Gå til hovedindhold

Hensel Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm

HenselMonteringsbokse og beslagIP66 beskyttelseEl-installationerEAN: 4012591125037

Hensel DK1010G forgreningsdåse med IP66 beskyttelse og innovative klemmer. Perfekt til professionelle el-installationer og udendørs brug. Læs mere

Pris fra 263,75 krtil 365 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 101,25 kr (28% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 218 kr 24. mar.

Sammenlign priser på Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 263.75 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Forgreningsdåse 4-10mm2 dk1010
263,75 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hensel Forgreningsdåse 4-10 mm2 180x130x77
266 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hensel DK1010G membrandåse, 180x130 mm, grå
269 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
MEMBRANDÅSE GRÅ 4-10 MM² 180X130X77
288,05 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm
289 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Hensel DK1010G membrandåse 180x130 mm i grå
299 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Hensel DK1010G membrandåse, 180x130 mm, grå
305 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Hensel DK1010G membrandåse 180x130 mm i grå
365 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1vvsfittings.dk263,75 kr263,75 krKøb
2Proshop DK266 kr305 krKøb
3Greenline269 kr269 krKøb
4EL-GROSSISTEN288,05 kr288,05 krKøb
5CS MEGASTORE DK289 kr328 krKøb
6LavprisEl299 kr299 krKøb
7BilligVVS DK305 kr305 krKøb
8LavprisVVS365 kr365 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Hensel Forgreningsdåse DK1010G

Hensel

Hensel DK1010G forgreningsdåse med IP66 beskyttelse og innovative klemmer. Perfekt til professionelle el-installationer og udendørs brug.

• forgreningsdåse
• elkasse
• hensel dåse
• ip66 dåse
• udendørs elkasse
• el-installation
• El-installationer
• IP66 beskyttelse

Beskrivelse

Hensel DK1010G er en professionel forgreningsdåse med IP66 beskyttelsesklasse, perfekt til udendørs el-installationer. Dåsen har innovative klemmer der kan tilslutte forskellige tværsnit og ledertyper til samme pol. Dimensioner: 180 x 130 x 77 mm. Leveres med beslag til fastgørelse som standard. Grå farve og nem kabelindføring gør den ideel til både private og erhvervsmæssige installationer.

Specifikationer

farve:Grå
beslag:Inkluderet
klemmer:4-10 mm²
materiale:Plast
varenummer:DK1010G
dimensioner:180 x 130 x 77 mm
kabelindføring:Variabel
beskyttelsesklasse:IP66

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er forgreningsdåsen vandtæt?

Ja, den har IP66 beskyttelsesklasse som gør den vandtæt og støvtæt for udendørs brug.

Hvilke kabeltykkelser kan tilsluttes?

Dåsen kan håndtere kabeltykkelser fra 4-10 mm² med de innovative klemmer.

Følger der monteringsbeslag med?

Ja, beslag til fastgørelse medfølger som standard.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm

PriceData har fulgt prisen på Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm i 182 dage. Laveste pris i perioden er 200 kr (registreret d. 1. februar 2026), højeste er 263,75 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 239 kr.

Den nuværende pris på 263,75 kr er 10% over normalprisen. Prisen er steget 19% den seneste måned. Der er registreret 22 prisfald og 28 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 49 prisændringer for Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 49 prisændringer for Forgreningsdåse DK1010G 4-10 mm², 180 x 130 x 77 mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 2026263,75 kr28,75 kr (12%)
1. jun. 2026235 kr1 kr (0%)
30. maj 2026236 kr15 kr (7%)
29. maj 2026221 kr1 kr (0%)
27. maj 2026220 kr29 kr (12%)
26. maj 2026249 kr28 kr (13%)
23. maj 2026221 kr28 kr (11%)
22. maj 2026249 kr5 kr (2%)
10. maj 2026244 kr23 kr (10%)
9. maj 2026221 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret