Gå til hovedindhold

EL-Grossisten Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX

EL-GrossistenFørstehjælpRen slukningBrandsikkerhed i erhvervEAN: 7320896000100

Professionel CO2 brandslukker fra Housegard med 5 kg kapacitet. Perfekt til elektriske brande og væskebrande med brandklasse B certificering. Læs mere

Pris fra 1.272 krtil 2.681,25 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 1.409,25 kr (53% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.231 kr 24. mar.

Sammenlign priser på Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1272 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Brandslukker Co2 Housegard 5kg 89b K5-dk
1.272 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Brandslukker kulsyre/CO2 5 kg.
1.396 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
BRANDSLUKKER CO2 HOUSEGARD 5KG K5TGX
1.486,93 kr
Til butik
Gå til EL-NETSALG
TrustScore 4 ud af 53,8
BRANDSLUKKER CO2 HOUSEGARD 5KG K5TGX
1.486,93 kr
Til butik
Gå til Dækbutikken - Dæk og Fælge
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Brandslukker kulsyre 5 kg.
1.679 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX
2.681,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Elvvs.dk1.272 kr1.272 krKøb
2CS MEGASTORE DK1.396 kr1.396 krKøb
3EL-GROSSISTEN1.486,93 kr1.486,93 krKøb
4EL-NETSALG1.486,93 kr1.486,93 krKøb
5Dækbutikken - Dæk og Fælge1.679 kr1.679 krKøb
6Globaltools.dk2.681,25 kr2.681,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Housegard CO2 Brandslukker 5 kg

EL-Grossisten

Professionel CO2 brandslukker fra Housegard med 5 kg kapacitet. Perfekt til elektriske brande og væskebrande med brandklasse B certificering.

• brandslukker
• co2 slukker
• kuldioxid brandslukker
• brandslukker 5kg
• housegard brandslukker
• co2 brandslukker
• erhvervsbrandslukker
• Brandsikkerhed i erhverv
• Ren slukning

Beskrivelse

Housegard CO2 brandslukker 5 kg er en professionel kuldioxid brandslukker designet til effektiv brandslukning i elektriske installationer og væskebrande. Med sin 89B effektivitetsklasse og robuste konstruktion er den ideel til serverrum, kontorer, hospitaler og andre erhvervsmiljøer. Brandslukkeren fungerer ved at fortrænge ilten omkring branden og efterlader ingen rester, hvilket eliminerer behovet for oprydning efter brug. Den kan operere i temperaturer fra -30°C til +60°C og leveres komplet med vægbeslag til sikker montering. Med certificeringer som DS-EN3, CE og Wheelmark sikrer den høj kvalitet og pålidelighed i kritiske situationer.

Specifikationer

model:K5TGX
vægt:15,17 kg
kapacitet:5 kg CO2
oprydning:Ikke nødvendig
anvendelse:Elektrisk udstyr og væskebrande
vægbeslag:Inkluderet
brandklasse:B
certificering:DS-EN3, CE, Wheelmark
driftstemperatur:-30°C til +60°C
effektivitetsklasse:89B

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvilke typer brande kan denne CO2 brandslukker slukke?

Den er designet til brandklasse B (væskebrande) og er særligt effektiv mod brande i elektrisk udstyr, da CO2 er ikke-ledende.

Skal jeg rydde op efter brug af CO2 brandslukkeren?

Nej, CO2 fordamper uden at efterlade rester, så der er intet oprydningsarbejde efter slukning.

Kan brandslukkeren bruges udendørs i vinteren?

Ja, den kan operere i temperaturer ned til -30°C, så den fungerer fint i danske vinterforhold.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX

PriceData har fulgt prisen på Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX i 173 dage. Laveste pris i perioden er 1.231 kr (registreret d. 4. marts 2026), højeste er 1.648,75 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.339 kr.

Den nuværende pris på 1.272 kr er 5% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 9% den seneste måned. Der er registreret 12 prisfald og 12 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 25 prisændringer for Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 25 prisændringer for Brandslukker CO2 5 kg, Housegard, Rød, K5TGX de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
25. maj 20261.272 kr124 kr (9%)
24. maj 20261.396 kr124 kr (10%)
8. maj 20261.272 kr15 kr (1%)
6. maj 20261.257 kr141 kr (10%)
5. maj 20261.398 kr141 kr (11%)
24. apr. 20261.257 kr229,93 kr (15%)
23. apr. 20261.486,93 kr229,93 kr (18%)
18. apr. 20261.257 kr26 kr (2%)
24. mar. 20261.231 kr203 kr (14%)
23. mar. 20261.434 kr203 kr (16%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret