Gå til hovedindhold

EGLO SABINAR pendel Ø280 mm, børstet sølv

EGLOLamperRetro design med træ-finishBelysning over spisebord og køkkenEAN: 9002759969851

Retro-inspireret Eglo Sabinar pendel i børstet sølv med træ-finish. Diameter 28cm, ideelt til spisebord, køkken eller kogeø. E27 fatning. Læs mere

Pris fra 408 krtil 538 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 130 kr (24% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 372 kr 30. apr.

Sammenlign priser på EGLO SABINAR pendel Ø280 mm, børstet sølv og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 408 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Eglo Sabinar pendel, sølv, Ø28 cm
408 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Eglo Sabinar pendel, sølv, Ø28 cm
459 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Eglo Sabinar pendel, sølv, Ø28 cm
467 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
EGLO SABINAR PENDEL E27 Ø280 SILVER
538 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad EGLO SABINAR pendel Ø280 mm, børstet sølv koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad EGLO SABINAR pendel Ø280 mm, børstet sølv koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisEl408 kr408 krKøb
2Greenline459 kr459 krKøb
3BilligVVS DK467 kr467 krKøb
4Proshop DK538 kr577 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Eglo Sabinar Pendel Ø28 cm Børstet Sølv

EGLO

Retro-inspireret Eglo Sabinar pendel i børstet sølv med træ-finish. Diameter 28cm, ideelt til spisebord, køkken eller kogeø. E27 fatning.

• pendel lampe
• loftlampe
• spisebordlampe
• retro lampe
• køkkenlampe
• nordisk design
• stål lampe
• træ detalje
• Belysning over spisebord og køkken
• Retro design med træ-finish

Beskrivelse

Eglo Sabinar pendel kombinerer 60'er retro-æstetik med nordisk design i denne elegant loftlampe. Lampeskærmen er udført i fint børstet stål og afsluttes med et håndtag i lyst træ, der giver lampen sit karakteristiske nordiske præg. Med sin diameter på 28 cm er den ideel placeret over spiseborde, køkkenøer eller kontorområder. Den store E27 fatning giver fleksibilitet til forskellige lyskilder - fra arbejdslys til hyggelig stemningsbelysning. Lampen leveres uden lyskilde og kræver kun standard 220-240V tilslutning. Dens 110 cm ophængshøjde sikrer optimal lysfordeling, mens IP20 klassificeringen gør den velegnet til alle indendørs rum.

Specifikationer

Serie:Sabinar
Vægt:1,3 kg
Højde:1100 mm
Fatning:E27
Diameter:280 mm
IP klasse:IP20
Materiale:Børstet stål og træ
Spænding:220-240V
Antal lyskilder:1 stk
Anvendelsesområde:Indendørs
Lyskilde inkluderet:Nej
Leverandør varenummer:96985

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvilken type pære skal jeg bruge til Eglo Sabinar pendlen?

Lampen har E27 fatning og kan bruge op til 40W pærer. LED pærer anbefales for energibesparelse. Du kan vælge mellem varm/kold belysning alt efter anvendelse.

Kan pendlen bruges over et spisebord på 160 cm?

Ja, med sin 28 cm diameter er den perfekt til spiseborde på 140-180 cm. Hæng den 60-70 cm over bordpladen for optimal lysfordeling.

Er lampen nem at montere og vedligeholde?

Ja, den kommer med standard loft-montering og kræver kun tilslutning til 230V. Stål-overfladen kan rengøres med fugtig klud, træ-håndtaget med tør klud.

Fås Sabinar serien i andre størrelser eller farver?

Ja, serien fås også i Ø18 cm og Ø40 cm versioner, samt i hvid finish. Alle versioner har samme træ-detalje og retro-design.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for EGLO SABINAR pendel Ø280 mm, børstet sølv

PriceData har fulgt prisen på EGLO SABINAR pendel Ø280 mm, børstet sølv i 178 dage. Laveste pris i perioden er 191,7 kr (registreret d. 6. december 2025), højeste er 459 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 396 kr.

Den nuværende pris på 408 kr er 3% over normalprisen. Prisen er steget 1% den seneste måned. Der er registreret 12 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 24 prisændringer for EGLO SABINAR pendel Ø280 mm, børstet sølv. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 24 prisændringer for EGLO SABINAR pendel Ø280 mm, børstet sølv de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 2026408 kr21 kr (5%)
30. maj 2026429 kr21 kr (5%)
12. maj 2026408 kr51 kr (11%)
11. maj 2026459 kr41 kr (10%)
5. maj 2026418 kr24 kr (6%)
4. maj 2026394 kr9 kr (2%)
3. maj 2026403 kr27 kr (7%)
1. maj 2026376 kr4 kr (1%)
30. apr. 2026372 kr4 kr (1%)
24. apr. 2026376 kr28 kr (7%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret