Gå til hovedindhold

Kema Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1

KemaSpraymalingOver 95% rent zinkKorrosionsbeskyttelse og metalbehandlingEAN: 5709894252858

Kema ZN-595 Zinkspray med over 95% rent zink giver samme beskyttelse som varmgalvanisering. Varmebestandig til 500°C og kan overlakeres direkte. Læs mere

Pris fra 228 krtil 318,75 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 90,75 kr (28% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1 og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 228 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1
228 kr
Til butik
Gå til Globaltools.dk
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Kema zinkspray ZN-595 500ml
250 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
ZINK-SPRAY ZN-595 500ML
265,89 kr
Til butik
Gå til WATTOO.DK
TrustScore 5 ud af 54,7
E-mærke certificeret
Kema Zinkspray Zn-595, 500 ml
270 kr
Til butik
Gå til Specialbutikken
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Kema ZN-595 Zinkspray 500 ml
275 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Zink-Spray Zn-595 500Ml
282,77 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Zink-spray zn-595 500ml
291,25 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Kema Zinkspray Zn-595 - 500 ml
303 kr
Til butik
Gå til vvsfittings.dk
TrustScore 3.5 ud af 53,1
Kema Zinkspray Zn-595 - 500 ml
318,75 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK228 kr267 krKøb
2Globaltools.dk250 kr250 krKøb
3EL-GROSSISTEN265,89 kr265,89 krKøb
4WATTOO.DK270 kr270 krKøb
5Specialbutikken275 kr275 krKøb
6Billigelogvvs.dk282,77 kr282,77 krKøb
7MaintainIt291,25 kr291,25 krKøb
8Elvvs.dk303 kr303 krKøb
9vvsfittings.dk318,75 kr318,75 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Kema ZN-595 Zinkspray 500 ml

Kema

Kema ZN-595 Zinkspray med over 95% rent zink giver samme beskyttelse som varmgalvanisering. Varmebestandig til 500°C og kan overlakeres direkte.

• zinkspray
• galvaniseringsspray
• rustbeskyttelse
• korrosionsspray
• zinkoverflade
• metalbehandling
• varmgalvanisering spray
• rustforebyggelse
• galvanisering
• Korrosionsbeskyttelse og metalbehandling
• Over 95% rent zink

Beskrivelse

Kema ZN-595 Zinkspray er en professionel korrosionsbeskyttelse i 500 ml spraydåse, der giver samme egenskaber som varmgalvanisering. Med over 95% rent zink i belægningen yder den effektiv beskyttelse mod rust og korrosion på alle rene metaloverflader. Sprayen danner en stærk og holdbar belægning, der både beskytter mod korrosion og forbereder overfladen til maling eller lakering. Produktet er varmebestandigt op til 500°C og tåler både frost og saltpåvirkning. Det er ideelt til reparation af galvaniserede overflader, overfladebehandling af stålkonstruktioner, undervognsbehandling og beskyttelse af udstødningsanlæg. Kema ZN-595 yder katodisk beskyttelse i korrosive miljøer og krakelerer ikke ved påføring. Den hurtigtørrende formel gør den velegnet til både professionel og privat brug inden for auto-, bygge-, skibsfarts- og maskinindustrien.

Specifikationer

vægt:0,72 kg
indhold:500 ml
tørretid:Hurtigtørrende
fareklasse:UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1
standarder:DIN 50021, DIN 53167, DIN 50976
zinkindhold:Over 95% rent zink
overlakering:Kan overlakeres
anbefalet_lag:2-3 behandlinger
salttågetest:Minimum 540 timer
frostbestandighed:Ja
anvendelsesafstand:20-30 cm
temperaturbestandighed:Op til 500°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Kan zinksprayen bruges på alle metaller?

Ja, Kema ZN-595 kan bruges på alle rene metaloverflader som jern, stål og blik. Overfladen skal være ren og metalblank før påføring.

Skal overfladen behandles efter zinkspray?

Nej, zinksprayen yder rustbeskyttelse uden efterbehandling. Den kan dog males eller lakeres hvis ønsket.

Hvor varmebestandig er zinksprayen?

Kema ZN-595 er varmebestandig op til 500°C og kan modstå pludselige termiske belastninger.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1

PriceData har fulgt prisen på Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1 i 151 dage. Laveste pris i perioden er 160 kr (registreret d. 3. januar 2026), højeste er 265,89 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 235 kr.

Den nuværende pris på 228 kr er 3% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen er faldet 7% den seneste måned. Der er registreret 6 prisfald og 7 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 14 prisændringer for Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 14 prisændringer for Zinkspray 500 ml Zn-595 - Eksklusiv afgift. UN 1950 Aerosoler, Brandfarlige 2.1 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
27. maj 2026228 kr7 kr (3%)
23. maj 2026235 kr30,89 kr (12%)
22. maj 2026265,89 kr15,89 kr (6%)
15. maj 2026250 kr13 kr (5%)
9. maj 2026237 kr1,21 kr (1%)
7. maj 2026235,79 kr8,21 kr (3%)
6. maj 2026244 kr8,21 kr (3%)
21. mar. 2026235,79 kr7,21 kr (3%)
20. mar. 2026243 kr7,21 kr (3%)
17. mar. 2026235,79 kr7,21 kr (3%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret