Gå til hovedindhold

Western Digital WD Blue WD20EZBX 2 TB 3,5" SATA 6Gb/s harddisk - 7200 rpm

WDHarddiskeEAN: 0718037877501
Pris fra 933 krtil 1.299 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 366 kr (28% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 784 kr 2. maj

Sammenlign priser på Western Digital WD Blue WD20EZBX 2 TB 3,5" SATA 6Gb/s harddisk - 7200 rpm og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 933 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
WD Blue - 2TB - Harddisk - WD20EZBX - SATA-600 - 3.5"
933 kr
Til butik
WD Blue - 2TB - Harddisk - WD20EZBX - SATA-600 - 3.5" billede

Produktinformation

Intern harddisk: 2 TB, størrelse: 3.5", tilslutning: SATA-600 - 6Gb/s, optagelses mønster SMR (Shingled Magnetic Recording), Cache: 256MB, omdrejningshastighed 7200 RPM, *NB! Leveres bulk, dvs uden data- og strømkabler, se listen "Tilbehør" på produktet BEMÆRK VENLIGST Grundet ekstrem efterspørgsel og mangel på interne harddiske, tager vi i øjeblikket ikke imod nye bestillinger. Benyt i stedet funktionen "Modtag Notifikation", så modtager du en e-mail, når harddisken igen er tilgængeligt. For produkter "på lager" åbner salget som udgangspunkt hverdage kl. 14.00.

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: Harddisk
Artikel nr.: WD20EZBX
EAN: 0718037877501
Varenr.: 2922275
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
WD Blue Harddisk WD20EZBX 2TB 3.5" SATA-600 5400rpm
1.019 kr
Til butik
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Wd Blue 2tb 3.5 tommer 7200r/min Sata Hdd
1.124 kr
Til butik
Wd Blue 2tb 3.5 tommer 7200r/min Sata Hdd billede

Produktinformation

2 TB kapacitet lagrer store mediebiblioteker og projektfiler 7200 rpm og 256 MB cache reducerer indlæsningstider og øger arbejdsgange SATA-grænseflade sikrer nem integration med almindelige stationære pc'er Passer i 3,5 in-bays, kompakte mål gør installationen enklere Bred Windows- og Mac-kompatibilitet til problemfri systemopgraderinger...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: WD
Kategori: SATA 3.5"
Artikel nr.: WD20EZBX
EAN: 0718037877501
Varenr.: 5011222656
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Harddisk WD Blue 3,5" SATA - 2 TB, 7200 rpm, 256 MB cache
-1%1.179 kr
Før 1.189 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Harddisk WD Blue 3,5" SATA - 2 TB, 7200 rpm, 256 MB cache
-1%1.199 kr
Før 1.209 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
WD Blue Harddisk WD20EZBX 2TB 3.5 SATA-600 5400rpm
1.299 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Western Digital WD Blue WD20EZBX 2 TB 3,5" SATA 6Gb/s harddisk - 7200 rpm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Western Digital WD Blue WD20EZBX 2 TB 3,5" SATA 6Gb/s harddisk - 7200 rpm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK933 kr972 krKøb
2CompuMail DK1.019 kr1.019 krKøb
3Dustin DK1.124 kr1.210,25 krKøb
4Boligcenter DK1.179 kr1.179 krKøb
5Vivas DK1.199 kr1.278 krKøb
6Ultrashop1.299 kr1.299 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Western Digital WD Blue WD20EZBX 2 TB 3,5" SATA 6Gb/s harddisk - 7200 rpm

PriceData har fulgt prisen på Western Digital WD Blue WD20EZBX 2 TB 3,5" SATA 6Gb/s harddisk - 7200 rpm i 183 dage. Laveste pris i perioden er 686 kr (registreret d. 10. januar 2026), højeste er 1.147 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 874 kr.

Den nuværende pris på 933 kr er 7% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 15 prisfald og 19 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 33 prisændringer for Western Digital WD Blue WD20EZBX 2 TB 3,5" SATA 6Gb/s harddisk - 7200 rpm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 33 prisændringer for Western Digital WD Blue WD20EZBX 2 TB 3,5" SATA 6Gb/s harddisk - 7200 rpm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
31. maj 2026933 kr1 kr (0%)
30. maj 2026934 kr2 kr (0%)
29. maj 2026936 kr1 kr (0%)
28. maj 2026937 kr1 kr (0%)
27. maj 2026938 kr2 kr (0%)
22. maj 2026936 kr2 kr (0%)
21. maj 2026938 kr4 kr (0%)
20. maj 2026934 kr2 kr (0%)
19. maj 2026936 kr152 kr (19%)
2. maj 2026784 kr340 kr (30%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret