Gå til hovedindhold

AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler)

AMDComputer – processorerEAN: 0730143316736
Pris fra 1.075 krtil 1.349 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 274 kr (20% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.004 kr 4. mar.

Sammenlign priser på AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler) og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1075 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
AMD Ryzen 5 8400F 4,2 GHz 6 kerner AM5 PIB - m/køler
1.075 kr
Til butik
AMD Ryzen 5 8400F 4,2 GHz 6 kerner AM5 PIB - m/køler billede

Produktinformation

AMD Ryzen 5 8400F - 4.2 GHz - 6-core - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM5 - Box

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Artikel nr.: 100-100001591BOX
EAN: 0730143316736
Varenr.: 1002248876
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler)
-15%1.099 kr
Før 1.292 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler) billede

Produktinformation

Processor (CPU), 4.2 GHz (4.7 GHz Turbo), kan overclockes, 6 kerner (hexa core), 12 tråde, 6 MB L2 / 16 MB L3 cache, understøtter Dual Channel DDR5-5200 RAM, 20 PCI Express Gen 4.0 lanes, AM5 socket, 65 watt TDP, Box med Wraith Stealth køler - Zen 4

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Kategori: CPU
Artikel nr.: 100-100001591BOX
EAN: 0730143316736
Varenr.: 3255644
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU AMD Ryzen 5 8400F 4,2 GHz (16 MB L3) Box
-4%1.269 kr
Før 1.319 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
CPU AMD Ryzen 5 8400F 4,2 GHz (16 MB L3) Box billede

Produktinformation

Stærk desktop-CPU til gaming og arbejdeAMD Ryzen 5 8400F leverer solid ydeevne til din stationære PC med 6 kerner og 12 tråde, der giver hurtig respons i hverdagsopgaver og moderne spil. Med en basefrekvens på 4,2 GHz og boost op til 4,7 GHz får du smidig multitasking og kortere indlæsningstider. Processoren er skabt til AM5-platformen og udnytter hurtig DDR5-hukommelse, så du kan bygge en fremtidssikret maskine.Hvorfor vælge Ryzen 5 8400F?Med 4 nm litografi og en TDP på 65 W balancerer den effektivitet og kraft. Den passer til systemer uden behov for integreret grafik og henvender sig til dig, der kombinerer gaming, studie og kreativt arbejde. Understøttelse af PCI Express 4.0 giver høj båndbredde til moderne grafikkort og NVMe-lagring, mens dual-channel DDR5 i op til 5.200 MHz holder dataflytningen kvik.Platform: DesktopSokkel: AM5Kerner/tråde: 6/12Basefrekvens: 4,2 GHzBoostfrekvens: 4,7 GHzProcessor-cache: 16 MB L3Fremstillingsproces: 4 nmTDP: 65 W (CTDP op til 65 W, ned til 45 W)Hukommelse: DDR5-SDRAM, dual-channel, op til 5.200 MHz og 3.600 MHzGrafik: Ingen integreretPCI Express: Version 4.0Emballage: Box...

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Kategori: AMD
Vægt: 0.45g
EAN: 0730143316736
Varenr.: 1890132
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU AMD Ryzen 5 8400F 4,2 GHz (16 MB L3) Box
-4%1.289 kr
Før 1.339 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
AMD Ryzen 5 8400F-processor til AM5-platform
1.323 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Amd Ryzen 5 8400f 4.2ghz Am5 Processor
1.349 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK1.075 kr1.075 krKøb
2Proshop DK1.099 kr1.099 krKøb
3Boligcenter DK1.269 kr1.269 krKøb
4Vivas DK1.289 kr1.368 krKøb
5Teknikproffset DK1.323 kr1.372 krKøb
6Dustin DK1.349 kr1.435,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler)

PriceData har fulgt prisen på AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler) i 146 dage. Laveste pris i perioden er 1.004 kr (registreret d. 4. marts 2026), højeste er 1.099 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.052 kr.

Den nuværende pris på 1.075 kr er 2% over normalprisen. Prisen er steget 2% den seneste måned. Der er registreret 24 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 35 prisændringer for AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 35 prisændringer for AMD Ryzen 5 8400F Wraith Stealth CPU - 6 kerner - 4.2 GHz - AMD AM5 - AMD Boxed (med køler) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
28. maj 20261.075 kr1 kr (0%)
22. maj 20261.074 kr1 kr (0%)
20. maj 20261.075 kr15 kr (1%)
18. maj 20261.060 kr2 kr (0%)
13. maj 20261.062 kr7 kr (1%)
12. maj 20261.055 kr44 kr (4%)
10. maj 20261.099 kr47 kr (4%)
9. maj 20261.052 kr3 kr (0%)
22. apr. 20261.055 kr1 kr (0%)
15. apr. 20261.054 kr19 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret