Gå til hovedindhold

Gigabyte Technology Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP

Gigabyte TechnologyEAN: 4719331356972
Pris fra 2.377 krtil 2.849 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 472 kr (17% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 2.259 kr 30. apr.

Sammenlign priser på Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2377 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM
2.377 kr
Til butik
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM billede

Produktinformation

Gigabyte D6 - Grafikkort - GeForce RTX 5050 - 8 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 2 x DisplayPort, 2 x HDMI

Produktspecifikationer

Artikel nr.: GV-N5050D6-8GD
EAN: 4719331356972
Varenr.: 1003664993
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE GeForce RTX 5050 - 8GB GDDR6 RAM - Grafikkort
2.439 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP
-3%2.799 kr
Før 2.899 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP billede

Produktinformation

Fordele ved Gigabyte GeForce RTX 5050 grafikkortOpgrader din gaming‑pc med GeForce RTX 5050 fra Gigabyte. Kortet leverer moderne grafik med 8 GB GDDR6, høj kernehastighed på 2 572 MHz og støtte til NVIDIA DLSS 4, så du får skarpe billeder og jævne frame rates i populære spil. Med understøttelse af op til 4 skærme og maksimal opløsning på 7 680 × 4 320 kan du arbejde eller spille på store 4K/8K‑opsætninger.Kompakt FH/HL‑design til fleksibel monteringDet fuld-højde/halv-længde design med én effektiv blæser passer i mange kabinetter uden at fylde. Aktiv køling og et TDP‑forbrug på 94 W gør kortet velegnet til brugere, der ønsker stærk ydeevne i et kompakt setup. Tilslutningen sker via PCI Express 5.0, og du får 2× DisplayPort 2.1b og 2× HDMI 2.1b til moderne skærme samt NVIDIA G‑SYNC for flydende gaming.Grafikprocessor: NVIDIA GeForce RTX 5050CUDA-kerner: 2 560Kernetakt: 2 572 MHzVideo hukommelse: 8 GB GDDR6Hukommelsesfart: 20 Gbit/s, 20 000 MHzHukommelsesbus: 128 bitMaks. opløsning: 7 680 × 4 320Maks. skærme: 4API-understøttelse: DirectX 12.0, OpenGL 4.6Synkronisering: NVIDIA G‑SYNCPorter: 2× HDMI 2.1b, 2× DisplayPort 2.1bInterface: PCI Express 5.0Køling: Aktiv, 1 blæserStrømstik: 1× 8‑pinTDP: 94 W; anbefalet PSU: 550 WFormfaktor: Full-Height/Half-LengthFarve: SortMål (H × L × D): 11,1 × 14,5 × 4,2 cmVægt: 0,71 kgGaranti: 3 år...

Produktspecifikationer

Mærke: Gigabyte
Kategori: Grafikkort
Vægt: 0.69g
EAN: 4719331356972
Varenr.: 2081405
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP
-3%2.819 kr
Før 2.919 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 SDRAM
2.849 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.377 kr2.377 krKøb
2Proshop DK2.439 kr2.439 krKøb
3Boligcenter DK2.799 kr2.799 krKøb
4Vivas DK2.819 kr2.898 krKøb
5Ultrashop2.849 kr2.849 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP

PriceData har fulgt prisen på Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP i 138 dage. Laveste pris i perioden er 2.078 kr (registreret d. 17. januar 2026), højeste er 2.580 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.413 kr.

Den nuværende pris på 2.377 kr er tæt på normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 49 prisfald og 40 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 90 prisændringer for Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 90 prisændringer for Gigabyte GeForce RTX 5050 D6 8G grafikkort - 8 GB GDDR6, PCIe 5.0, 2x HDMI/2x DP de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 20262.377 kr12 kr (1%)
29. maj 20262.389 kr12 kr (0%)
27. maj 20262.401 kr12 kr (0%)
26. maj 20262.413 kr9 kr (0%)
25. maj 20262.422 kr44 kr (2%)
24. maj 20262.378 kr12 kr (1%)
23. maj 20262.390 kr12 kr (0%)
22. maj 20262.402 kr35 kr (1%)
21. maj 20262.367 kr55 kr (2%)
20. maj 20262.422 kr56 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret