Gå til hovedindhold

Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7

SiemensEludstyr6kA høj brydeevneBeskyttelse af lyskredsløb og stikkontakterEAN: 4001869389288

Siemens 5SL6506-7 automatsikring med C-karakteristik, 6A strømstyrke og 6kA brydeevne. Optimal beskyttelse til bolig- og erhvervsinstallationer. Læs mere

Pris fra 97 krtil 235 kr
6 forhandlere

Prisforskel: 138 kr (59% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 85 kr 25. maj

Sammenlign priser på Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7 og køb billigst

6 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 97 kr. 6 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Siemens Automatsikring C 1P+0, 6A
97 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7
97 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens 5SL6506-7
206 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Automatsikring 6KA 1P+N C 6A 5SL6506-7
230,84 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Siemens automatsikring C 1P+N 6A, grå
235 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Siemens 6A automatsikring C 1P+N i grå
235 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 6 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7 koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Greenline97 kr97 krKøb
2Proshop DK97 kr136 krKøb
3CS MEGASTORE DK206 kr245 krKøb
4EL-GROSSISTEN230,84 kr230,84 krKøb
5BilligVVS DK235 kr235 krKøb
6LavprisVVS235 kr235 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Siemens Automatsikring C 6A 1P+N 6kA 5SL6506-7

Siemens

Siemens 5SL6506-7 automatsikring med C-karakteristik, 6A strømstyrke og 6kA brydeevne. Optimal beskyttelse til bolig- og erhvervsinstallationer.

• automatsikring
• sikring
• afbryder
• el-tavle
• kortslutningsbeskyttelse
• C-karakteristik
• 6A sikring
• Siemens 5SL
• Beskyttelse af lyskredsløb og stikkontakter
• 6kA høj brydeevne

Beskrivelse

Siemens automatsikring 5SL6506-7 er en pålidelig sikring med C-karakteristik og 6A strømstyrke, designet til effektiv kortslutningsbeskyttelse. Med 1P+N poler og 6kA brydeevne sikrer den optimal beskyttelse af elektriske kredsløb i både bolig- og erhvervsinstallationer. Den kompakte grå konstruktion måler 90x36x76 mm og passer perfekt til standard el-tavler. Sikringen arbejder ved 230V AC og overholder alle danske sikkerhedsstandarder. Ideel til beskyttelse af lyskredsløb, stikkontakter og mindre apparater hvor præcis udløsning er afgørende.

Specifikationer

Farve:Grå
Poler:1P+N
Serie:5SL
Brydeevne:6kA
Spænding:230V AC
Dimensioner:90x36x76 mm
Strømstyrke:6A
Udløsekarakteristik:C

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Hvad betyder C-karakteristik på denne automatsikring?

C-karakteristik betyder at sikringen udløser ved 5-10 gange nominel strøm og er velegnet til beskyttelse af lyskredsløb og almindelige stikkontakter.

Kan denne 6A sikring erstatte en 10A sikring?

Nej, du skal altid bruge samme strømstyrke som den originale sikring. En 6A sikring kan ikke håndtere 10A belastning uden at udløse.

Hvad er forskellen på 1P+N og 1P poler?

1P+N betyder 1 pol plus neutral, hvilket giver afbrydelse af både fase og neutral leder for øget sikkerhed sammenlignet med kun 1P.

Hvor lang er garantien på Siemens automatsikringer?

Siemens giver typisk 2 års garanti på deres 5SL serie automatsikringer ved normal brug og korrekt installation.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7

PriceData har fulgt prisen på Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7 i 181 dage. Laveste pris i perioden er 85 kr (registreret d. 18. maj 2026), højeste er 205 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 140 kr.

Den nuværende pris på 97 kr er 31% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 13 prisfald og 14 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 27 prisændringer for Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 27 prisændringer for Siemens Automatsikring 6ka 1p+n c 6a 5sl6506-7 de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 202697 kr11 kr (13%)
26. maj 202686 kr1 kr (1%)
25. maj 202685 kr1 kr (1%)
24. maj 202686 kr1 kr (1%)
22. maj 202685 kr1 kr (1%)
20. maj 202686 kr1 kr (1%)
18. maj 202685 kr1 kr (1%)
12. maj 202686 kr11 kr (11%)
11. maj 202697 kr11 kr (13%)
24. apr. 202686 kr11 kr (11%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret