Gå til hovedindhold

AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler)

AMDComputer – processorerEAN: 0730143316576
Pris fra 1.883 krtil 2.819 kr
7 forhandlere

Prisforskel: 936 kr (33% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.635 kr 25. mar.

Sammenlign priser på AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler) og køb billigst

7 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1883 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
AMD Ryzen 7 5800XT 3,8 GHz 8 kerner AM4 PIB - m/køler
1.883 kr
Til butik
AMD Ryzen 7 5800XT 3,8 GHz 8 kerner AM4 PIB - m/køler billede

Produktinformation

AMD Ryzen 7 5800XT - 3.8 GHz - 8-core - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - Box

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Artikel nr.: 100-100001582BOX
EAN: 0730143316576
Varenr.: 1002312391
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler)
1.937 kr
Til butik
AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 3.8 GHz (4.8 GHz Turbo), kan overclockes, 8 kerner (octa core), 16 tråde, 4 MB L2 / 32 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM, 24 PCI Express Gen 4.0 lanes, AM4 socket, 105 watt TDP, Box med Wraith Prism køler - Zen 3

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Kategori: CPU
Artikel nr.: 100-100001582BOX
EAN: 0730143316576
Varenr.: 3273275
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD Ryzen 7 5800XT - 3.8 GHz - 8-core - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - Box
1.994 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
AMD Ryzen 7 5800XT-processor til AM4-sokkel
2.171 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
AMD Ryzen 7 5800XT 3,8 GHz 8 kerner AM4 PIB - m/køler
2.349 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU AMD Ryzen 7 5800XT 3,8 GHz 8 kerner AM4 med køler
2.799 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU AMD Ryzen 7 5800XT 3,8 GHz 8 kerner AM4 med køler
2.819 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 7 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK1.883 kr1.883 krKøb
2Proshop DK1.937 kr1.937 krKøb
3CS MEGASTORE DK1.994 kr1.994 krKøb
4Teknikproffset DK2.171 kr2.230 krKøb
5Ultrashop2.349 kr2.349 krKøb
6Boligcenter DK2.799 kr2.799 krKøb
7Vivas DK2.819 kr2.888 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler)

PriceData har fulgt prisen på AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler) i 182 dage. Laveste pris i perioden er 1.502 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 2.029 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.734 kr.

Den nuværende pris på 1.883 kr er 9% over normalprisen. Prisen er faldet 2% den seneste måned. Der er registreret 25 prisfald og 38 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 62 prisændringer for AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 62 prisændringer for AMD Ryzen 7 5800XT Wraith Prism CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (med køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 20261.883 kr43 kr (2%)
29. maj 20261.926 kr65 kr (3%)
26. maj 20261.861 kr11 kr (1%)
24. maj 20261.872 kr23 kr (1%)
23. maj 20261.849 kr5 kr (0%)
22. maj 20261.844 kr40 kr (2%)
21. maj 20261.884 kr1 kr (0%)
20. maj 20261.885 kr27 kr (1%)
19. maj 20261.912 kr46 kr (2%)
13. maj 20261.866 kr18 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret