Gå til hovedindhold

Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning

DamixaSanitetEco-klik vandsparefunktion og anti-skoldningModerne badeværelser med fokus på sikkerhed og vandbesparingEAN: 5708516824756

DAMIXA Silhouet termostatisk brusearmatur i krom med eco-klik vandsparefunktion, anti-skoldning ved 38°C og 2-grebs betjening. Inklusiv rosetter. Læs mere

Pris fra 1.472 krtil 2.099 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 627 kr (30% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.286 kr 6. apr.

Sammenlign priser på Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1472 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning
1.472 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Damixa Silhouet brusearmatur, krom
1.499 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Damixa Silhouet TMC termostatarmatur 1/2'' ned med rosetter og tilgangsstykker, krom
1.585 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Damixa Silhouet termostat til brus. Krom
1.634,64 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Damixa Silhouet brusearmatur, krom
-10%1.889 kr
Før 2.099 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Damixa Silhouet brusearmatur, krom
2.099 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK1.472 kr1.472 krKøb
2LavprisVVS1.499 kr1.499 krKøb
3vvsfittings.dk1.585 kr1.585 krKøb
4EL-GROSSISTEN1.634,64 kr1.634,64 krKøb
5BilligVVS DK1.889 kr1.889 krKøb
6CompletVVS2.099 kr2.099 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

DAMIXA Silhouet Termostatisk Brusearmatur Krom

Damixa

DAMIXA Silhouet termostatisk brusearmatur i krom med eco-klik vandsparefunktion, anti-skoldning ved 38°C og 2-grebs betjening. Inklusiv rosetter.

• termostatarmatur
• brusearmatur
• badeværelsesarmatur
• vandsparende armatur
• sikkerhedsarmatur
• anti-skoldning
• eco-klik
• damixa silhouet
• kromarmatur
• Moderne badeværelser med fokus på sikkerhed og vandbesparing
• Eco-klik vandsparefunktion og anti-skoldning

Beskrivelse

DAMIXA Silhouet termostatisk brusearmatur er et elegant kromarmatuer med avancerede sikkerhedsfunktioner. Eco-klik funktionen sparer vand ved at give modstand ved åbning, mens anti-skoldningsspærren ved 38°C beskytter mod forbrændinger. Det 2-grebs design giver præcis temperatur- og flowkontrol. Armaturet er fremstillet i holdbart messing med krombeklædning og inkluderer rosetter og forskruninger. Det skandinaviske design passer perfekt til moderne badeværelser og kan opgraderes med kartud til badekarsbrug. Silhouet-serien repræsenterer dansk kvalitet og tidløst design.

Specifikationer

Type:Termostatisk brusearmatur
Serie:Silhouet
Mærke:DAMIXA
Forbrug:16 l/min ved 3 bar
Betjening:2-grebs
Materiale:Messing med krombeklædning
Montering:Traditionel væg
Overflade:Blank krom
Termostat:Ja
Centerafstand:150 mm
Anti-skoldning:38°C spær
Skoldningsspær:Ja

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvordan fungerer eco-klik funktionen på dette brusearmatur?

Eco-klik giver modstand når du åbner for vandet, hvilket hjælper med at spare vand. For fuld vandstyrke skal du klikke grebet forbi modstanden.

Hvad er anti-skoldningsfunktionen og hvordan virker den?

Anti-skoldningsspærren begrænser vandtemperaturen til 38°C for at forhindre forbrændinger. Du kan overskride denne begrænsning ved at klikke grebet forbi spærren.

Kan dette brusearmatur bruges til badekar også?

Ja, du kan opgradere armaturet til badekarsbrug ved at tilkøbe en løs Silhouet kartud (varenummer 728071110) som skrues på armaturet.

Følger rosetter og forskruninger med i pakken?

Ja, rosetter og forskruninger medfølger, så du har alt nødvendigt til montering af armaturet.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning

PriceData har fulgt prisen på Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning i 183 dage. Laveste pris i perioden er 1.154 kr (registreret d. 3. februar 2026), højeste er 1.799 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.355 kr.

Den nuværende pris på 1.472 kr er 9% over normalprisen. Prisen er steget 10% den seneste måned. Der er registreret 24 prisfald og 27 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 51 prisændringer for Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 51 prisændringer for Damixa Silhouet TMC termostatarmatur inkl. rosetter og tilgangsstykker - med 1/2 tilslutning de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20261.472 kr87 kr (6%)
27. maj 20261.385 kr41 kr (3%)
26. maj 20261.426 kr41 kr (3%)
11. maj 20261.385 kr9 kr (1%)
8. maj 20261.376 kr10 kr (1%)
7. maj 20261.386 kr49 kr (4%)
6. maj 20261.337 kr10 kr (1%)
5. maj 20261.347 kr10 kr (1%)
4. maj 20261.337 kr125 kr (9%)
3. maj 20261.462 kr115 kr (9%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret