Gå til hovedindhold

Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler

BlundstoneTøjSPX stødabsorberingOutdoor og hverdagsbrugEAN: 9315891436205

Blundstone Classic 585 i rustic brown læder med elastiske sidepaneler og SPX Max Comfort stødabsorbering. Ideel til outdoor aktiviteter og daglig brug. Læs mere

Pris fra 1.499 krtil 1.599,95 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 100,95 kr (6% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.399,95 kr 11. mar.

Sammenlign priser på Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1499 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til HUNTERS´ POINT ApS
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Blundstone støvle - Model 585
-6%1.499 kr
Før 1.599 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Outdoornu.dk
TrustScore 5 ud af 54,9
E-mærke certificeret
Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler
1.499 kr
Til butik
Gå til Friluftsland.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,2
Blundstone 585 Classics Chelsea støvle (Brun (RUSTIC BROWN) 47)
1.599 kr
Til butik
Gå til Pro Outdoor
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Blundstone Chelsea Boot Classic #585 Mens, Rustic Brown
1.599,95 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1HUNTERS´ POINT ApS1.499 kr1.499 krKøb
2Outdoornu.dk1.499 kr1.499 krKøb
3Friluftsland.dk1.599 kr1.599 krKøb
4Pro Outdoor1.599,95 kr1.599,95 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Blundstone Classic 585 Rustic Brown

Blundstone

Blundstone Classic 585 i rustic brown læder med elastiske sidepaneler og SPX Max Comfort stødabsorbering. Ideel til outdoor aktiviteter og daglig brug.

• chelsea boot
• bushcraft støvle
• blundstone støvle
• læder støvle
• outdoor støvle
• arbejdsstøvle
• slip-on støvle
• Outdoor og hverdagsbrug
• SPX stødabsorbering

Beskrivelse

Blundstone Classic 585 er en australsk bushcraft støvle i det ikoniske design med vandafvisende nubuck læder og læderforing. TPU-ydersålen har et dybt mønster og SPX Max Comfort shock-pad i hælen for optimal stødabsorbering. De elastiske sidepaneler og trækstropper gør dem nemme at tage på og af. Udtagelig EVA-indersål med XRD-teknologi reducerer træthed ved længere brug. Perfekt til både hverdagsbrug og lette outdoor aktiviteter. Vejrbestandigt 2,5 mm læder holder i mange år og bliver kun pænere med tiden. Unisex design passer til både mænd og kvinder.

Specifikationer

vægt:1000 gram pr. støvle
foring:Læder
overdel:Vandafvisende nubuck læder
pasform:Afslappet med ekstra plads ved forfoden
yderåls:TPU med dybt mønster
indersål:Udtagelig EVA med XRD-teknologi
mellemsål:Polyurethan med SPS Max Comfort
vandtæthed:Vandafvisende
tykkelse_læder:2,5 mm antique læder
temperaturbestandighed:Op til 140°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er støvlerne vandtætte?

De er vandafvisende med behandlet nubuck læder, men ikke helt vandtætte. De kan klare let regn og fugt.

Hvor lang levetid har støvlerne?

Ved ordentlig pleje kan de holde mange år. Læderet bliver faktisk pænere med tiden og får en naturlig patina.

Kan indersålen udskiftes?

Ja, indersålen er udtagelig og kan opgraderes til bedre støtte eller udskiftes når den er slidt.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler

PriceData har fulgt prisen på Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler i 178 dage. Laveste pris i perioden er 1.199 kr (registreret d. 6. december 2025), højeste er 1.599,95 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.443 kr.

Den nuværende pris på 1.499 kr er 4% over normalprisen. Der er registreret 10 prisfald og 11 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 22 prisændringer for Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 22 prisændringer for Blundstone Classic Comfort 585, rustic brown-47 / UK 12 - Vandrestøvler de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. apr. 20261.499 kr100 kr (6%)
22. apr. 20261.599 kr100 kr (7%)
18. apr. 20261.499 kr100 kr (6%)
8. apr. 20261.599 kr
7. apr. 20261.599,95 kr
13. mar. 20261.599 kr199,05 kr (14%)
11. mar. 20261.399,95 kr199,05 kr (12%)
10. mar. 20261.599 kr199,05 kr (14%)
8. mar. 20261.399,95 kr199,05 kr (12%)
7. mar. 20261.599 kr299,05 kr (23%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret