral OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort
-13%11.990 kr
Før 13.790 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
ASUS GeForce RTX 5080 ROG Astral OC - 16GB GDDR7 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, NVIDIA GeForce RTX 5080 Overclocked (Core clock 2300 MHz / Boost clock 2790 MHz), 10752 CUDA kerner, understøtter NVIDIA DLSS 4, 16GB GDDR7 (Memory clock 30 GHz) - 256-bit, PCI-Express 5.0 x16, 3 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter NVIDIA G-Sync, 1 x 16-Pins strømstik (1 x 16-pins -> 4 x 8-pins adapter kabel inkluderet), anbefalet strømforsyning: 850 Watt, kortlængde: 357.6mm, PCI-Port bredde: 3.8 slots, ASUS STRIX ASTRAL low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med ASUS AURA, inkludere grafikkort støtte, model nummer: ROG-ASTRAL-RTX5080-O16G-GAMING - Den nye ASUS ROG Astral-serie er inspireret af universets uendelige vidder og skønhed og er et bevis på en utrættelig dedikation til at udforske og definere nye grænser. I den ånd introducerer ROG Astral GeForce RTX 5080 ROG's første grafikkort med fire blæsere, kombineret med et patenteret dampkammer, øget tæthed af kølefinner, en GPU-varmepude med faseændring, høje standard clockhastigheder, forbedret strømforsyning og mere. Disse førsteklasses innovationer - forstærket af en iøjnefaldende trykstøbt ramme og en metal-GPU-holder - leverer absolut ydeevne, der kan klare selv de mest krævende spilsituationer. KØLING: Et design med fire blæsere øger lufttrykket med op til 20 %, mens et patenteret dampkammer, større varmerør, optimeret afstand mellem finnerne og en varmepude med faseændring giver effektiv varmeafledning og fremragende køling. STRØMLEVERING I TOPKLASSE: Kraftige 80-amp MOSFET'er giver over 35 % mere kapacitet sammenlignet med reference-designet. Det sikrer forbedret ydeevne, stabilitet og højere overclocking-potentiale. DUAL BIOS: Foretrækker du lave kernetemperaturer eller lav støj? Performance-tilstand lader blæserne køre for at holde kortet køligt hele tiden, mens Quiet-tilstand bevarer samme strømgrænse og topindstillinger med en mere afdæmpet blæserkurve for stille drift ved medium temperaturer. GPU TWEAK III -Nem overvågning og tuning GPU Tweak III giver dig mulighed for nemt at finjustere overclocking-indstillinger for at opnå maksimal ydeevne. Den inkluderer OC- og Silent-mode-tilstande, en OC-scanner og en spændingsfrekvenstuner til præcise justeringer. Indlejrede sensorer over VRM'er, spoler og VRAM opsamler data til det termiske kort, så du kan tjekke realtids-temperaturer i hver zone og nemt tilpasse systemet for optimal ydelse. Power Detector+ kan registrere uregelmæssigheder i nogen af de seks strømben fra 12VHPWR-kablet. Hvis der registreres en fejl, får du straks besked om at genmontere kablet.

Produktspecifikationer

Mærke: ASUS
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: 90YV0LV0-M0NA00
EAN: 4711387837917
Varenr.: 3326553
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort
11.990 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Grafikkort ASUS ROG Strix GeForce RTX 5080 OC 16 GB
-10%13.199 kr
Før 14.599 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Grafikkort ASUS ROG Strix GeForce RTX 5080 OC 16 GB billede

Produktinformation

Ydelse til seriøse gamere og skabereASUS ROG Strix GeForce RTX 5080 OC leverer kraft til krævende spil og kreative workflows. Med NVIDIA GeForce RTX 5080, 16 GB hurtig GDDR7-hukommelse og boostfrekvens op til 2 760 MHz får du smidige billeder, høj opløsning og respons i topklasse. Kortet understøtter op til fire skærme og opløsninger helt op til 7 680 × 4 320, så du kan game, streame og skabe i ultraskarpe detaljer.Designet til kølig stabilitetDet fuldlange FH/FL-design med aktiv køling og RGB-lys er bygget til moderne kabinetter. Tre store blæsere på fronten og yderligere køling i konstruktionen hjælper med at holde temperaturen nede, mens den flerfarvede belysning giver et skarpt look i dit setup. Grafikkortet er klar til VR, understøtter NVIDIA G-SYNC og har OpenGL 4.6 samt HDCP 2.3.Tilslutning og systemkravKortet bruger PCI Express 5.0 og giver fleksible tilslutninger med 3 × DisplayPort 2.1a og 2 × HDMI 2.1b. Anbefalet strømforsyning er 850 W, og der bruges 1 × 16-pin strømstik. Understøtter Windows.Grafikprocessor: NVIDIA GeForce RTX 5080Boost clock: 2 760 MHzHukommelse: 16 GB GDDR7Hukommelsesbus: 256-bit, datahastighed 30 Gbit/sMaks. opløsning: 7 680 × 4 320Maks. skærme: 4Interface: PCI Express 5.0Videoporte: 3 × DisplayPort 2.1a, 2 × HDMI 2.1bKøling: Aktiv, belysning: FlerfarvetFormfaktor: FH/FL, 3,8 slotsStrøm: 1 × 16-pin, anbefalet PSU 850 WVR-ready, NVIDIA G-SYNC, OpenGL 4.6, HDCP 2.3Mål (L × H × D): 35,76 × 14,93 × 7,6 cmVægt: 2,86 kg...

Produktspecifikationer

Mærke: Asus
Kategori: Grafikkort
Vægt: 4.32g
EAN: 4711387837917
Varenr.: 1897087
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ASUS NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM
13.569 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Asus Rog Astral Oc Geforce Rtx 5080 16gb
14.374 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
ASUS GeForce RTX 5080 16GB ROG ASTRAL OC GAMING Grafikkort - GEEKD.dk
14.899 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
ASUS NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 SDRAM
15.699 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK11.990 kr11.990 krKøb
2CS MEGASTORE DK11.990 kr11.990 krKøb
3Boligcenter DK13.199 kr13.199 krKøb
4CompuMail DK13.569 kr13.569 krKøb
5Dustin DK14.374 kr14.460,25 krKøb
6Geekd14.899 kr14.899 krKøb
7Ultrashop15.699 kr15.699 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort

PriceData har fulgt prisen på ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort i 182 dage. Laveste pris i perioden er 10.740 kr (registreret d. 7. december 2025), højeste er 13.790 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 12.930 kr.

Den nuværende pris på 11.990 kr er 7% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 7% den seneste måned. Der er registreret 21 prisfald og 19 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 39 prisændringer for ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 39 prisændringer for ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB - OC Edition - grafikkort - GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7 - PCI Express 5.0 - 2 x HDMI, 3 x DisplayPort de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 202611.990 kr884 kr (7%)
22. maj 202612.874 kr401 kr (3%)
21. maj 202613.275 kr401 kr (3%)
5. maj 202612.874 kr70 kr (1%)
4. maj 202612.804 kr61 kr (0%)
2. maj 202612.865 kr62 kr (0%)
1. maj 202612.927 kr1 kr (0%)
28. apr. 202612.928 kr41 kr (0%)
21. apr. 202612.887 kr897 kr (7%)
11. apr. 202611.990 kr1.358 kr (10%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret