Gå til hovedindhold

ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule

ElephantEludstyr5 joule kraftig strømKvæg og hesteindhegningEAN: 5703394000407

Elephant M40 er en kraftig 230V el-hegn spændingsgiver med 5 joule output. Brænder vegetation væk og klarer 15km normal indhegning. LED-indikatorer. Læs mere

Pris fra 1.777 krtil 2.687,5 kr
11 forhandlere

Prisforskel: 910,5 kr (34% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule og køb billigst

11 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1777 kr. 11 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Elephant M40 el-hegn, 230V
1.777 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Elephant M40 - El-hegn, 230V
1.797 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Elephant Elhegn M40 elephant
1.816 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule
1.887 kr
Til butik
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Elephant M40 el-hegn, 230V
1.899 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Elephant M40 230V El-hegn (med analog display) Kohsel
2.014 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Elefant m40 el-hegn
2.156,25 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Elephant M40 el-hegn, 230V
2.475 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Elephant M40 el-hegn, 230V
2.499 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
Elhegn Elephant M40
2.574,79 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Elhegn Elephant M40
2.687,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 11 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl1.777 kr1.777 krKøb
2WATTOO.DK1.797 kr1.797 krKøb
3Proshop DK1.816 kr1.816 krKøb
4CS MEGASTORE DK1.887 kr1.887 krKøb
5LavprisVærktøj1.899 kr1.899 krKøb
6Elvvs.dk2.014 kr2.014 krKøb
7MaintainIt2.156,25 kr2.156,25 krKøb
8BilligVVS DK2.475 kr2.475 krKøb
9LavprisVVS2.499 kr2.499 krKøb
10EL-NETSALG2.574,79 kr2.574,79 krKøb
11vvsfittings.dk2.687,5 kr2.687,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Elephant M40 El-hegn 230V

Elephant

Elephant M40 er en kraftig 230V el-hegn spændingsgiver med 5 joule output. Brænder vegetation væk og klarer 15km normal indhegning. LED-indikatorer.

• el-hegn
• elhegn
• spændingsgiver
• elephant hegn
• kvæghegn
• hestehegn
• landbrugshegn
• Kvæg og hesteindhegning
• 5 joule kraftig strøm

Beskrivelse

Elephant M40 er en professionel 230V el-hegn spændingsgiver designet til større indhegningsopgaver. Med 5 joule ladeenergi og 4 joule impulsenergi leverer den kraftig strøm til effektiv indhegning af kvæg, heste og grise. Apparatet har en teoretisk rækkevidde på 135km, men klarer realistisk 15km under normale forhold og 8km ved kraftig afledning fra vegetation. Den kraftige strøm brænder græs og anden vegetation væk fra hegnstråden, hvilket reducerer vedligeholdelse. LED-indikatorer viser status for både lysnet og hegnsudgang. Robust konstruktion med 2.78kg vægt og kun 7W strømforbrug. Overholder sikkerhedsnorm EN60335-2-76.

Specifikationer

vægt:2.78 kg
forbrug:7W
spænding:230V
ladeenergi:5 joule
indikatorer:LED for lysnet og hegn
impulsenergi:4 joule
topspænding:9500V
sikkerhedsnorm:EN60335-2-76
rækkevidde_normal:15 km
rækkevidde_teoretisk:135 km
rækkevidde_kraftig_afledning:8 km

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor langt hegn kan M40 klare?

Under normale forhold kan M40 klare op til 15km hegn. Ved kraftig afledning fra vegetation kan den klare 8km.

Kan apparatet klare vegetation på hegnstråden?

Ja, M40 har så kraftig strøm at græs og anden vegetation brændes væk fra hegnstråden automatisk.

Hvilke dyr er apparatet egnet til?

M40 er velegnet til indhegning af kvæg, heste og grise. Den kraftige strøm sikrer effektiv afskrækkelse.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule

PriceData har fulgt prisen på ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule i 155 dage. Laveste pris i perioden er 1.777 kr (registreret d. 31. maj 2026), højeste er 1.831 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.815 kr.

Den nuværende pris på 1.777 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 1% den seneste måned. Der er registreret 7 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 15 prisændringer for ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 15 prisændringer for ELEPHANT El-hegn M40, 230V topspænding 9500V, Impulsenergi 4 joule ladeenergi 5 joule de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20261.777 kr22 kr (1%)
12. maj 20261.799 kr32 kr (2%)
11. maj 20261.831 kr32 kr (2%)
9. maj 20261.799 kr32 kr (2%)
29. mar. 20261.831 kr2 kr (0%)
4. mar. 20261.829 kr19 kr (1%)
3. mar. 20261.810 kr19 kr (1%)
2. mar. 20261.829 kr1 kr (0%)
1. mar. 20261.830 kr1 kr (0%)
25. feb. 20261.829 kr25 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret