Gå til hovedindhold

Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0

GigabyteVideokort og -adaptereEAN: 4719331357047
Pris fra 3.488 krtil 4.139 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 651 kr (16% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 3.429 kr 22. maj

Sammenlign priser på Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0 og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 3488 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
Gigabyte AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 SDRAM
3.488 kr
Til butik
Gigabyte AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 SDRAM billede

Produktinformation

Gigabyte OC ICE - Grafikkort - Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6 - PCI Express 5.0 - 2 x DisplayPort, HDMI

Produktspecifikationer

Artikel nr.: GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
EAN: 4719331357047
Varenr.: 1003758341
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
GIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC ICE - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort
-12%3.499 kr
Før 3.990 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
GIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC ICE - 16GB GDDR6 RAM - Grafikkort billede

Produktinformation

Grafikkort, AMD Radeon RX 9060 XT Overclocked (Core clock 2530 MHz / Boost clock 3320 MHz), 2048 Stream kerner, 16GB GDDR6 (Memory clock 20 GHz) - 128-bit, PCI-Express 5.0 x16, 2 x DisplayPort 2.1a / 1 x HDMI 2.1b tilslutninger, understøtter AMD FreeSync, understøtter Adaptive Sync, 1 x 8-Pins strømstik, anbefalet strømforsyning: 450 Watt, kortlængde: 281mm, PCI-Port bredde: 2 slots, Gigabyte WindForce 3X low noise køler - med lydløs tilstand (ved lav temperatur), med Gigabyte Fusion 2.0 RGB, model nummer: GV-R906XGAMINGOCICE-16GD...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: GIGABYTE
Kategori: Grafikkort
Artikel nr.: GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
EAN: 4719331357047
Varenr.: 3425154
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0
-20%3.899 kr
Før 4.899 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0 billede

Produktinformation

Fordele ved grafikkort til gamingGigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G er til dig, der vil have en stærk og stabil løsning til moderne PC-spil og skarp kreativt arbejde. Med 16 GB GDDR6 og en boostfrekvens op til 3.320 MHz leverer kortet flydende billeder i høje opløsninger. Den hvide ICE-designlinje med tre blæsere ser skarp ud i et lyst byg, mens WINDFORCE 3X-køling holder temperaturen i skak under lange spilsessioner.Bygget til høj opløsning og flere skærmeKortet understøtter op til 7.680 × 4.320 opløsning og kan drive op til tre skærme via 2 × DisplayPort 2.1a og 1 × HDMI 2.1b. Det er en overclocked-udgave (OC), som giver ekstra ydeevne fra fabrikken, og den aktive køleløsning med tre 80/90 mm-blæsere er udviklet til at holde støjen lav og effektiviteten høj.Grafikprocessor: AMD Radeon RX 9060 XTStream-processorer: 2.048Boostfrekvens (max): 3.320 MHzBoostfrekvens (Gaming): 2.780 MHzVideohukommelse: 16 GB GDDR6Hukommelsesbus: 128 bitHukommelseshastighed: 20.000 MHz (20 Gbit/s)Maks. opløsning: 7.680 × 4.320Maks. skærme: 3Interface: PCI Express 5.0Porte: 2 × DisplayPort 2.1a, 1 × HDMI 2.1bKøling: Aktiv, WINDFORCE 3X, 3 blæsereLys: RGB (multi)Farve: SølvFormfaktor: Full-Height/Full-LengthEkstra strøm: 1 × 8-pinAnbefalet PSU: 450 WDirectX-version: 12.0, OpenGL: 4,6Overclocked-udgave: JaMål: 28,1 × 11,8 × 4,0 cmVægt: 0,84 kgUnderstøttet OS: Windows 11/10 x64Pakkens indhold: Manual...

Produktspecifikationer

Mærke: Gigabyte
Kategori: Grafikkort
Vægt: 1.2g
EAN: 4719331357047
Varenr.: 2021261
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0
-20%3.919 kr
Før 4.919 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
Gigabyte AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 SDRAM
4.139 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK3.488 kr3.488 krKøb
2Proshop DK3.499 kr3.499 krKøb
3Boligcenter DK3.899 kr3.899 krKøb
4Vivas DK3.919 kr3.998 krKøb
5Ultrashop4.139 kr4.139 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0

PriceData har fulgt prisen på Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0 i 182 dage. Laveste pris i perioden er 3.054 kr (registreret d. 22. december 2025), højeste er 3.990 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 3.552 kr.

Den nuværende pris på 3.488 kr er 2% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 38 prisfald og 37 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 75 prisændringer for Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 75 prisændringer for Gigabyte Gaming Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G grafikkort - 16 GB GDDR6, PCIe 5.0 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20263.488 kr47 kr (1%)
29. maj 20263.441 kr12 kr (0%)
28. maj 20263.453 kr12 kr (0%)
27. maj 20263.441 kr24 kr (1%)
23. maj 20263.465 kr36 kr (1%)
22. maj 20263.429 kr12 kr (0%)
20. maj 20263.441 kr24 kr (1%)
14. maj 20263.465 kr12 kr (0%)
12. maj 20263.453 kr12 kr (0%)
7. maj 20263.465 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret