Gå til hovedindhold

Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium

NordluxRomCorten patina-udviklingUdendørs orientering og stemningsbelysningEAN: 5704924001970

Nordlux Fold 10 udendørs LED væglampe i corten-stål. Fire justerbare lysmønstre, 3000K varmt lys, 225 lumen. Designet til kystnære områder med 15 års garanti. Læs mere

Pris fra 629 krtil 839,96 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 210,96 kr (25% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 549 kr 3. maj

Sammenlign priser på Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 629 kr. 5 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Fold 10 udendørs væglampe, corten
629 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Nordlux Fold 10 udendørs væglampe, corten
669 kr
Til butik
Gå til Lamper.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Fold 10 udendørs væglampe LED, corten
-31%729 kr
Før 1.050 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Lampemesteren DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium
-29%746 kr
Før 1.050 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Luxlight.dk
TrustScore 5 ud af 54,8
Fold 10 Væglampe Seaside Corten - Nordlux
-20%839,96 kr
Før 1.049,95 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LampeGuru.dk629 kr629 krKøb
2Greenline669 kr669 krKøb
3Lamper.dk729 kr729 krKøb
4Lampemesteren DK746 kr746 krKøb
5Luxlight.dk839,96 kr839,96 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Nordlux Fold 10 udendørs væglampe corten

Nordlux

Nordlux Fold 10 udendørs LED væglampe i corten-stål. Fire justerbare lysmønstre, 3000K varmt lys, 225 lumen. Designet til kystnære områder med 15 års garanti.

• udendørslampe
• væglampe
• fold lampe
• corten lampe
• nordlux belysning
• up down lampe
• designer lampe
• bønnelycke
• kysten lampe
• Udendørs orientering og stemningsbelysning
• Corten patina-udvikling

Beskrivelse

Nordlux Fold 10 udendørs væglampe i corten-stål er designet af Henrik Bønnelycke og inspireret af et foldet stykke papir med skjult lyskilde. Denne elegante LED væglampe kombinerer minimalistisk dansk design med funktionel teknologi og giver både op- og nedadrettet lys. De fire medfølgende lysmønstre gør det muligt at tilpasse lyseffekten efter behov og skabe unikke lysbilleder på væggen. Lampen har en indbygget LED lyskilde på 3000K der skaber varmt, behageligt lys med 225 lumen lysstyrke. Den magnetiske skærm sikrer enkel installation uden synlige skruer. Som del af "Designed For Seaside" sortimentet er den bygget til at modstå kystnære vejrforhold og kommer med 15 års garanti mod overfladeforringelse. Corten-stålet udvikler over tid en smuk patina der tilføjer karakter. Perfekt som orienteringslys ved hoveddøren, på terrassen eller som dekorativt element indendørs på badeværelset. Indbygget parallelforbindelse gør det nemt at tilslutte flere lamper.

Specifikationer

watt:5.4W
vægt:0.63 kg
fatning:Integreret LED
garanti:2 år + 15 år overfladegaranti
levetid:15000 timer
designer:Henrik Bønnelycke MDD
dæmpbar:Nej
ip_klasse:IP54
lysstyrke:225 lumen
materiale:Corten stål og plast
spænding:230V
lysretning:Op og ned
størrelse:105 x 148 mm (B x H)
energiklasse:E
farvegengivelse:80 Ra
farvetemperatur:3000K (varmt hvidt)
spredningsvinkel:120°
parallelforbindelse:Ja

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er lampen velegnet til kystnære områder?

Ja, Fold 10 er del af Nordlux "Designed For Seaside" sortiment og er specielt bygget til at modstå hårde kystnære vejrforhold med 15 års garanti mod overfladeforringelse.

Kan lysmønstrene justeres?

Ja, der medfølger fire forskellige lysmønstre som kan kombineres for at skabe forskellige lyseffekter og dæmpe lyset efter behov.

Hvordan udvikler corten-stålet sig over tid?

Corten-stålet udvikler naturligt en smuk rust-patina over tid, som giver lampen karakter og beskytter mod yderligere korrosion.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium

PriceData har fulgt prisen på Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium i 182 dage. Laveste pris i perioden er 549 kr (registreret d. 19. april 2026), højeste er 729 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 675 kr.

Den nuværende pris på 629 kr er 7% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er steget 15% den seneste måned. Der er registreret 11 prisfald og 13 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 23 prisændringer for Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 23 prisændringer for Fold 10 LED Væglampe Corten Nordlux - Aluminium de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
24. maj 2026629 kr100 kr (14%)
23. maj 2026729 kr40 kr (6%)
12. maj 2026689 kr4 kr (1%)
7. maj 2026685 kr136 kr (25%)
3. maj 2026549 kr140 kr (20%)
2. maj 2026689 kr4 kr (1%)
1. maj 2026685 kr136 kr (25%)
19. apr. 2026549 kr146 kr (21%)
18. apr. 2026695 kr4 kr (1%)
3. apr. 2026699 kr10 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret