Gå til hovedindhold

Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse

WavinEludstyrTrykfølsom displayBoligopvarmning og energistyringEAN: 8594052539622

Wavin AHC 9000 gulvvarme styreenhed med trykfølsom display til 16 kredse. Energibesparende med Modbus-kommunikation og intuitive indstillingsmuligheder. Læs mere

Pris fra 2.019 krtil 2.366,25 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 347,25 kr (15% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 1.949 kr 27. maj

Sammenlign priser på Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 2019 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse
2.019 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Wavin AHC 9000 gulvvarme styring, trådløs, 16 udgange
2.145 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Wavin AHC 9000 styreenhed
2.199 kr
Til butik
Gå til Elvvs.dk
TrustScore 4 ud af 53,8
E-mærke certificeret
Wavin AHC 9000 styreenhed, GV m/display
2.210 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Wavin AHC 9000 styreenhed med display
2.215,51 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Ahc9000 basisenhed gv m.display
2.366,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CS MEGASTORE DK2.019 kr2.019 krKøb
2BilligVVS DK2.145 kr2.145 krKøb
3CompletVVS2.199 kr2.199 krKøb
4Elvvs.dk2.210 kr2.210 krKøb
5EL-GROSSISTEN2.215,51 kr2.215,51 krKøb
6MaintainIt2.366,25 kr2.366,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Wavin AHC 9000 styreenhed med display

Wavin

Wavin AHC 9000 gulvvarme styreenhed med trykfølsom display til 16 kredse. Energibesparende med Modbus-kommunikation og intuitive indstillingsmuligheder.

• gulvvarmestyring
• wavin styreenhed
• trådløs termostat
• gulvvarme display
• varme styring
• ahc 9000
• Boligopvarmning og energistyring
• Trykfølsom display

Beskrivelse

Wavin AHC 9000 styreenhed er en avanceret trådløs gulvvarmestyring der kan kontrollere op til 16 kredse og tilsluttes 48 komponenter. Enheden reducerer energiforbruget gennem optimeret styring af kedel- og pumperelæ med Modbus-kommunikation til CTS-anlæg. Det intuitive menusystem i det trykfølsomme display gør det nemt at indstille alle rumtermostater på én gang. Systemet inkluderer log-funktioner, tidsprogrammer som ferie-mode og party-mode samt alarmer ved systemfejl. Montage er simpel med nye fjederklemmer og tilmelding af termostater sker nemt via den trådløse 868 MHz forbindelse med op til 100 meters rækkevidde.

Specifikationer

vægt:1.46 kg
frekvens:868 MHz
ip_klasse:IP20
standarder:EN 60950, ETSI EN 300220
dimensioner:376 x 148 x 90 mm
rækkevidde:100 meter i fri luft
effektforbrug:0.004A standby, maks 1.8A
driftstemperatur:-10°C til +50°C
maksimale_kredse:16
kompatible_enheder:48 stk
forsyningsspænding:230V

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvor mange gulvvarmekredse kan styreenheden håndtere?

Wavin AHC 9000 kan styre op til 16 forskellige gulvvarmekredse og tilsluttes i alt 48 komponenter som rumtermostater og magnetkontakter.

Kan styreenheden monteres uden værktøj?

Ja, takket være nye fjederklemmer kan styreenheden monteres på få minutter nærmest uden brug af værktøj.

Hvad kan det trykfølsomme display bruges til?

Displayet giver adgang til menusystem, log-funktioner, tidsprogrammer som ferie-mode, justering af alle termostater samt alarm-indstillinger.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse

PriceData har fulgt prisen på Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse i 137 dage. Laveste pris i perioden er 1.849 kr (registreret d. 16. januar 2026), højeste er 2.099 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 2.002 kr.

Den nuværende pris på 2.019 kr er tæt på normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 13 prisfald og 16 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 30 prisændringer for Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 30 prisændringer for Wavin AHC 9000 Gulvvarmestyring med display 1-16 kredse de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
29. maj 20262.019 kr70 kr (4%)
27. maj 20261.949 kr70 kr (3%)
26. maj 20262.019 kr70 kr (4%)
23. maj 20261.949 kr70 kr (3%)
22. maj 20262.019 kr70 kr (4%)
8. maj 20261.949 kr48 kr (2%)
7. maj 20261.997 kr102 kr (5%)
6. maj 20262.099 kr80 kr (4%)
3. maj 20262.019 kr80 kr (4%)
2. maj 20262.099 kr102 kr (5%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret