Gå til hovedindhold

PURUS Maxiflex universal vandlås i grøn PP plast - til udskiftning i gamle eksisterende gulvafløb på 75 eller 110 mm.

PurusVandlåseUniversal kompatibilitetRenovering af ældre gulvafløbssystemerEAN: 5708854535260

Universal erstatningsvandlås i grøn PP plast fra PURUS. Kompatibel med gamle støbejernsafløb og Blücher systemer. Ideel til 110mm gulvafløb. Læs mere

Pris fra 156 krtil 252,5 kr
9 forhandlere

Prisforskel: 96,5 kr (38% besparelse)

Prisudvikling laveste i 3 mdr.Bedste pris lige nu

Sammenlign priser på PURUS Maxiflex universal vandlås i grøn PP plast - til udskiftning i gamle eksisterende gulvafløb på 75 eller 110 mm. og køb billigst

9 tilbud fra danske forhandlere. Billigste pris lige nu: 156 kr. 9 butikker har produktet på lager. Sammenlign pris, fragt og leveringstid — køb online hos den billigste forhandler.
Gå til LavprisVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Purus Maxiflex erstatningsvandlås
156 kr
Til butik
Gå til EL-GROSSISTEN
TrustScore 4.5 ud af 54,2
E-mærke certificeret
Maxiflex indbygningsvandlås, universal, til rustfri afløbsskål
156,93 kr
Til butik
Gå til Proshop DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
Purus Vandlås purus indbygning grøn universal
173 kr
Til butik
Gå til CS MEGASTORE DK
TrustScore 4.5 ud af 54,3
E-mærke certificeret
194 kr
Til butik
Gå til BilligVVS DK
TrustScore 4.5 ud af 54,5
E-mærke certificeret
Purus Maxiflex erstatningsvandlås
195 kr
Til butik
Gå til Homeshop DK
TrustScore 5 ud af 54,6
E-mærke certificeret
Purus Universal Vandlås Grøn
196 kr
Til butik
Gå til VVS.dk
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Maxiflex indbygningsvandlås, universal, til rustfri afløbsskål
200,75 kr
Til butik
Gå til CompletVVS
TrustScore 4.5 ud af 54,4
E-mærke certificeret
Purus Maxiflex erstatningsvandlås
219 kr
Til butik
Gå til MaintainIt
TrustScore 0 ud af 50,0
Universal vandlås pp t/indbygning grøn
252,5 kr
Til butik

Priser opdateret

Vi kan ikke altid garantere de laveste priser, da ikke alle forhandlere samarbejder med os. Læs vores guide til pristjek for tips til at finde de bedste priser på tværs af alle butikker.

Prisoversigt

Sammenlign alle 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PURUS Maxiflex universal vandlås i grøn PP plast - til udskiftning i gamle eksisterende gulvafløb på 75 eller 110 mm. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.

Prisoversigt — 9 tilbud sorteret efter laveste pris. Se hvad PURUS Maxiflex universal vandlås i grøn PP plast - til udskiftning i gamle eksisterende gulvafløb på 75 eller 110 mm. koster inkl. fragt, og find den billigste forhandler med levering. Tabellen viser samlet pris, lagerstatus og leveringstid.
#ForhandlerPrisTotalLagerHandling
1LavprisVVS156 kr156 krKøb
2EL-GROSSISTEN156,93 kr156,93 krKøb
3Proshop DK173 kr212 krKøb
4CS MEGASTORE DK194 kr233 krKøb
5BilligVVS DK195 kr195 krKøb
6Homeshop DK196 kr196 krKøb
7VVS.dk200,75 kr200,75 krKøb
8CompletVVS219 kr219 krKøb
9MaintainIt252,5 kr252,5 krKøb

Spar endnu mere med rabatkoder, cashback og medlemsfordele. Læs vores spareguide til ekstra besparelser og find de bedste tilbud ud over den viste pris.

Om produktet

PURUS Maxiflex Universal Vandlås Grøn PP Plast

Purus

Universal erstatningsvandlås i grøn PP plast fra PURUS. Kompatibel med gamle støbejernsafløb og Blücher systemer. Ideel til 110mm gulvafløb.

• Renovering af ældre gulvafløbssystemer
• Universal kompatibilitet

Beskrivelse

PURUS Maxiflex Universal Vandlås er en moderne erstatningsløsning til gamle gulvafløbssystemer. Fremstillet i holdbar grøn PP-plast, er den specielt designet til udskiftning i eksisterende støbejernsafløb og Blücher-systemer. Med kompatibilitet til både 75mm og 110mm installationer sikrer vandlåsen optimal funktionalitet og nem montering. Den universelle design gør den ideel til renovering af ældre badeværelser og kældre, hvor oprindelige vandlåse skal udskiftes. PURUS' 75 års erfaring inden for afløbsløsninger garanterer høj kvalitet og langvarig holdbarhed. Produktet leveres klar til installation og er kompatibel med standard VVS-tilbehør.

Specifikationer

Type:Indbygningsvandlås
Mærke:PURUS
Diameter:110mm
Materiale:Grøn PP-plast
Anvendelse:Erstatning til støbejernsafløb
Kompatibilitet:75mm og 110mm installationer

Ofte stillede spørgsmål4 spørgsmål

Er denne vandlås kompatibel med mit gamle gulvafløb?

Ja, PURUS Maxiflex er universal og kompatibel med både 75mm og 110mm installationer, samt gamle støbejernsafløb og Blücher-systemer.

Hvad er materialet i vandlåsen?

Vandlåsen er fremstillet i holdbar grøn PP-plast (polypropylen), som er modstandsdygtig over for kemikalier og temperatursvingninger.

Kan jeg selv montere denne vandlås?

Ja, produktet er designet til nem installation og leveres klar til montering. Dog anbefales det at konsultere en VVS-installatør for optimal installation.

Hvor længe holder denne vandlås?

Med PURUS' 75 års erfaring og kvaliteten af PP-plast materiale, kan du forvente mange års problemfri drift ved korrekt installation og vedligeholdelse.

Har du fundet produktet billigere i en anden butik? Læs vores prismatch og prisgaranti guide og få tips til at opnå lavprisgaranti i fysisk butik.

Prisudvikling og prishistorik for PURUS Maxiflex universal vandlås i grøn PP plast - til udskiftning i gamle eksisterende gulvafløb på 75 eller 110 mm.

PriceData har fulgt prisen på PURUS Maxiflex universal vandlås i grøn PP plast - til udskiftning i gamle eksisterende gulvafløb på 75 eller 110 mm. i 183 dage. Laveste pris i perioden er 156 kr (registreret d. 3. december 2025), højeste er 192 kr og normalprisen (gennemsnitsprisen) er 177 kr.

Den nuværende pris på 156 kr er den laveste registrerede pris. Det er et godt tidspunkt at købe. Prisen har været stabil den seneste måned. Der er registreret 23 prisfald og 10 prisstigninger i perioden.

Prisændringer de seneste 6 måneder

Tabellen viser 32 prisændringer for PURUS Maxiflex universal vandlås i grøn PP plast - til udskiftning i gamle eksisterende gulvafløb på 75 eller 110 mm.. Kun ændringer i laveste pris vises.

Prishistorik — 32 prisændringer for PURUS Maxiflex universal vandlås i grøn PP plast - til udskiftning i gamle eksisterende gulvafløb på 75 eller 110 mm. de seneste 6 måneder.
DatoLaveste prisÆndring
2. jun. 2026156 kr
1. jun. 2026156,93 kr
30. maj 2026156 kr
24. maj 2026156,93 kr16,07 kr (9%)
23. maj 2026173 kr16,07 kr (10%)
10. maj 2026156,93 kr16,07 kr (9%)
2. maj 2026173 kr1 kr (1%)
24. apr. 2026172 kr3 kr (2%)
18. apr. 2026175 kr10 kr (5%)
17. apr. 2026185 kr1 kr (1%)

Er du tech-savvy? Med OpenClaw kan du automatisere pristjek og prisovervågning med AI. Læs mere om OpenClaw og automatisk prisovervågning.

Priserne på denne side er sidst kontrolleret