Gå til hovedindhold

Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm

Schneider ElectricEludstyrVisiTrip teknologiTavlemontage og industriel brugEAN: 3606480443015

Schneider Electric A9Z21240 HPFI-afbryder med VisiTrip teknologi. 40A 30mA følsomhed, Type A klasse, 2-polet med dobbelt terminal for nem installation. Læs mere

Pris fra 266 krtil 479 kr
8 forhandlere

Prisforskel: 213 kr (44% besparelse)

Tidsbegrænset tilbud

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm og køb billigst

8 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 266 kr. 8 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm
-6%266 kr
Før 284 krTidsbegrænset tilbud
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 HPFI relæ A, 2P på v
299 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 HPFI relæ A, 2P, 40A
319 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
FEJLSTRØMSAFBR. 40A 30MA, 2P
335,09 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Schneider Electric A9Z21240, Reststrøm enhed, Type A, 40 A, IP20, 220 - 240 V
338 kr
Til butik
Gå til Billigelogvvs.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
Fejlstrømsafbr. 40A 30Ma, 2P
356,39 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Fejlstrømsafbr. 40a 30ma, 2p
366,25 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Schneider Acti9 HPFI relæ A, 2P, 40A
479 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 8 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1Proshop DK266 kr305 krKøb
2LavprisEl299 kr299 krKøb
3Greenline319 kr319 krKøb
4EL-GROSSISTEN335,09 kr335,09 krKøb
5CS MEGASTORE DK338 kr377 krKøb
6Billigelogvvs.dk356,39 kr356,39 krKøb
7MaintainIt366,25 kr366,25 krKøb
8BilligVVS DK479 kr479 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Schneider Electric A9Z21240 HPFI-afbryder

Schneider Electric

Schneider Electric A9Z21240 HPFI-afbryder med VisiTrip teknologi. 40A 30mA følsomhed, Type A klasse, 2-polet med dobbelt terminal for nem installation.

• fejlstrømsafbryder
• hpfi afbryder
• rccb
• reststrømsenhed
• acti9
• visitrip
• Tavlemontage og industriel brug
• VisiTrip teknologi

Beskrivelse

Schneider Electric A9Z21240 er en professionel HPFI-afbryder (fejlstrømsafbryder) fra Acti9 serien. Denne 2-polede enhed er designet til at beskytte mennesker mod elektrisk stød ved direkte og indirekte kontakt, samtidig med at den beskytter installationer mod brand forårsaget af lækagestrømme. Afbryderen har en nominel strøm på 40A med 30mA følsomhed i Type A klasse. Den er udstyret med den patenterede VisiTrip teknologi, som visuelt indikerer fejl på enhedens front for hurtig fejlsøgning. Enheden tilsluttes med dobbelte terminalklemmer, som gør det muligt at tilslutte kabel og sløjfeskinne separat. Dette letter montering, vedligeholdelse og udskiftning betydeligt. IP20-terminaler beskytter mod kontakt med strømførende dele. Afbryderen overholder EN/IEC 61008-1 standarder og har en testknap på fronten for periodisk kontrol.

Specifikationer

type:A
poler:2
bredde:36mm
standard:EN/IEC 61008-1
terminal:Dobbelt terminal
spænding:220-240V
teknologi:VisiTrip og VisiSafe
følsomhed:30mA
beskyttelse:IP20
nominel_strøm:40A
driftstemperatur:-25 til 60°C
opbevaringstemperatur:-40 til 85°C

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad er forskellen på Type A og Type AC HPFI-afbrydere?

Type A HPFI-afbrydere kan registrere både vekselstrøms- og pulserende jævnstrømsfejl, mens Type AC kun registrerer vekselstrømsfejl. Type A er påkrævet ved moderne elektronisk udstyr.

Hvordan fungerer VisiTrip teknologien?

VisiTrip er Schneider Electrics patenterede teknologi, som visuelt viser på afbryderens front, om den har udløst på grund af en fejlstrøm eller er blevet slået fra manuelt.

Kan denne afbryder bruges til alle typer installationer?

Denne 40A model er primært beregnet til større kredsløb og industrielle anvendelser. Til almindelige husholdningsinstallationer bruges typisk 25A eller 16A modeller.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm

PriceData har fulgt prisen på Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm i 151 dage. Laveste pris i perioden er 266 kr (registreret d. 1. juni 2026), højeste er 284 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 275 kr.

Den nuværende pris på 266 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen er faldet 6% den seneste måned. Der er registreret 17 prisfald i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 18 prisændringer for Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 18 prisændringer for Schneider Electric Acti9 hpfi-afbryder iid, 2p 40a 30ma, kl. a, med dobbelt terminal, 36 mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
1. jun. 2026266 kr1 kr (0%)
31. maj 2026267 kr1 kr (0%)
30. maj 2026268 kr1 kr (0%)
29. maj 2026269 kr1 kr (0%)
28. maj 2026270 kr1 kr (0%)
26. maj 2026271 kr1 kr (0%)
17. maj 2026272 kr1 kr (0%)
16. maj 2026273 kr1 kr (0%)
15. maj 2026274 kr1 kr (0%)
14. maj 2026275 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret