Gå til hovedindhold

AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box

AMDComputer – processorerEAN: 0730143314558
Pris fra 2.244 krtil 5.699 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 3.455 kr (61% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2244 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
AMD Ryzen™ 9 7900X Desktop Processor
2.244 kr
Til butik
AMD Ryzen™ 9 7900X Desktop Processor billede

Produktinformation

AMD Ryzen™ 9 7900X Desktop Processor

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Artikel nr.: 100-100000589WOF
EAN: 0730143314558
Varenr.: 1000749412
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box
2.377 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD Ryzen 9 7900X CPU - 12 kerner - 4.7 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (uden køler)
2.464 kr
Til butik
AMD Ryzen 9 7900X CPU - 12 kerner - 4.7 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (uden køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 4.7 GHz (5.6 GHz Turbo), kan overclockes, 12 kerner (dodeca core), 24 tråde, 12 MB L2 / 64 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR5-5200 RAM, 24 PCI Express Gen 5.0 lanes, AM5 socket, indbygget AMD Radeon RDNA 2 grafikkort 2200MHz, 170 watt TDP, Box (dog uden køler) - Zen 4...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Kategori: CPU
Artikel nr.: 100-100000589WOF
EAN: 0730143314558
Varenr.: 3098703
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
AMD CPU Ryzen 9 7900X 4.7GHz 12-core AM5 - GEEKD.dk
2.591 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
AMD Ryzen™ 9 7900X Desktop Processor
2.639 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
AMD CPU Ryzen 9 7900X 4.7GHz 12-core AM5 (WOF - u/køler)
2.689 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Processor AMD Ryzen 9 7900X desktop
-11%3.299 kr
Før 3.699 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Processor AMD Ryzen 9 7900X desktop
-11%3.319 kr
Før 3.719 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Amd Ryzen 9 7900x 4.7ghz Am5 Processor
5.699 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK2.244 kr2.244 krKøb
2CS MEGASTORE DK2.377 kr2.377 krKøb
3Proshop DK2.464 kr2.464 krKøb
4Geekd2.591 kr2.591 krKøb
5Ultrashop2.639 kr2.639 krKøb
6Teknikproffset DK2.689 kr2.738 krKøb
7Boligcenter DK3.299 kr3.299 krKøb
8Vivas DK3.319 kr3.388 krKøb
9Dustin DK5.699 kr5.785,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box

PriceData har fulgt prisen på AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box i 146 dage. Laveste pris i perioden er 2.044 kr (registreret d. 26. januar 2026), højeste er 2.590 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.459 kr.

Den nuværende pris på 2.244 kr er 9% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 6% den seneste måned. Der er registreret 38 prisfald og 27 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 66 prisændringer for AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 66 prisændringer for AMD | Ryzen™ 9 7900X - 4.7GHz/5.6GHz - 12 kerner - 24 tråde - 32 MB cache - Socket AM5 - Box de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20262.244 kr139 kr (6%)
29. maj 20262.383 kr10 kr (0%)
28. maj 20262.393 kr1 kr (0%)
27. maj 20262.394 kr10 kr (0%)
26. maj 20262.384 kr10 kr (0%)
24. maj 20262.394 kr13 kr (1%)
1. maj 20262.407 kr15 kr (1%)
28. apr. 20262.422 kr52 kr (2%)
27. apr. 20262.474 kr8 kr (0%)
25. apr. 20262.466 kr6 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret