Gå til hovedindhold

AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF

AMDComputer – processorerEAN: 0730143312714
Pris fra 1.634 krtil 4.854 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 3.220 kr (66% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.472 kr 7. mar.

Sammenlign priser på AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1634 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
AMD Ryzen 7 5800X 3,8 GHz 8 kerner AM4 WOF - u/køler
1.634 kr
Til butik
AMD Ryzen 7 5800X 3,8 GHz 8 kerner AM4 WOF - u/køler billede

Produktinformation

AMD Ryzen 7 5800X - 3.8 GHz - 8-core - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Artikel nr.: 100-100000063WOF
EAN: 0730143312714
Varenr.: 996715969
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD Ryzen 7 5800X CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler)
1.664 kr
Til butik
AMD Ryzen 7 5800X CPU - 8 kerner - 3.8 GHz - AMD AM4 - AMD Boxed (uden køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 3.8 GHz (4.7 GHz Turbo), kan overclockes, 8 kerner (octa core), 16 tråde, 4 MB L2 / 32 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR4-3200 RAM, 24 PCI Express Gen 4.0 lanes, AM4 socket, 105 watt TDP, Box (dog uden køler) - Zen 3

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Kategori: CPU
Artikel nr.: 100-100000063WOF
EAN: 0730143312714
Varenr.: 2884171
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF
1.665 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
AMD CPU Ryzen 7 5800X 3.8GHz 8 kerner AM4 - GEEKD.dk
1.849 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU AMD Ryzen 7 5800X - 3,8 GHz, 32 MB L3, AM4
1.999 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
AMD Ryzen 7 5800X 3,8 GHz 8 kerner AM4 WOF - u/køler
2.019 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU AMD Ryzen 7 5800X - 3,8 GHz, 32 MB L3, AM4
2.019 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Amd Ryzen 7 5800x 3.8ghz Am4
4.854 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK1.634 kr1.634 krKøb
2Proshop DK1.664 kr1.664 krKøb
3CS MEGASTORE DK1.665 kr1.665 krKøb
4Geekd1.849 kr1.849 krKøb
5Boligcenter DK1.999 kr1.999 krKøb
6Ultrashop2.019 kr2.019 krKøb
7Vivas DK2.019 kr2.098 krKøb
8Dustin DK4.854 kr4.940,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF

PriceData har fulgt prisen på AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF i 182 dage. Laveste pris i perioden er 1.249 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 1.664 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.462 kr.

Den nuværende pris på 1.634 kr er 12% over normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 33 prisfald og 52 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 85 prisændringer for AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 85 prisændringer for AMD | Ryzen™ 7 5800X - 3.8 GHz - 8 kerner - 16 tråde - 32 MB cache - Socket AM4 - PIB/WOF de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 20261.634 kr9 kr (1%)
30. maj 20261.625 kr33 kr (2%)
29. maj 20261.658 kr33 kr (2%)
24. maj 20261.625 kr32 kr (2%)
23. maj 20261.657 kr14 kr (1%)
22. maj 20261.643 kr21 kr (1%)
20. maj 20261.664 kr7 kr (0%)
19. maj 20261.657 kr40 kr (2%)
14. maj 20261.617 kr7 kr (0%)
12. maj 20261.610 kr8 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret