Gå til hovedindhold

Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB

SeagateHarddiskeEAN: 8719706011280
Pris fra 615 krtil 1.409 kr
5 forhandlere

Prisforskel: 794 kr (56% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB og køb billigst

5 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 615 kr. 4 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Av-Cables DK
TrustScore 5 ud af 54,8
E-mærke certificeret
Seagate Barracuda Desktop Intern harddisk 3,5" - 2 TB
615 kr
Til butik
Seagate Barracuda Desktop Intern harddisk 3,5" - 2 TB billede

Produktinformation

Seagate Barracuda Desktop intern harddisk leverer 2 TB lagerkapacitet i 3,5 tommer formfaktor – klar til din stationære computer eller et eksternt harddiskkabinet. Harddisken kører ved 7200 RPM og tilbyder en læsehastighed på op til 220 MB/sek, så data er hurtigt tilgængeligt i daglig brug. Der er plads til mange programmer og store filer uden at gå på kompromis med kapaciteten. Stabil ydeevne til daglig brug Med en cache på 256 MB kan harddisken forberede og gemme ofte brugte data, så systemet opleves mere responsivt, når du arbejder med de samme filer igen og igen. Maks belastning på 55 TB/år betyder, at disken er beregnet til løbende brug ved almindelige skrive- og læseopgaver året rundt. Passer i standard stationære kabinetter Formfaktoren på 3,5 tommer gør, at harddisken passer i de klassiske drevpladser i stationære computere og i eksterne harddiskkabinetter beregnet til denne størrelse. Det gør den oplagt, når du vil opgradere en eksisterende pc eller tilføje ekstra lager via et eksternt kabinet. Garanti: 2 år.

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: Intern 2,5" Harddisk
Artikel nr.: ST2000DM008
EAN: 8719706011280
Varenr.: 78665
Gå til Dustin DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Seagate Barracuda 2tb 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd
-0%936 kr
Før 936,25 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Seagate Barracuda 2tb 3.5 tommer 7200r/min Sata 6.0 Gbit/s Hdd billede

Produktinformation

2 TB skrivebordslager balancerer høj kapacitet med omkostningseffektivitet 7200 rpm og 256 MB cache øger hastigheden på filadgang og app-opstart SATA 6 Gb/s interface forkorter backup og medieoverførsler SMART-overvågning giver løbende sundhedstjek af drevet og advarsler Standard 3,5 tommer formfaktor passer til de fleste stationære pc'er og tårnsystemer...
Se fuld beskrivelse hos forhandler →

Produktspecifikationer

Mærke: Seagate
Kategori: SATA 3.5"
Artikel nr.: ST2000DM008
EAN: 8719706011280
Varenr.: 5011102621
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB
959 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
Seagate Barracuda ST2000DM008 3,5" harddisk - 2 TB, 7200 rpm, SATA III
-13%1.389 kr
Før 1.599 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
Seagate Barracuda ST2000DM008 3,5" harddisk - 2 TB, 7200 rpm, SATA III
-13%1.409 kr
Før 1.619 krTidsbegrænset tilbud
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 5 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Av-Cables DK615 kr615 krKøb
2Dustin DK936 kr1.022,25 krKøb
3CS MEGASTORE DK959 kr998 krKøb
4Boligcenter DK1.389 kr1.389 krKøb
5Vivas DK1.409 kr1.488 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB

PriceData har fulgt prisen på Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB i 165 dage. Laveste pris i perioden er 574 kr (registreret d. 13. januar 2026), højeste er 1.024 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 760 kr.

Den nuværende pris på 615 kr er 19% under normalprisen. Det er et godt tilbud sammenlignet med normalprisen. Der er registreret 6 prisfald og 4 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 11 prisændringer for Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 11 prisændringer for Seagate Barracuda ST2000DM008 - Harddisk - 2 TB - intern - 3.5 - SATA 6Gb/s - 7200 rpm - buffer: 256 MB de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. apr. 2026615 kr409 kr (40%)
3. apr. 20261.024 kr409 kr (67%)
13. mar. 2026615 kr134 kr (18%)
30. jan. 2026749 kr175 kr (30%)
13. jan. 2026574 kr72 kr (11%)
10. jan. 2026646 kr278 kr (30%)
9. jan. 2026924 kr37,84 kr (4%)
8. jan. 2026961,84 kr314,84 kr (49%)
7. jan. 2026647 kr25 kr (4%)
6. jan. 2026622 kr364 kr (37%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret