Gå til hovedindhold

Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm

House DoctorLamperRetro-design med luftboblerHyggebelysning til hjemmetEAN: 5707644828452

House Doctor Ribe bordlampe med amber glasfod og hvid plisséskærm. Mundblæst glas med luftbobler skaber retro-charm og hyggelig belysning til hjemmet. Læs mere

Pris fra 1.027 krtil 1.699 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 672 kr (40% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 956 kr 24. maj

Sammenlign priser på Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1027 kr. 2 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Lampemesteren DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Ribe Bordlampe Amber House Doctor - Stue - Vintage - Glas
-36%1.027 kr
Før 1.600 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Likehome.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm
1.339 kr
Til butik
Gå til Bolig & Haven
TrustScore 5 ud af 54,6
House Doctor - Bordlampe inkl. lampeskærm, Ribe, Amber
1.599,95 kr
Til butik
Gå til Rikki Tikki Shop
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
House Doctor - Bordlampe inkl. lampeskærm, Ribe, Amber
1.600 kr
Til butik
Gå til LampeGuru.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
House Doctor Ribe bordlampe
1.699 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Lampemesteren DK1.027 kr1.027 krKøb
2Likehome.dk1.339 kr1.339 krKøb
3Bolig & Haven1.599,95 kr1.599,95 krKøb
4Rikki Tikki Shop1.600 kr1.600 krKøb
5LampeGuru.dk1.699 kr1.699 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

House Doctor Ribe bordlampe

House Doctor

House Doctor Ribe bordlampe med amber glasfod og hvid plisséskærm. Mundblæst glas med luftbobler skaber retro-charm og hyggelig belysning til hjemmet.

• bordlampe
• house doctor lampe
• ribe lampe
• amber lampe
• glaslampe
• plisséskærm
• natbordslampe
• hyggebelysning
• Hyggebelysning til hjemmet
• Retro-design med luftbobler

Beskrivelse

House Doctor Ribe bordlampe kombinerer elegant skandinavisk design med retro-charme. Den smukke bordlampe har en glasfod i varm amber-farve med karakteristiske små luftbobler, der vidner om håndværksmæssig kvalitet og mundblæst glas. Den hvide plisséskærm spreder lyset blødt og skaber en behagelig og hyggelig atmosfære. Med en højde på 55 cm og diameter på 27,5 cm passer lampen perfekt til natborde, sofaborde eller som accent-belysning i læsehjørner. Lampens nostalgiske udtryk og varme glød gør den til et ideelt valg for dem, der ønsker at tilføje sjæl og personlighed til deres indretning.

Specifikationer

serie:Ribe
vægt:1,98 kg
højde:55 cm
fatning:E27
ledning:2,5 meter sort stofledning
diameter:27,5 cm
dæmpbar:Nej
glastype:Mundblæst med luftbobler
IP_klasse:IP20
materiale:Glas, stof, jern
spænding:230V
max_effekt:40W
skærmtype:Hvid plissé

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan lampen dæmpes?

Nej, Ribe bordlampen kan ikke dæmpes. Den har standard E27 fatning og virker med almindelige pærer.

Hvor lang er ledningen?

Ledningen er 2,5 meter lang og er lavet af sort stof, hvilket giver fleksible placeringsmuligheder.

Er glasfoden håndlavet?

Ja, glasfoden er mundblæst og indeholder karakteristiske små luftbobler, der giver hver lampe et unikt udtryk.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm

PriceData har fulgt prisen på Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm i 183 dage. Laveste pris i perioden er 811 kr (registreret d. 7. december 2025), højeste er 1.309,95 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.093 kr.

Den nuværende pris på 1.027 kr er 6% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 10% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald og 12 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 28 prisændringer for Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 28 prisændringer for Bordlampe House Doctor Ribe amber glasfod med hvid plisséskærm Ø27,5 x H55 cm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
3. jun. 20261.027 kr114 kr (10%)
2. jun. 20261.141 kr185 kr (19%)
24. maj 2026956 kr185 kr (16%)
23. maj 20261.141 kr185 kr (19%)
5. mar. 2026956 kr218 kr (19%)
4. mar. 20261.174 kr264,05 kr (29%)
2. mar. 2026909,95 kr46,05 kr (5%)
23. feb. 2026956 kr84 kr (8%)
22. feb. 20261.040 kr84 kr (9%)
8. feb. 2026956 kr84 kr (8%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret