Gå til hovedindhold

RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm

RidgidRedskaberEnkeltvirkende skæringVVS og rørinstallationEAN: 0095691234933

Ridgid PC-1375 Plastsaks til professionel skæring af plastrør og flerlagsrør. Fjederbelastede håndtag og slidstærk aluminiumskonstruktion. Læs mere

Pris fra 481 krtil 666,25 kr
10 forhandlere

Prisforskel: 185,25 kr (28% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 462 kr 21. mar.

Sammenlign priser på RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm og køb billigst

10 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 481 kr. 10 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVærktøj
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Ridgid PC1375 plastsaks
481 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Ridgid Rørskærer til plastic/pvc PC-1375
503 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Ridgid plastsaksPC1375
509 kr
Til butik
Gå til LavprisEl
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Ridgid PC1375 plastsaks
509 kr
Til butik
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Ridgid plastrørs saks til pex rør - 0-35mm
509 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm
523 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Ridgid PC1375 plastsaks
549 kr
Til butik
Gå til Greenline
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Ridgid PC1375 plastsaks
549 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
RØRSAKS PC-1375 3-35MM
614,66 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Rørsaks pc-1375 3-35mm
666,25 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 10 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVærktøj481 kr481 krKøb
2Proshop DK503 kr542 krKøb
3CompletVVS509 kr509 krKøb
4LavprisEl509 kr509 krKøb
5LavprisVVS509 kr509 krKøb
6CS MEGASTORE DK523 kr562 krKøb
7BilligVVS DK549 kr549 krKøb
8Greenline549 kr549 krKøb
9EL-GROSSISTEN614,66 kr614,66 krKøb
10MaintainIt666,25 kr666,25 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

Ridgid PC-1375 Plastsaks

Ridgid

Ridgid PC-1375 Plastsaks til professionel skæring af plastrør og flerlagsrør. Fjederbelastede håndtag og slidstærk aluminiumskonstruktion.

• plastrørssaks
• rørsaks
• rørskærer
• vvs værktøj
• ridgid saks
• plastrør cutter
• VVS og rørinstallation
• Enkeltvirkende skæring

Beskrivelse

Ridgid PC-1375 Plastsaks er et professionelt værktøj til skæring af rør i plast som PVC, CPVC, PP, PEX, PE og flerlagsrør fra 3-35mm. Saksen har fjederbelastede håndtag der giver hurtigere positionering og præcis skæring. Den slidstærke aluminiumskonstruktion gør den velegnet til krævende brug, mens den let påsættelige ML-adapter forbedrer flerlagsskæring og giver øjeblikkelig genafrunding af rør. Perfekt til VVS-installatører og professionelle håndværkere.

Specifikationer

ean:0095691234933
type:Enkeltvirkende
adapter:ML-adapter inkluderet
håndtag:Fjederbelastet
kapacitet:3-35 mm
materiale:Slidstærk aluminium
anvendelse:PVC, CPVC, PP, PEX, PE, flerlagsrør
producent_nr:23493

Ofte stillede spørgsmål3 spørgsmål

Hvad kan saksen skære?

PC-1375 kan skære rør i PVC, CPVC, PP, PEX, PE og flerlagsrør fra 3-35mm diameter.

Hvad er ML-adapteren til?

ML-adapteren forbedrer skæring af flerlagsrør og giver øjeblikkelig genafrunding af rør efter skæring.

Er saksen egnet til professionel brug?

Ja, den slidstærke aluminiumskonstruktion gør den velegnet til krævende professionel brug hos VVS-installatører.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm

PriceData har fulgt prisen på RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm i 179 dage. Laveste pris i perioden er 409 kr (registreret d. 6. december 2025), højeste er 499 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 462 kr.

Den nuværende pris på 481 kr er 4% over normalprisen. Prisen er faldet 4% den seneste måned. Der er registreret 5 prisfald og 9 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 15 prisændringer for RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 15 prisændringer for RIDGID Plastrørsaks PC-1375 til PVC, CPVC, PEX, PE, PB samt multilags- og gummislanger fra 3-35mm de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
9. maj 2026481 kr18 kr (4%)
8. maj 2026499 kr18 kr (4%)
27. mar. 2026481 kr19 kr (4%)
21. mar. 2026462 kr27 kr (6%)
20. mar. 2026489 kr27 kr (6%)
11. mar. 2026462 kr37 kr (7%)
28. feb. 2026499 kr30 kr (6%)
13. feb. 2026469 kr7 kr (2%)
5. feb. 2026462 kr7 kr (1%)
3. feb. 2026469 kr7 kr (2%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret