Gå til hovedindhold

AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box

AMDComputer – processorerEAN: 0730143313414
Pris fra 1.199 krtil 1.559 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 360 kr (23% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.058 kr 8. apr.

Sammenlign priser på AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1199 kr. 7 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Amd Ryzen 5 5600g Processor 3,9 Ghz 16 Mb L3 Kasse 3.9ghz Am4 Processor
-46%1.199 kr
Før 2.209,15 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Amd Ryzen 5 5600g Processor 3,9 Ghz 16 Mb L3 Kasse 3.9ghz Am4 Processor billede

Produktinformation

Seks kerner og 12 tråde klarer multitasking og kontorarbejde. 3,9 GHz basefrekvens og 4,4 GHz boost holder apps responsive under belastning. Integreret Radeon-grafik ved 1,9 GHz understøtter e-sport og redigering. Dual-channel DDR4-3200 og 16 MB L3-cache holder dataflyden i gang. 65 W TDP og medfølgende boxed-køler reducerer strømforbruget og gør opsætningen enklere.

Produktspecifikationer

Mærke: AMD
Kategori: AM4
Artikel nr.: 100-100000252BOX
EAN: 0730143313414
Varenr.: 5011251221
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
AMD Ryzen 5 5600G 3,9 GHz 6 kerner AM4 PIB - m/køler
1.269 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box
1.318 kr
Til butik
Gå til Geekd
TrustScore 4.5 ud af 54,2
AMD CPU Ryzen 5 5600G 3.9GHz 6 kerner AM4 - GEEKD.dk
1.416 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
CPU AMD Ryzen 5 5600G - 6 kerner, 3,9-4,4 GHz, AM4
1.499 kr
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
CPU AMD Ryzen 5 5600G - 6 kerner, 3,9-4,4 GHz, AM4
1.519 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
AMD CPU Ryzen 5 5600G 3.9GHz 6 kerner AM4 (PIB - m/køler)
1.556 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
AMD Ryzen 5 5600G 3,9 GHz 6 kerner AM4 PIB - m/køler
1.559 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Dustin DK1.199 kr1.285,25 krKøb
2CompuMail DK1.269 kr1.269 krKøb
3CS MEGASTORE DK1.318 kr1.318 krKøb
4Geekd1.416 kr1.416 krKøb
5Boligcenter DK1.499 kr1.499 krKøb
6Vivas DK1.519 kr1.598 krKøb
7Teknikproffset DK1.556 kr1.605 krKøb
8Ultrashop1.559 kr1.559 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box

PriceData har fulgt prisen på AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box i 171 dage. Laveste pris i perioden er 1.058 kr (registreret d. 8. april 2026), højeste er 1.499 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.306 kr.

Den nuværende pris på 1.199 kr er 8% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 6% den seneste måned. Der er registreret 43 prisfald og 26 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 70 prisændringer for AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 70 prisændringer for AMD | Ryzen™ 5 5600G - 3.9 GHz - 6 kerner - 12 tråde - 16 MB cache - Socket AM4 - Box de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 20261.199 kr74 kr (6%)
22. maj 20261.273 kr1 kr (0%)
6. maj 20261.272 kr8 kr (1%)
1. maj 20261.264 kr11 kr (1%)
22. apr. 20261.253 kr11 kr (1%)
10. apr. 20261.264 kr40 kr (3%)
9. apr. 20261.224 kr166 kr (16%)
8. apr. 20261.058 kr161 kr (13%)
7. apr. 20261.219 kr1 kr (0%)
3. apr. 20261.218 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret