Gå til hovedindhold

Hensel Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm

HenselMonteringsbokse og beslagIP66 beskyttelseProfessionel elinstallationEAN: 4012591124993

Hensel DK0606G Forgreningsdåse med IP66 beskyttelse til udendørs kabelinstallation. Inklusive klemmer og membraner. 130x130x77mm. Læs mere

Pris fra 150 krtil 245 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 95 kr (39% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 150 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Forgreningsdse DK0606G, 2,5-6mm, gr, IP 66
150 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm
150 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Forgreningsdåse 2.5-6mm2 130x1
170 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hensel Forgreningsdåse 2,5-6 mm2 130x130x77
215 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Hensel DK0606G membrandåse 130x130 mm i grå
233 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
MEMBRANDÅSE GRÅ 2,5-6 MM² 130X130X77
233,19 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hensel DK0606G membrandåse, 130x130 mm, grå
239 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hensel DK0606G membrandåse, 130x130 mm, grå
245 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hensel DK0606G membrandåse 130x130 mm i grå
245 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1WATTOO.DK150 kr150 krKøb
2CS MEGASTORE DK150 kr189 krKøb
3vvsfittings.dk170 kr170 krKøb
4Proshop DK215 kr254 krKøb
5LavprisEl233 kr233 krKøb
6EL-GROSSISTEN233,19 kr233,19 krKøb
7Greenline239 kr239 krKøb
8BilligVVS DK245 kr245 krKøb
9LavprisVVS245 kr245 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Hensel DK0606G Forgreningsdåse

Hensel

Hensel DK0606G Forgreningsdåse med IP66 beskyttelse til udendørs kabelinstallation. Inklusive klemmer og membraner. 130x130x77mm.

• forgreningsdåse
• membrandåse
• el-dåse
• klemmedåse
• hensel dåse
• IP66 dåse
• udendørs dåse
• Professionel elinstallation
• IP66 beskyttelse

Beskrivelse

Hensel DK0606G Forgreningsdåse er designet til professionel elinstallation i udendørs miljøer. Dåsen har IP66 beskyttelsesklasse, som giver maksimal beskyttelse mod støv og vand, perfekt til salte miljøer og krævende vejrforhold. Den innovative klemmeteknologi tilslutter forskellige tværsnit og ledertyper til samme pol, hvilket gør installationen hurtig og fleksibel. Indbyggede gummimembraner kan erstattes med kabelforskruninger efter behov. Dåsen leveres komplet med beslag til fastgørelse og plomberbare lågskruer for maksimal sikkerhed. Holdbar polypropylen konstruktion sikrer mange års problemfri drift.

Specifikationer

farve:Grå (RAL 7035)
serie:DK06
klemmer:5-polet med 2 terminaler pr. pol
ip_klasse:IP66
materiale:Polypropylen
membraner:Indbyggede gummimembraner
montering:Overflademontering med beslag
lågskruer:Plomberbare
størrelse:130 x 130 x 77 mm
kabeldimension:2,5-6 mm²
max_kabeltykkelse:10 mm²

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad betyder IP66 beskyttelsesklasse?

IP66 giver komplet beskyttelse mod støvindtrængning og kraftig vandstråle fra alle retninger, perfekt til udendørs brug.

Kan dåsen bruges i salte miljøer?

Ja, Hensel DK0606G er specielt udviklet til udendørs kabelinstallation i salte miljøer og krævende vejrforhold.

Kan gummimembranerne udskiftes?

Ja, de indbyggede gummimembraner kan erstattes med kabelforskruninger efter behov for forskellige installationer.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm

PriceData har fulgt prisen på Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm i 176 dage. Laveste pris i perioden er 150 kr (registreret d. 28. maj 2026), højeste er 175 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 160 kr.

Den nuværende pris på 150 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 12% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 8 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 26 prisændringer for Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 26 prisændringer for Forgreningsdåse DK0606G 2,5-6 mm², 130 x 130 x 77 mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
28. maj 2026150 kr1 kr (1%)
27. maj 2026151 kr1 kr (1%)
25. maj 2026152 kr1 kr (1%)
22. maj 2026153 kr1 kr (1%)
20. maj 2026154 kr1 kr (1%)
18. maj 2026155 kr1 kr (1%)
16. maj 2026156 kr1 kr (1%)
14. maj 2026157 kr1 kr (1%)
12. maj 2026158 kr1 kr (1%)
10. maj 2026159 kr6 kr (4%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret