Gå til hovedindhold

DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO

DewaltRedskaberKulløs motorProfessionel byggeriEAN: 5035048665503

DeWALT DCG405N-XJ kulløs vinkelsliber med 18V XR motor og elektronisk bremse. Ideel til krævende slibeopgaver med 125mm skive og ergonomisk design. Læs mere

Pris fra 1.070 krtil 1.499 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 429 kr (29% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 971 kr 31. mar.

Sammenlign priser på DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 1070 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
DeWALT DCG405N Vinkelsliber 18V 1000W
1.070 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Dewalt Angle Grinder (SOLO)
1.103 kr
Til butik
Gå til Teknikproffset DK
TrustScore 3.5 ud af 53,3
DeWALT DCG405N Vinkelsliber 1000W
1.224 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Vinkelsliber DeWALT DCG405N 125 mm 18 V (ledningsfri)
-34%1.239 kr
Før 1.870 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Vinkelsliber DeWALT DCG405N 125 mm 18 V (ledningsfri)
-33%1.259 kr
Før 1.890 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO
1.306 kr
Til butik
Gå til Ultrashop
TrustScore 5 ud af 54,7
DeWALT DCG405N Vinkelsliber 18V 1000W
1.319 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
DeWALT 18V XR 125mm kulløs vinkelsliber - DCG405N-XJ
1.499 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK1.070 kr1.070 krKøb
2Proshop DK1.103 kr1.103 krKøb
3Teknikproffset DK1.224 kr1.283 krKøb
4Boligcenter DK1.239 kr1.239 krKøb
5Vivas DK1.259 kr1.328 krKøb
6CS MEGASTORE DK1.306 kr1.306 krKøb
7Ultrashop1.319 kr1.319 krKøb
8Homeshop DK1.499 kr1.499 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

DeWALT DCG405N-XJ XR vinkelsliber

Dewalt

DeWALT DCG405N-XJ kulløs vinkelsliber med 18V XR motor og elektronisk bremse. Ideel til krævende slibeopgaver med 125mm skive og ergonomisk design.

• vinkelsliber
• vinkel sliber
• dewalt værktøj
• akku vinkelsliber
• kulløs vinkelsliber
• sliber
• DCG405N
• Professionel byggeri
• Kulløs motor

Beskrivelse

DeWALT DCG405N-XJ er en professionel 18V XR kulløs vinkelsliber med 125mm skivediameter. Den kraftfulde kulløse motor giver forbedret ydelse ved krævende opgaver, mens den elektroniske bremse stopper skiven hurtigt på under 3 sekunder for øget sikkerhed. Elektronisk kobling reducerer kick-back, hvis skiven kører fast. Netdækken forhindrer støv i at suge ind i motoren og forlænger levetiden. Den ergonomiske gummibeklædning giver bedre greb og brugerkomfort, mens det kompakte design sikrer optimal håndtering. 2-positioners sidehåndtag giver bedre kontrol. Inkluderer nøglefri skærm og skivenøgle. Perfekt til professionelle håndværkere og krævende DIY-projekter.

Specifikationer

vægt:1.75 kg
batteri:18V Li-Ion
garanti:3 år europæisk garanti
lydtryk:85 dB(A)
længde:310 mm
hastighed:9000 omdr./min.
driftseffekt:1000 Watt
akustisk_tryk:96 dB(A)
skivediameter:125 mm
spindelgevind:M14
vibration_pudsning:2.5 m/s²
vibration_slibning:4.4 m/s²

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Er denne vinkelsliber egnet til professionelt brug?

Ja, DCG405N-XJ er designet til professionelle håndværkere med kulløs motor, elektronisk bremse og robust konstruktion til krævende opgaver.

Hvor lang tid tager det at stoppe skiven?

Den elektroniske bremse stopper skiven hurtigt på under 3 sekunder, når kontakten udløses, hvilket øger sikkerheden betydeligt.

Medfølger batteri og lader?

Nej, DCG405N-XJ sælges som solo enhed uden batteri og lader. Du skal købe 18V XR batteri og lader separat.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO

PriceData har fulgt prisen på DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO i 182 dage. Laveste pris i perioden er 931 kr (registreret d. 7. februar 2026), højeste er 1.273 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 1.005 kr.

Den nuværende pris på 1.070 kr er 6% over normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 22 prisfald og 25 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 46 prisændringer for DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 46 prisændringer for DeWALT DCG405N-XJ Vinkelsliber - 125 mm - 18 V - SOLO de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
23. maj 20261.070 kr8 kr (1%)
16. maj 20261.062 kr9 kr (1%)
14. maj 20261.053 kr17 kr (2%)
13. maj 20261.070 kr17 kr (2%)
8. maj 20261.053 kr220 kr (17%)
7. maj 20261.273 kr203 kr (19%)
6. maj 20261.070 kr17 kr (2%)
3. maj 20261.053 kr38 kr (3%)
24. apr. 20261.091 kr20 kr (2%)
23. apr. 20261.111 kr4 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret