Gå til hovedindhold

Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK

AvkSanitetDrikkevandsgodkendtVVS installationEAN: 5706231133054

AVK 32mm stikledningsventil i POM med trækfast indstiksmuffe til PE-rør. Drikkevandsgodkendt med EPDM-gummi og PN16 tryktolerance. Læs mere

Pris fra 795,7 krtil 1.569 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 773,3 kr (49% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 795.7 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
AVK 32 mm POM stikledningsventil m/trækfast indstiksmuffe, PN16
795,7 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK
855 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
AVK stikledningsventil med trækfast indstiksmuffer 32 mm PN16. POM
898 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Avk Stikledningsventil avk 32 mm trækfast pom
939 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
AVK stikledningsventil med indstiksmuffer, 32 mm
1.155 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
AVK Stikledningsventil med indstiksmuffer 32 mm.
1.569 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1EL-GROSSISTEN795,7 kr795,7 krKøb
2CS MEGASTORE DK855 kr894 krKøb
3Elvvs.dk898 kr898 krKøb
4Proshop DK939 kr978 krKøb
5CompletVVS1.155 kr1.155 krKøb
6BilligVVS DK1.569 kr1.569 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

AVK 32 mm POM stikledningsventil med trækfast indstiksmuffe

Avk

AVK 32mm stikledningsventil i POM med trækfast indstiksmuffe til PE-rør. Drikkevandsgodkendt med EPDM-gummi og PN16 tryktolerance.

• stikventil
• serviceventil
• AVK ventil
• POM ventil
• PN16 ventil
• VVS installation
• Drikkevandsgodkendt

Beskrivelse

AVK 32mm POM stikledningsventil med trækfast indstiksmuffe er en professionel løsning til VVS-installationer. Ventilen er designet med indbygget sikkerhed og fremstillet i højakvalitets POM (Polyoxymethylen) materiale. Skyderen er fuldvulkaniseret med AVK's drikkevandsgodkendte EPDM-gummi, som sikrer lang holdbarhed og pålidelig funktion. Ventilen er certificeret efter EN 1074 standarder og godkendt til drikkevand med ÖVGW og KIWA certificeringer. Med PN16 trykklasse og temperaturbestandighed op til 70°C er den ideel til PE-rør installationer i vandforsyningssystemer. Den trækfaste indstiksmuffe sikrer nem og sikker installation.

Specifikationer

vægt:1,36 kg
bredde:20,5 cm
højde:8,5 cm
længde:22,5 cm
diameter:32 mm
standard:EN 1074 del 1 & 2
tætning:EPDM drikkevandsgodkendt
materiale:POM (Polyoxymethylen)
anvendelse:PE-rør til drikkevand
temperatur:maks. 70°C
trykklasse:PN16
certificering:ÖVGW W 1.418, KIWA 1352

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er ventilen godkendt til drikkevand?

Ja, AVK stikledningsventilen er certificeret efter ÖVGW W 1.418 og KIWA 1352 standarder og er fuldt godkendt til drikkevandssystemer.

Hvilken trykklasse kan ventilen klare?

Ventilen er klassificeret til PN16, hvilket betyder den kan håndtere tryk op til 16 bar ved 20°C.

Hvordan installeres den trækfaste indstiksmuffe?

Den trækfaste indstiksmuffe installeres direkte på PE-rør og sikrer en permanent forbindelse uden behov for yderligere fastgørelse.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK

PriceData har fulgt prisen på Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK i 182 dage. Laveste pris i perioden er 795,7 kr (registreret d. 9. maj 2026), højeste er 935 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 902 kr.

Den nuværende pris på 795,7 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 15% den seneste måned. Der er registreret 4 prisfald og 5 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 9 prisændringer for Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 9 prisændringer for Stikledningsventil 32mm POM - PN16. med trækfaste indstiksmuffer. AVK de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. maj 2026795,7 kr132,63 kr (14%)
7. maj 2026928,33 kr6,67 kr (1%)
6. maj 2026935 kr6,67 kr (1%)
30. apr. 2026928,33 kr13,33 kr (1%)
17. apr. 2026915 kr11 kr (1%)
10. apr. 2026926 kr34 kr (4%)
24. dec. 2025892 kr26 kr (3%)
23. dec. 2025918 kr25 kr (3%)
22. dec. 2025893 kr

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret