Gå til hovedindhold

ICY BOX RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A)

ICY BOXDiskenhederEAN: 4250078173618
Pris fra 428 krtil 619 kr
4 forhandlere

Prisforskel: 191 kr (31% besparelse)

Prisudvikling 3 mdr.
Laveste: 394 kr 15. apr.

Sammenlign priser på RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A) og køb billigst

4 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 428 kr. 3 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til CompuMail DK
TrustScore 5 ud af 54,6
ICY BOX IB-RD2253-C31 Harddisk-array 2bays
428 kr
Til butik
ICY BOX IB-RD2253-C31 Harddisk-array 2bays billede

Produktinformation

ICY BOX IB-RD2253-C31 - Harddisk-array - 2 bays (SATA-600) - HDD - USB 3.2 Gen 2 (ekstern)

Produktspecifikationer

Artikel nr.: IB-RD2253-C31
EAN: 4250078173618
Varenr.: 1001507203
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
ICY BOX IB-RD2253-C31 - hard drive array
428 kr
Til butik
Gå til Boligcenter DK
TrustScore 3.5 ud af 53,5
RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A)
599 kr
Til butik
RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A) billede

Produktinformation

Kompakt RAID-kabinet til hurtig ekstern lagringRAIDSONIC IB-RD2253-C31 er et elegant og solidt kabinet i aluminium og plast, der gør det nemt at samle to 2,5" HDD/SSD i én ekstern løsning. Med RAID 0/1 vælger du enten maksimal hastighed eller dataspejling for øget tryghed. Tilslutningen sker via USB 3.2 Gen 2 med op til 10 Gbit/s, så store filer flyttes hurtigt, og UASP sikrer smidig respons. LED-indikatorer viser strøm, adgang og valgt RAID-tilstand.Fleksibel tilslutning på tværs af pc og MacKabinettet fungerer som Plug and Play på både Windows og Mac. I pakken medfølger både USB-C til USB-C og USB-A til USB-C kabel samt en ekstern strømforsyning. Skruer, skruetrækker og manual er inkluderet, så du kan komme i gang med det samme.Produkttype: HDD/SSD-kabinetUnderstøttede drev: 2× 2,5" (højde 9,5 mm)Interface til drev: SATA, SATA II, SATA IIIRAID-niveauer: 0, 1USB-version: 3.2 Gen 2USB-port: USB Type‑C (hun)Datahastighed: op til 10 Gbit/s, UASPPlug and Play: JaLED: RAID-tilstand, adgang, strømMateriale: Aluminium og plast, farve: sortStrøm: DC-adapter 230 V ind, 5 V/2 A udMål (H × B × D): 2,6 × 8,4 × 13,0 cmVægt: 187 gKompatibilitet: Windows og MacMedfølger: Skruer, skruetrækker, manual, USB‑A–C og USB‑C–C kabler, AC-adapter...

Produktspecifikationer

Mærke: RaidSonic
Kategori: USB-hubs
Vægt: 0.8g
EAN: 4250078173618
Varenr.: 2168565
Gå til Vivas DK
TrustScore 4 ud af 53,9
RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A)
619 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 4 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A) koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1CompuMail DK428 kr428 krKøb
2Proshop DK428 kr467 krKøb
3Boligcenter DK599 kr599 krKøb
4Vivas DK619 kr698 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A)

PriceData har fulgt prisen på RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A) i 182 dage. Laveste pris i perioden er 301 kr (registreret d. 4. december 2025), højeste er 450 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 394 kr.

Den nuværende pris på 428 kr er 9% over normalprisen. Prisen er steget 6% den seneste måned. Der er registreret 9 prisfald og 18 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 26 prisændringer for RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A). Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 26 prisændringer for RAIDSONIC IB-RD2253-C31 - kabinet til 2× 2,5" HDD/SSD med RAID, USB 3.2 Gen 2 (Type‑C/Type‑A) de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
30. maj 2026428 kr4 kr (1%)
29. maj 2026424 kr4 kr (1%)
28. maj 2026420 kr3 kr (1%)
27. maj 2026423 kr4 kr (1%)
22. maj 2026427 kr22 kr (5%)
15. maj 2026405 kr1 kr (0%)
14. maj 2026404 kr1 kr (0%)
12. maj 2026405 kr2 kr (0%)
9. maj 2026407 kr2 kr (0%)
8. maj 2026405 kr1 kr (0%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret