Gå til hovedindhold

ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang

ElmaUndertøjSand RMS præcisionProfessionel elektrikarbejdeEAN: 5706445630066

Elma X One er en avanceret sand RMS multitester med åben strømtang. Perfekt til L-AUS arbejde med præcis spændings- og strømmåling fra 7-1000V AC/DC. Læs mere

Pris fra 1.500 krtil 3.391,25 kr
12 forhandlere

Prisforskel: 1.891,25 kr (56% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang og køb billigst

12 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1500 kr. 12 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Elma X One spændingstester og multitester med strømtang
1.500 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Elma Instruments Elma x one
1.678 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Elma X One multi spændingstester m/strømtang
1.699 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang
1.737 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
ELMA X ONE
1.870,68 kr
Til butik
Gå til Specialbutikken
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
ELMA X ONE SPÆNDINGSTESTER
1.931,25 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Elma x one
1.997,5 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Elma X One - Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester
-4%2.007,71 kr
Før 2.093,75 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Elma x one
2.114 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Elma X One multitester, spændingstester, strømtang
2.505 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Elma X One multitester og spændingstester med strømtang
2.529 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Elma X One multitester Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester
3.391,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 12 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl1.500 kr1.500 krKøb
2Proshop DK1.678 kr1.678 krKøb
3Greenline1.699 kr1.699 krKøb
4CS MEGASTORE DK1.737 kr1.737 krKøb
5EL-GROSSISTEN1.870,68 kr1.870,68 krKøb
6Specialbutikken1.931,25 kr1.931,25 krKøb
7MaintainIt1.997,5 kr1.997,5 krKøb
8Globaltools.dk2.007,71 kr2.007,71 krKøb
9Elvvs.dk2.114 kr2.114 krKøb
10BilligVVS DK2.505 kr2.505 krKøb
11LavprisVVS2.529 kr2.529 krKøb
12vvsfittings.dk3.391,25 kr3.391,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Elma X One Multitester

Elma

Elma X One er en avanceret sand RMS multitester med åben strømtang. Perfekt til L-AUS arbejde med præcis spændings- og strømmåling fra 7-1000V AC/DC.

• multitester
• spændingstester
• strømtang
• elma multimeter
• sand rms
• voltmeter
• amperemeter
• elektriker værktøj
• måleudstyr
• Professionel elektrikarbejde
• Sand RMS præcision

Beskrivelse

Elma X One repræsenterer det nyeste inden for professionelle måleinstrumenter til elektrikere og teknikere. Dette avancerede instrument kombinerer præcis spændingstester med sand RMS multitester-funktionalitet i en kompakt strømtang med åben design. Ideelt til L-AUS arbejde hvor sikkerhed og præcision er kritisk. Instrumentet måler spænding (7-1000V AC/DC), strøm (0-200A AC) og modstand (0-50kΩ) med høj nøjagtighed. Med robust IP65 kapslingsklasse, stor letlæselig LCD-display og LED-indikatorer for hurtig visuel kontrol. Ergonomisk design gør det anvendeligt selv i trange arbejdsområder. Inkluderer udskiftelige prøvespidser, batterier og bæltetaske.

Specifikationer

mål:220x57x35 mm
vægt:220 gram
batteri:2x1,5V LR03
display:LCD digital
modstand:0-50kΩ
polsøger:90-1000V AC
fasefølge:2-polet princip 90-1000V 45-65Hz
teststrøm:< 3,5mA
tangåbning:16mm
strømmåling:0-200A AC
kapslingsklasse:IP65
led_indikatorer:12, 24, 50, 120, 230, 400, 690, 1000V
arbejdstemperatur:-15 til 55°C
spændingsmåling:7-1000V AC/DC
sikkerhedsstandarder:IEC 61010-1 KAT IV 600V / KAT III 1000V

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad betyder sand RMS måling?

Sand RMS måling giver nøjagtige værdier selv ved ikke-sinusformede signaler, hvilket er vigtigt ved moderne elektronik og frekvensomformere.

Kan den måle strøm uden at afbryde kredsen?

Ja, den åbne strømtang gør det muligt at måle strøm op til 200A uden at afbryde ledningen - bare klem omkring lederen.

Virker den uden batterier?

Spændingstester-funktionen virker uden batterier, men LCD-display og strømmåling kræver 2x1,5V LR03 batterier som medfølger.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang

PriceData har fulgt prisen på ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang i 180 dage. Laveste pris i perioden er 1.500 kr (registreret d. 2. juni 2026), højeste er 1.837 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.637 kr.

Den nuværende pris på 1.500 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 1% den seneste måned. Der er registreret 24 prisfald og 16 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 41 prisændringer for ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 41 prisændringer for ELMA INSTRUMENTS Elma X One Sand RMS elektrisk multitester/spændingstester med åben strømtang de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 20261.500 kr1 kr (0%)
31. maj 20261.501 kr177 kr (11%)
30. maj 20261.678 kr177 kr (12%)
24. maj 20261.501 kr1 kr (0%)
21. maj 20261.502 kr1 kr (0%)
19. maj 20261.503 kr1 kr (0%)
17. maj 20261.504 kr1 kr (0%)
15. maj 20261.505 kr1 kr (0%)
13. maj 20261.506 kr1 kr (0%)
12. maj 20261.507 kr171 kr (10%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret